FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18.57° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Jet yakıtı için 'jet' denetim

EPDK, 250 milyon liralık kayba sebep olan jet yakıtı için denetim başlattı.

7 Ağustos 2014 Saat: 15:04
Jet yakıtı için 'jet' denetim
Jet yakıtı için 'jet' denetim

Bazı otobüs ve ağır vasıta şoförlerinin, motorin yerine daha ucuz olan jet yakıtı kullanması nedeniyle devletin yaklaşık 250 milyon lira vergi geliri kaybına uğradığı belirtiliyor. EPDK, jet yakıtı kullanımının önüne geçmek için harekete geçti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2014'te motorin yerine kullanılan jet yakıtı miktarı yaklaşık 100 bin tona ulaştı. ÖTV'ye tabi olmayan jet yakıtının yerine kullanılan motorinden litre başına ortalama 2,5 lira vergi alınıyor. Yetkililer, oluşan vergi kaybının 250 milyon lirayı bulduğunu ifade ediyor.

Yönetmelik dışı jet yakıtı satan firmaların bir bölümü, süreç içerisinde "paravan şirketler" olarak işlev görüyor. Satışlar esnasında yasal düzenlemelerin öngördüğü tüm koşullara uygun işlem yapan firmalar, alıcılarla anlaşarak sahte satış belgeleri düzenliyorlar. Bu şirketler, daha sonra sahte satış belgelerinde belirtilen miktarlarda jet yakıtını piyasaya sürüyor.

EPDK'DAN YENİ ÖNLEMLELER

Motorin yerine jet yakıtı kullanılmasının önüne geçebilmek amacıyla yeni önlemler alan EPDK, dağıtım firmalarına yönelik çapraz denetimler başlattı.

EPDK, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünden, hava yolu şirketlerine satılan jet yakıtının miktarını gösteren fatura bilgilerini temin ederek incelemeye aldı. Ayrıca dağıtım firmalarına yönelik "sürdürülebilirlik ilkesi" çerçevesinde yeni denetim kriterlerini hayata geçiren EPDK, dağıtım lisansı alan firmaların jet yakıtı satışlarını ve depolarındaki yakıt miktarlarını belirli aralıklarla denetleyecek. Uygunsuzluk tespit edilen firmalara cezai müeyyide uygulanacak.

Daha önce TÜPRAŞ'tan jet yakıtı alan firmaları inceleyen EPDK, amaç dışı satış yapan 19 firmanın dağıtım lisansını iptal etmişti.

Bu arada, sigorta firmaları da jet yakıtı kaynaklı hasarları poliçe kapsamı dışında tutarak, zararları tazmin etmiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız