FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmit'e Paşasuyu 21 Adet Kemerle Getirilmiş

Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda İzmit için tarihi öneme sahip Paşasuyu’nun tarihçesinden söz edildi

26 Mart 2016 Saat: 18:42
İzmit'e Paşasuyu 21 Adet Kemerle Getirilmiş
İzmit'e Paşasuyu 21 Adet Kemerle Getirilmiş

Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda İzmit için tarihi öneme sahip Paşasuyu’nun tarihçesinden söz edildi

Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III’nun ikinci gününde Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda yapılan ikinci oturumda Gazi Süleyman Paşa’nın tarihi kaynaklardaki rolü, Rumeli’ye geçişi ve İzmit’te hayata geçirdiği eserler ele alındı. “15. Yüzyıl Osmanlı Kroniklerinde Süleyman Paşa” konulu sunum yapan Prof. Dr. Necdet Öztürk (Bahçeşehir Üniversitesi), Orhan Gazi oğlu Süleyman Paşa’nın Anadolu ve Rumeli’deki idari, siyasi, askeri faaliyetleri ve başarıları üzerinde durdu. Rumeli yakasına geçiş fikrinin kime ait olduğu, geçiş noktaları ve geçişin hangi deniz taşıtlarıyla gerçekleştirildiği konularını ele alan Öztürk, bazı kaynaklarda Rumeli’ye geçiş fikrinin Süleyman Paşa ait olduğunun yazılı olduğunu ifade etti. Öztürk, kendi görüşünü ise ortak alınan bir karar olduğu şeklinde belirtti. Oturumda, “Şehzade Süleyman Paşa’nın İznik’teki Vakıfları’’ Prof. Dr. İbrahim Sezgin (Trakya Üniversitesi), “Osmanlı Hanedan Mensuplarının Paşa Unvanı Kullanımı Sorunu Üzerine: Alaeddin Paşa Ve Süleyman Paşa” Yrd. Doç. Dr. Recep Yaşa(Sakarya Üniversitesi), ‘’Osmanlı Kaynak Ve Arşiv Belgelerine Göre Süleyman Paşa’nın Vefatı Ve Türbesi’’ Yrd. Doç. Dr. Veysi Akın (Trakya Üniversitesi) tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

 

NİKOMEDİA VE PAŞASUYU

“Paşa Suyu, Paşa Hamamı Ve Süleyman Paşa’’ konulu sunum yapan Dr. H. İbrahim Kahraman, “Nikomedia şehrinin kurulmasından itibaren önce yerel su kaynakları ile insanların bu ihtiyacı karşılanıyor. Su kuyuları ve su sarnıçları bu maksat ile yapılan yapılardır. Roma döneminde bir ara dünyanın en büyük dört şehrinden biri haline gelince yeni su kaynaklarına ihtiyaç duyuluyor. Vali Plinus döneminde bugünkü Kabaoğlu Köyü tarafından su getirilme çalışması yapılıyor ise de sonuçlandırılamıyor” dedi.

 

PAŞA HAMAMI’NIN SUYU BURADAN GELİYOR

Dr. Kahraman, dikkat çeken sunumuna şu sözlerle devam etti: “Paşasuyu günümüzde unutulmuş bir konumda. Sert kireç kayaların arasından çıkan bu su 21 adet kemerle şehirdeki İnbayırı Sarnıcı’na getirilmiş. O dönem için bir mühendislik harikasıdır. Roma döneminden sonra yapılan 2. büyük su kanalıdır. Bölge halkı tarım amaçlı olarak sudan yararlanmaktadır. Unutulmak üzere olan bu su, son dönemde ruhsatlandırılarak tekrar kullanım alanına kazandırılmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçtiği gibi adının Süleyman Paşa’nın yaptırdığı Paşa Hamamı’nın suyunun buradan gelmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Derenin adının Paşa (Beşe) Deresi olarak anılmasından da kaynaklanabilmektedir’’ dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız