FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmitliler Katliamı Lanetledi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırı ile ilgili İzmit'te protesto yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce vatandaş katliamı lanetledi.

21 Temmuz 2015 Saat: 12:00
İzmitliler Katliamı Lanetledi
İzmitliler Katliamı Lanetledi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen ve şuana kadarki açıklanan resmi rakamlara göre 31 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı ile ilgili İzmit'te protesto yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce vatandaş katliamı lanetledi.

Kobane'nin yeniden inşası için çalışmalarına katılmak üzere önceki gün İstanbul'dan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı Amara Kültür Merkezi'nde bombalı saldırı düzenlendi. Son belirlemelere göre hayatını kaybedenlerin sayısı 31 olarak açıklandı. Yaşanan patlamayla birlikte gerçekleşen katliamı protesto etmek için de Sabri Yalım Parkı’nda çeşitli demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları bir araya geldi. Daha sonra burada toplanan yaklaşık 300 kişilik grup Yürüyüş Yolu’ndan Cumhuriyet Parkı’na yürüdü.


SÖZÜN BİTTİĞİ YER
Cumhuriyet Parkı'na yürüyen vatandaşlar “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganları attı. Daha sonra patlamada ölen vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak oturma eylemi yapıldı. Ardından KESK Dönem Sözcüsü Gülüzar Ateş ortak basın açıklaması yaparak yaşanan saldırı lanetlendi. Ortak basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Gülüzar Ateş, “Katiller de, bu ortamı hazırlayanlar da belli. Aylardır her açıklamamızda AKP’nin izlediği mezhepçi ve milliyetçi Ortadoğu politikasının ülkemizi patlamaya hazır bir mayın tarlasına dönüştürdüğünü ifade ediyoruz. Maalesef, gerçekleşen tam da budur. Öfkemiz büyük, ancak sözün bittiği noktadayız. Suruç’ta yaşanan bu katliamın asıl sorumluları IŞİD’i besleyen, barındıran ve silahlandıranlardır” şeklinde konuştu.


HESABINI SORACAĞIZ
SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak, “Söyleyecek çok söz yok. Bugün patlayan bombanın fitilini çeken sarayda oturandır. Hükümeti kurmak için kapı kapı dolaşandır. Emperyalistler, faşistlerdir. Katili iyi tanıyoruz. Katili dışarıda aramayacağız. Katilin yerini de biliyoruz, sarayını da biliyoruz. Hayatını kaybeden tüm yoldaşlarımızın her bir damlayan kanının hesabını tek tek soracağız. Faşistlerden, AKP’den, IŞİD’den her damla kanın hesabını soracağız” ifadelerini kullandı. EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, “Bizim karşımızda yeni yaşamı, yeniden inşayı hazmedemeyenler vardı. Dün de vardı bugün de var yarın da var olacaklar. Bizler yeni yaşamı, özgür geleceği savunanlar halkların bir arada, eşitçe, özgürce yaşaması gerektiğini savunanlar bu barbarlığı elbet yeneceğiz” ifadelerini kullandı.


ÖFKEMİZ ÇOK BÜYÜK
Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen, “Emek ve demokrasi mücadelesinde beraber yan yana durduğumuz yoldaşlarımızı kaybettik. Ne söyleyelim ne diyelim? Bugün biz de orada ölmüş olabilirdik. Şu an da başımıza gelebilir. Bir akıl bir zihniyet var ortada. Emek, özgürlük mücadelesi verenlere karşı savaş var. Bu savaşın tarafı AKP iktidarıdır, sarayda oturandır” şeklinde konuştu. HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, “Söz söyleyecek noktada değiliz. Öfkemiz çok büyük. Öfkeyle söylenecek her söz barışa ve kardeşliğe çağrı olacaktır. Biz öfkemize sahip çıkacağız. Biz barış dedikçe bizi savaşın içine atmak isteyenler, bizi öldürenler bunun hesabını er ya da geç verecektir” dedi.


SOĞUKKANLILIĞIMIZI KORUYACAĞIZ
HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, “Biz soğukkanlılığımızı koruyacağız. Aslında istenen bizim soğukkanlılığımızı kaybetmemiz. Onların bizi çekmek istediği noktaya gitmemiz. Ama biz o noktaya gitmeyeceğiz. Biz Türkiye halkları olarak Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i ile işbirliği yapıp bu çetelerden hesap soracağız” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kısa süreli gerginlikte yaşandı. Olay yerinde hazır bulunan sivil polisler hemen araya girerek kısa sürtüşmenin büyümesine izin vermeden şahsı bölgeden uzaklaştırdı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız