KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak04:18
Güneş05:56
Öğle13:05
İkindi16:52
Akşam20:01
Yatsı21:31
konak
ozturk group
KENT YAPI
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

açık15.47° C / 18° C

açık

cagingoz
KIRALIK IS MERKEZI
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

izmitli,Tramvaya 2017 Mayıs Ayında Binmeye Başlayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, tramvay inşaatının genel seçimler sonrası başlayacağını söyledi. İzmitliler ise tramvaya 2017 yılının mayıs ayında binmeye başlayacak.

6 Mayıs 2015 Saat: 15:33
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 451 kez okunmuştur

izmitli,Tramvaya 2017 Mayıs Ayında Binmeye Başlayacak
izmitli,Tramvaya 2017 Mayıs Ayında Binmeye Başlayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit’e İzmit’te yapılacak tramvay ve üstyapı çalışmalar hakkında açıklamalar yaptı. Genel Sekreter Büyükakın, 7 Haziran seçimlerine kadar çok fazla hareket olmayacağını, ama seçimler sonrasındaki iki yıl içinde İzmit’in bir şantiye haline geleceğini söyledi.

Halen D­ 100 üzerinde yapımı süren Köprülü Kavşak inşaatının temmuz sonundan önce tamamlanacağını, bu köprülü kavşağın adının “Ertuğrul Gazi Kavşağı” olacağını söyledi. Büyükakın, Eski Gölcük yolu için hazırlanan ve bu yıl üzerindeki trafiği çok rahatlatacağı söylediği yeni proje ile ilgili ayrıntılarını anlattı. Yaklaşık 30 milyon TL’ye malolacak bu projeyi tamamlayıp, bölgede inşaatı devam eden “41 Burada” AVM’nin sahibi Esas Holding’e verdiklerini anlattı. Büyükakın, “Bu proje hayata geçirilmeden, oradaki yeni AVM’yi açtırmam” dedi.

Genel Sekreter Büyükakın, İzmit Tramvay projesi ihalesinin 20 Mayıs’a ertelenmesinin teknik bir zorunluluktan kaynaklandığını söyledi. Büyükakın, “Tramvayı Yürüyüş Yolundan geçirelim dedik, karşı çıktınız. Ankara Caddesi’ne aldık, Barlar sokağını yok etmek için kasten buraya aldığımızı söyleyenler çıktı. Bu şehirde bir iş yapmaya kalktığınızda mutlaka birileri bir kulp takıyor. Bu nedenle iş yapmak hayli zor oluyor” dedi. Tramvay ile ilgili ihalenin 20 Mayıs’ta yapılacağını belrten Büyükakın, tramvay inşaatının 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayacağını, inşaat sürecinin biraz sıkıntılı olacağını söyledi, “Bölgede 7 binayı kamulaştırıyoruz. Tebligatları gönderdik. Telekom binası için 3 milyon TL’ye anlaştık. Bölgedeki toplam kamulaştırma yaklaşık 13 milyon TL’ye malolacak. Mayıs 2017’de İzmit’te tramvay ile seyahat edeceğiz” dedi.

Tramvayın hizmete girmesiyle İzmit içinde; 200 yeni büyük otobüsün gelmesiyle Kocaeli’nin ilçeleri arasında ulaşım sorununun ortadan kalkacağını anlatan Genel Sekreter, “Ama kent çok hızlı gelişiyor. 20­25 yıl sonra Metro’dan başka çözüm yok. Biz şimdiden avan projelieri hazırladık. Günlerce Ankara’ya gidip geldim. Metro’nun ilk bölümleri için devletin ilgili birimlerinden (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü) gerekli onayları aldık. Artık, Kocaeli’nin metro projesi, devletin projesidir. 30 yıl içinde mutlaka yapılacaktır. Ben olurum, olmam. Büyükşehir’de başka parti olabilir. Ama kim olursa olsun, devlet bu metroyu yapacaktır. Metro konusunu bu hale getirmiş olmayı, bu kentin geleceği için yapılmış en büyük iş olarak görüyorum.” dedi.

Kocaeli için hazırlanan metro (Hafif raylı Sistem) projesi, birkaç aşamalı. Birinci aşamada öncelikle Körfez ilçede Dubai Port limanı ile Köseköy girişi arasındaki 25 kilometrelik güzergahta, 17 istasyonlu Metro hattı yapılacak. Bu hatta günde 400 bin yolcu taşınması planlanıyor. Bu metro hattı daha sonra batı yönünde Cengiz Topel Havaalanına, doğu yönünde Körfez ilçenin derinliklerine devam ediyor. Gebze bölgesi için de birinci aşaması 10 kilometrelik, ikinci aşaması 8.5 kilometrelik metro hatlarının projeleri ve onayları alınmış. Büyükakın, “Siz İzmit’i biliyorsunuz. Gebze bölgesindeki ulaşım ve trafik sorunu İzmit’ten daha n daha büyük” dedi. 30­35 yıllık vadede hedef, İzmit ile Marmaray arasında insanları Hafif Raylı sistem üzerinden taşımak. Büyükakın, “Bu iş, Belediye’nin gücünü aşıyor. Devletin yapması gereken çok büyük proje. Biz gerekli bütün bürokratik işleri tamamladık. Artık Kocaeli için metro hayal değildir " dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız