FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak18.52° C / 19° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kadına Şiddete Hayır!!!

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, 2014 yılında bin 841 kadının koruma ve yardım talebiyle kendilerine başvurduğunu söyledi

19 Kasım 2014 Saat: 11:35
Kadına Şiddete Hayır!!!
Kadına Şiddete Hayır!!!

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, 2014 yılında bin 841 kadının koruma ve yardım talebiyle kendilerine başvurduğunu söyledi

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin ülkemizde geldiği boyut çok ürkütücü. İlimizde de son dönemlerde kadın cinayetleri oldukça arttı. En yakın örneğini önceki akşam Kuruçeşme’de yaşanan cinayette gördük. Levent Ser isimli şahıs, biri resmi diğer imama nikahlı iki eşini de gözünü kırpmadan öldürdü. Gencecik iki kadın yaşamdan koparıldı. Şimdi aşağıda okuyacağınız röportaj aslında biraz denk geldi.

 

ERKEKLER BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü ile önceki günlerde görüştük ve konumuz kadına şiddet oldu. İl müdürü Yümnü, Kocaeli’de kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda yaptıkları çalışmalar konusunda önemli bilgiler verdi. Yümnü, “Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin en önemli yolu erkeklerin bilinçlendirilmesinden geçiyor” dedi.

 

FİZİKSEL ŞİDDET ÇOĞUNLUKTA

Kadına yönelik aile içi şiddetin fiziksel, cinsel, ekonomik, sözlü, iş hayatına müdahale ve hak mahrumiyeti şeklinde ortaya çıkabildiğini anlatan Yümnü, “Bize gelen aile içi şiddet şikayetlerinin çoğunu fiziksel şiddet oluşturuyor. Tabi ki fiziksel şiddetin altında diğer şiddet türlerinin yansımalarını da görmek mümkün” dedi. Yümnü, aile içi şiddet şikayetlerinin çoğunlukla, daha iyi bir yaşam umuduyla Kocaeli’ye göç eden ancak umduklarını bulamayan ailelerden geldiğine dikkat çekti.

 

Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Bekir Yümnü, kadını şiddetten korumak için erkeklere eğitim vermeye başladıklarını söyledi. Yümnü, Kocaeli’nin kadına yönelik şiddet konusunda orta sıralarda yer aldığını söyledi.

 

EĞİTİMSİZ KADINLAR İLK SIRADA

Kocaeli’deki istatistiklere göre, aile içi şiddete maruz kalan kadınların çoğunluğunu eğitim seviyesi düşük kadınlar oluşturuyor. İlimizde sanayi ve hizmet sektörünün oldukça gelişmiş olduğuna dikkat çeken Yümnü, “Çalışma yaşamıyla ilgili sıkıntılar da aile içi şiddete yol açabiliyor. Erkek iş bulamıyor veya yeterli maaşı alamıyor. Evin ya da eşinin ihtiyaçlarını karşılayamayınca sözlü ya da fiziksel şiddet uyguluyor. Kadın çalışıyor ya da çalışmak istiyor ama kocası buna karşı çıkıyor. Biz gerekçesi ne olursa olsun, şiddete sıfır tolerans sloganıyla, kadınları korumak ve şiddeti en aza indirmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KORUMA TEDBİRLERİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yümnü, şiddet gördüğünü belirten kadınların başvurularında yasa gereği beyanın esas alındığını belirtti. Yümnü, koruma tedbirleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Şiddet şikayetiyle kurumumuza başvuran kadınlarla ilgili ilk olarak güvenlik tedbiri alıyoruz. Başvurular ilk elden bize yapılabildiği gibi savcılık kanalıyla gelen koruma talepleriyle de ilgileniyoruz. Talep eden kadınları konuk evlerine gönderiyoruz. Tedbirlerden biri de koruma kararı aldırmak. Kadınlara ilişkin koruma kararını ilin veya ilçenin mülki amiri, hakim ve kolluk yetkilileri alabilir. Ayrıca, ‘Alo 183’ ihbar hattı aracılığıyla gelen ihbarlar ve şikayetlerle de harekete geçebiliyoruz.”

 

KADINLAR BİLİNÇLENİYOR

Yümnü, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından kadınların şiddete karşı daha çok bilinçlendiğini söyledi. Yümnü, kadına şiddet vakalarının yasanın ardından çok daha ciddi şekilde kayıt altına girdiğini belirterek istatistiklerde bu nedenle artış görülebildiğini kaydetti. Yümnü, 2014 yılında müdürlüğe bin 841 kadının koruma ve yardım talebiyle başvurduğunu söyledi. Bekir Yümnü şunları söyledi: “Ancak bu rakam şiddet gören kadın sayısı olarak algılanmamalı.

 

 

ORTA SIRALARDAYIZ

Bunlar içinde şiddet görenler, şiddet görebileceğini düşünenler, sosyal ihtiyaçlar nedeniyle başvuranlar gibi bir çok kişi bulunuyor. 2013 yılında 48 erkek için kadınlara yönelik koruma tedbirlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle zorlama hapsi tedbiri uygulandı. Bu tedbir ilk başta 3 ila 10 gün hapis, ikinci kez ihlal durumunda bir ay hapis olarak uygulanıyor. Ancak Kocaeli kadına yönelik aile içi şiddet konusunda orta sıralarda yer alan bir şehir.”

 

EĞİTİM VERECEKLER

Yümnü, kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele kapsamında yeni bir projeyi uygulamaya koyduklarını anlattı. Proje kapsamında, erkekler eğitilecek. 6284 Sayılı Kanun’da yer alan cezalar ve diğer tedbir kararları erkeklere anlatılacak. Kadına yönelik şiddetin bireysel ve toplumsal sonuçları hakkında erkekler bilgilendirilecek. Projenin kent konseyi, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla yürütüldüğünü anlatan Yümnü, “Erkeklerin bilinçlendirilmesi projesi kapsamında seminerler düzenliyoruz. Derneklerden aldığımız randevularla toplantılar düzenliyor ve bir yemek saati içerisinde onları bilgilendiriyoruz. Yasanın getirdiği zorlayıcı tedbirleri ve kadınların haklarını öğrenen erkekler şaşırıyor” diye konuştu.

 

CEZALAR VE KORUMA TEDBİRLERİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yümnü, eşine şiddet uygulayan kocaya ilk olarak 15 gün ile 6 ay arasında konuta yaklaşmama cezası verildiğini anlattı. Tedbirler arasında haberleşme yasağı da bulunuyor. Hakim kararıyla dayakçı kocanın eşini araması engelleniyor. Eğer şiddet uygulayan erkek uyuşturucu veya alkol bağımlısı ise hastaneye yatırılması gündeme gelebiliyor. Koruma tedbirlerini ihlal ederek, eşini rahatsız etmeye devam eden kocaya zorlama hapsi de verilebiliyor. Zorlama hapsi aşamalı olarak 3 gün ile 1 ay arasında.

 

KOCAELİ ÖDÜL ALDI

Kadının şikayetiyle adli süreç de işletilebiliyor ve eşine şiddet uygulayan kişi hakim karşısına çıkıyor. Kadına yönelik aile içi şiddet ile mücadele konusunda Kocaeli iyi bir durumda denilebilir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bu yıl aile eğitim programı projesi kapsamında ödül almış. Yetkililer, “Tabi ki ihbar veya şikayet olmazsa herhangi bir evde yaşanan şiddet olayından haberimiz olamaz. Ancak haber aldığımız anda kadını korumada Avrupa standartlarında olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız