FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmit, Teröre Karşı Tek Yürek

Kocaeli Teröre Karşı Birlik Platformu’nun düzenlediği “Teröre Lanet Yürüyüşü” İzmitlileri bir araya getirdi. Aralarında çok sayıda siyasi parti ve STK’nın da bulunduğu, yaklaşık 5 bin kişi, terör olaylarını protesto etti.

10 Eylül 2015 Saat: 10:45
İzmit, Teröre Karşı Tek Yürek
İzmit, Teröre Karşı Tek Yürek

Kocaeli Teröre Karşı Birlik Platformu’nun düzenlediği “Teröre Lanet Yürüyüşü” İzmitlileri bir araya getirdi. Aralarında çok sayıda siyasi parti ve STK’nın da bulunduğu, yaklaşık 5 bin kişi, yaşanan terör olaylarını protesto etti. Yürüyüş sonrası bazı provokatif grupların HDP binasına girmek istemesi nedeniyle 19 kişi gözaltına alındı

Türkiye genelinde ve ilimizde son günlerde verdiğimiz şehitler için yapılan eylemler dün de devam etti. İçerisinde birçok sivil toplum örgütü, sendika ve meslek odasının yer aldığı Kocaeli Teröre Karşı Birlik Platformu, önceden duyurduğu eylemi önceki akşam gerçekleştirdi. Yürüyüş öncesi Yürüyüş Yolu’nda bulunan tarihi çınar ağaçları Türk bayraklarıyla donatıldı, vatandaşlara Türk bayrakları dağıtıldı. Saat 18:00’de Merkez Bankası önünde toplanan 5 bin kişilik grubun Sabri Yalım Parkı’na yürüyüşü sırasında grup içerisindeki küçük bir kitle HDP il binasına saldırmak istedi. Hep yürüyüş yapan grup, hem de emniyet güçleri öfkeli kalabalığı yatıştırdı.  


ÇOK GENİŞ KATILIM 
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz, Cemalettin Kaflı ile Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Emine Zeybek, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, Derince eski belediye başkanı Aziz Alemdar, KOTO Başkanı Murat Özdağ, AKP Kocaeli milletvekili aday adayları Mahmut Civelek, Yılmaz Bingöl, Sami Çakır, Halil İbrahim Keleşoğlu, Cemil Yaman ve Erkan Aksoy, AKP ilçe başkanları, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren ve DSP İl Kadın Kolları Başkanı Meral Uçarı’nın katılım sağladığı yürüyüşte teröre lanet yağdı. 


ORTAK OLAN VATAN
Türk bayrakları ve teröre karşı atılan sloganlar eşliğinde Merkez Bankası önünden Sabri Yalım Parkı’na yürüyen grup arasında küçük bir kitle, HDP binası önüne gelindiğinde PKK ve HDP aleyhine sloganlar attı. Ekipten bazıları HDP binasına girmek istese de, yürüyüşçüler ve polis gençleri yatıştırdı. Sabri Yalım Parkı’nda toplanan grup burada da PKK ve terör aleyhine sloganlar atmaya devam etti. Daha sonra, grup adına bir konuşma gerçekleştiren Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, “Siyasi partileri, esnafı, belediye başkanları, barosu, işçisi, ticaret odası, sendikaları, Roman’ı, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Alevi’si ile, yani bu ülkeyi oluşturan tüm yurttaşlara, sizlere buradan seslenmek gurur verici. Bu birlik daim olsun. İnanç, din, dil, ırk farklı olabilir. Ortak olan vatandır. Bu birlik ve beraberliğimize, teröristler ve kahpe PKK taş koymaya çalışıyor. Bu millet, Malazgirt’te, Kudüs’te ve Çanakkale’de gereken mesajı dünyaya verdi. Biz ölümden kaçmayız, kahpe de değiliz, arkadan vurmayız. Sabrımızı da taşırmak istemiyoruz. Buraya gelen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


TERÖR BİR İNSANLIK SUÇUDUR
Adnan Uyar’ın ardından söz alan Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ise yaptığı açıklamada, “Terör bir insanlık suçudur. Terör mağdurları bütün toplumdur. Terörün gayesi, yaşadığımız sokakları yaşanılmaz hale getirmek ve kaos çıkarmaktır. Terör her türlü masumiyetin kirleticisidir. Birliğimiz, terör ile esir altına almaya çalışılmaktadır. Katledilen polisimiz ve askerimiz bizim kardeşimizdir. Kardeşliğimizi bozmaya gücünüz yetmeyecek” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından şehitlerin isimleri tek tek okunurken, vatandaşlar da “Burada” diyerek şehitlerini andı. Eylem bittikten sonra bir grup tekrar HDP binası önüne geldi. Gruba polis “Dağılın” uyarısında bulundu. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan eylemcilere polis TOMA’larla müdahele etti. Yaşanan olayların ardından 19 kişi göz altına alınarak karakola götürüldü.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız