FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.07° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmitli yapımcılar belgesel çekecek

İzmitli Sanatsal Medya Yapım, TRT için 6 bölümlük Yeniçeri belgeseli hazırlıyor. Cüneyt Arkın’ın da rol alacağı belgeselde İzmitli oyuncular da kendini gösterecek.

2 Ekim 2014 Saat: 10:16
İzmitli yapımcılar belgesel çekecek
İzmitli yapımcılar belgesel çekecek

Osmanlı İmparatorluğu’nun muhteşem savaş gücü Yeniçeriler hakkında ülkemizde ilk defa çekilecek “Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan” adlı belgesel, İzmitli Sanatsal Medya Yapım tarafından gerçekleştirilecek. Böyle önemli bir belgeseli hazırlama işini alma başarısını gösteren Sanatsal Medya Yapım, 1995 yılından beri İzmit’te hizmet vermekte. Belgeselin yapımcılığını firma sahibi Sezai Uzuner ve Nail Baki’nin gerçekleştireceği belgeselin yönetmenliğini Bülent Doruker üstlenecek ve prodüksiyon ise Digital Film Akademi tarafından gerçekleştirilecek.

 

CÜNEYT ARKIN DA VAR
TRT tarafından TRT 1, TRT Belgesel ve TRT International kanallarında yayınlanacak bu belgesel, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 6 bölüm olarak Yeniçeri ocağının kuruluşundan yok edilişine kadar olan sürece ışık tutacak bir tarihsel proje olarak tasarlandı. Yeniçeri ocağında yaşanan süreçler kesitler halinde akarken, bir yandan da sesli bir şekilde anlatılacak. Aralarda bazı önemli hadiseler Cüneyt Arkın, Cemal Hünal gibi sanatçıların rol alması ile canlandırılacak, akış aralarında uzmanların ve tarihçilerin görüşleri sunulacak.

 

İZMİTLİ OYUNCULAR
Senaryosu Nail Baki tarafından yazılan bu belgesel içerisinde toplam 120 dakikalık tarihsel önemli olayların canlandırmaları gerçekleştirilecek. Bu canlandırmalar için yapılacak çekimlerde yerli yabancı 150 civarında oyuncu ve teknik eleman görev alacak. Yatırım bütçesi toplam 300 bin euro olan belgesel için uzun zamandır süren hazırlıklarının tamamlanması ile muhtemelen 15 Ekim’de çekimler başlayacak. Çekimlerin bir kısmının yurt dışında, bir kısmının da Seka Plato, Rüstem Paşa Medresesi, Yedikule Hisarı gibi farklı mekanlarda gerçekleştirilmesi planlanmakta. Çekimlerde öncelikle İzmitli oyuncular kullanılacak, sponsorluk konusunda yerel firmalara ve kurumlara öncelik tanınacak.

 

KURSLAR AÇILACAK
Sanatsal Firması Sahibi Uzuner, belgesel çekimleri tamamlanması ile işin bitmeyeceğini, İzmit’te hem oyuncu yetiştirmek hem de geleneksel savaş sanatlarının (okçuluk, kılıç, at binme vb.) gençlerimize öğretilmesi için sürdürülebilir kurslar açılacağını belirtti. Bunun yanında Seka Platonun bir fırsat olduğunu, kentimizin “sanayi kenti İzmit’ten kültür kenti İzmit’e” dönüşmesi amacı ile sinema konusunda merkez olması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız