KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
çağıngöz
konakkkkkk
KOCAEL TIPPP
FREKANS
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur8.93° C / 10° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

İzmitte Bayram Gibi 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Emekçi bayramı,Türkiye’de en yüksek katılımla, en büyük coşkuyla İzmit’te kutlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve Tabip Odası’nın birlikte düzenlediği 1 Mayıs yürüyüşüne yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

1 Mayıs 2015 Saat: 15:57
İzmitte Bayram Gibi 1 Mayıs
İzmitte Bayram Gibi 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi Bayramı, ilimizde son derece sakin, seviyeli ve neşeli biçimde kutlanıyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği(TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği(TTB) tarafından organize edilen 1 Mayıs kutlamalarına, milliyetçi ve muhafazakar sendikalar ve sivil toplum kuruluşları hiç ilgi göstermedi.

 DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Merkez Bankası önünde başlayan 1 Mayıs kutlamalarına katılım beklenenin üzerinde oldu. Ellerinde pankartlar, bayraklar, balınlar, dövizler taşıyan kitle, AK Parti hükümeti aleyhine sloganlar atarak emekçilerin hak gasplarını protesto etti. Yürüyüşe katılan KOÜ gençlik örgütleri de halaylar çekerek alanı şölen havasına dönüştürdü. 

Katılımcılar adına basın açıklamasını Eğitim Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Suca Omurca okudu.  Omurca şöyle dedi: “1 Mayıs yıllardır tüm dünyada ve Türkiye’de işçi sınıfının ve ezilen hakların eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve insanca bir yaşam talepleriyle harekete geçtiği, mücadele kararlılığını alanlara yansıttığı bir gün olarak kutlanıyor. Siyaset iktidar, işçiler, kamu emekçileri, toplumun ezilen, dışlanan, yok sayılan, ötekilerştirilen tüm kesimlerinin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını geri plana iterken, karşısına çıkan her fırsatta toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma politikasını sürdürüyor. İşçi ve emekçiler yapay ayrımlar üzerinden birbirine karşı kışkırtılıp düzen güçlerinin etkisine girmeleri hedeflenirken, onların kendi sınıf çıkarları etrafında birleşmeleri ve birlikte mücadele etmeleri fiilen engelleniyor.  Siyasi iktidar son dönemde giderek arttırdığı baskı ve şiddet politikalarını güvence altına almak, kendisini korumak için iç güvenlik yasası çıkardı. Zaten sınırlı olan özgürlükleri kısıtlamayı hedefleyen iç güvenlik yasası ile devlet şiddetine yasal kılıf hazırlamayı, sıkıyönetim uygulamalarını olağan hale getirmeyi hedeflediler” 

Yürüyüş saat 14.00'de start aldığında, katılımın 15 bin kişiyi aştığı görüldü. Perşembepazarı Meydanı'na kadar devam eden yürüyüş sırasında kent esnafı da katılımcılara alkışlarla destek verdi. İzmit'te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü etkinlikleri Perşembe Pazarı Meydanı'nda devam etti. 


YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız