FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu25° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkek memesinin bayan memesi gibi büyüme göstermesi halidir.

13 Ağustos 2014 Saat: 10:29
Jinekomasti Nedir?
Jinekomasti Nedir?

Halk arasında çok konuşulmayan, fakat sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Yaklaşık olarak erkeklerin %40-60'ında görülür. Tek memede veya her ikisinde de görülebilir. Buna sebep olan birtakım ilaçlar ve tıbbi durumlar bilinse de, vakaların çoğunda altta yatan neden bilinmemektedir. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve bir daha gerilemez. Sorunun farkında olan erkekler bundan kurtulmak için hekime başvururlar. Jinekomasti genellikle estetik ve plastik cerrahlar tarafından ameliyat edilir ve öyle de olmalıdır. Bu ameliyatta fazla olan yağ ve meme dokusu alınır. Ancak bazı ileri vakalarda daha iyi bir görünüm sağlamak için bir miktar cildin de çıkarılması gerekebilir. Jinekomasti genellikle estetik ve plastik cerrahlar tarafından ameliyat edilir ve öyle de olmalıdır. Bu ameliyatta fazla olan yağ ve meme dokusu alınır. Ancak bazı ileri vakalarda daha iyi bir görünüm sağlamak için bir miktar cildin de çıkarılması gerekebilir

Bu problemde tedavi cerrahi olarak yapılır. İki yöntem vardır :
1-Jinekomasti sebebinin fazla meme dokusu olması durumunda bu fazla meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Cerrahi tek başına yapılabildiği gibi çevresindeki fazla yağları da uzaklaştırarak düzgün bir kontür sağlamak amacıyla liposuction ile de kombine edilebilir. Bu işlemde meme başı etrafına veya koltuk altında fark edilmeyecek bir kesi yapılır. Bu kesiden girilerek fazla meme dokusu çıkarılır. Cildin de çıkarılmasının gerektiği daha büyük memelerde daha uzun bir kesi gerekebilir. Fazla olan yağ dokusunun da çıkarılması gereken durumlarda aynı kesilerden girilerek liposuction yapılır. 
2-Hastanın jinekomasti'si yağ fazlalığından kaynaklanıyorsa liposuction yöntemi daha tercihe şayandır. Bu işlem 2-3 mm'lik bir kesiden sokulan kanüller aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu seçeneğin en büyük avantajı estetik olarak problem teşkil edecek bir yara izinin oluşmamasıdır. Son dönemlerde kliniğimizde önce smart lipo cihazı ile lazer lipoliz hemen arkasından da liposuction yaparak daha olumlu sonuçlar almaktayız. 

İLK BİR KAÇ GÜN...
Lazer lipoliz uygulamasında 2-3 mm'lik kesiden meme ve yağ dokusu içine sokulan 1-2 mm kalınlığındaki kanülün ucundan verilen lazer, oradaki meme ve yağ dokusunu parçalayarak eriyik haline getirmekte ve kılcal damarları koagüle etmektedir. Bu şekilde eriyen dokular hemen aynı anda aynı kesiden sokulan kanüller aracılığıyla emilerek yani liposuction yapılarak ortamdan uzaklaştırılmaktadır. Böylelikle hem kanama olmamakta ve hem de kontrollü bir şekilde daha düzgün kontürler elde edilebilmektedir. Morluk, deri altında kan ve sıvı birikintisi, ödem ve enfeksiyon gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma olasılığımız büyük ölçüde azalmaktadır. 

Ameliyat sonrası birkaç gün ilaçlar ile kontrol altına alınabilecek minimal ağrı ve rahatsızlık olabilir. Ayrıca ödemi azaltmak ve erken çözülmesini sağlamak için ameliyattan sonra altı hafta boyunca elastik bir korse giyilmesi gerekir. Bu korse likra benzeri bir malzemeden yapılmıştır ve giysilerin altında fark edilmez. Ödemin çoğu birkaç hafta içinde inse de, ameliyatın nihai sonucunun gözlenebilmesi için üç ay kadar beklemek gerekebilir.
7 GÜN DE DÜZELME...
Ameliyattan sonra bir hafta içinde işe geri dönüş mümkündür. Dikişler genellikle birinci ya da ikinci haftada alınır. İki hafta içinde hafif egzersizlere başlanabilir ancak, ağırlık kaldırma ve aerobik gibi daha ağır egzersizlere başlamak için bir ay beklemek gerekebilir. Ayrıca altı ay boyunca dikiş izlerini güneşten korumak gerekir.

Jinekomasti ameliyatı tecrübeli bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığında komplikasyonlar sık görülmez ve görülse de bunlar genellikle önemsiz minör komplikasyonlardır. Jinekomasti operasyonu, görünümü düzelterek kişinin kendine olan güveninin artmasını sağlar. Ameliyat sonucu kalıcıdır ve eğer beklentileriniz gerçekçi ise yeni görünümünüz sizi oldukça memnun edecektir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız