FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmit Perşembe Pazarı'nın İsmi Değişti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Meclisi’nde Perşembe Pazarı Alanı’nın adı meclis kararıyla “15 Temmuz Milli İrade Meydanı” olarak değiştirildi

12 Ağustos 2016 Saat: 11:16
İzmit Perşembe Pazarı'nın İsmi Değişti
İzmit Perşembe Pazarı'nın İsmi Değişti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karasomanoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen Büyükşehir Belediyesi Ağustos Meclisi’nde 104 madde görüşüldü. Meclis 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk yapılan mecliste ülke gündemi nedeniyle duygu ve görüşler paylaşıldı. Görüşülen maddelerin hepsi oy birliği ile kabul edilirken 46. Madde ek süre istenerek komisyona gönderildi. Mecliste görüşülen konulardan 102. Maddeyle birlikte İzmit Perşembe Pazarı alanını adı oy birliği ile “15 Temmuz Milli İrade Meydanı” olarak değiştirildi.

GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARTTIK

15 Temmuz ardından yapılan ilk Büyükşehir Meclisi’nde yaşananlarla ilgili görüş ve duygular paylaşıldı. İlk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu konuştu. Karaosmanoğlu, “Geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye’de önemli bir hadiseyi hep birlikte yaşadık. Bundan gerekli dersleri çıkarttığımıza inanıyorum. Atalarımızın bir sözü vardır. Bir felaket bin nasihatten iyidir. Türk halkı inandığı zaman güvendiği zaman çok büyük işleri tarihte de görüyoruz. Atatürk’ün bizlere bıraktığı Cumhuriyet halkımızın nasıl sahip çıktığını gördük. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Onlar demokrasi için ülkenin varlığı için canlarını feda ettiler. Allah onlardan razı olsun. Gazilerimizde şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLERİMİZİN ANISINI YAŞATACAĞIZ

Konuşmalarına devam eden Karaosmanoğlu, “Şehit sayımız çok fazla ama Astsubay Ömer Halisdemir çok büyük kahramanlık göstermiş biridir. Niğdeli kendisi biz ailesine ulaştık. Yardımcı olalım dedik. Fakat kendileri çok onurlu insanlar olduğu için hiç bir yardım istemediklerini belirtti. Bizlerde ısrar edince kasabalarında çocuk parkı olmadığını belirtti. Bizde hiç bir şeyi esirgemeden 8 bin metrekare alana güzel bir çocuk parkı yapacağız. Büyükşehir Belediye meclisi olarakta hep birlikte açılışa katılacağız. Şehitlerimizin anısı böylece yaşatmak istiyoruz” dedi.

 

"TBMM TARİHİNDE İLK KEZ TOP ATIŞLARINA MARUZ KALDI"

CHP Grup başkan vekili Erhan Uysal, “15 Temmuz gecesi Atatürkçü ordumuz, güvenlik güçlerimiz ve halkımızın üstün çabasıyla darbeciler püskürtülmüştür. TBMM malesef tarihinde ilkkez top atışlarına maruz kalmıştır. Bu tür girişimlerinden ülkemizi korumak için demokrasiyi, laikliği ve sosyal devleti anlatmaktan bıkmamımız usanmamamız ve vazgeçmemiz gerekir. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir sözleri doğrultusunda mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 

MİLLETİMİZ AZİZLİĞİ BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR

MHP Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Vahiz Eryılmaz, “15 Temmuz’da FETÖ yandaşları dışında hiç bir vatandaşımın tasvip etmeyeceği bir girişim yaşadık. Tanklarla halkımız ateş açan bu üniformalı vatan hainleri halkımızın tepkisiyle umduğunu bulamamıştır. Tankların silahların önüne kendini siper eden milletimize teşekkürlerimi sunuyorum. Cumhurbaşkanımızın o gece görüntülü bir şekilde televizyonlara bağlanıp milleti meydanlara çağırması çok önemli bir husustur. Milletimiz azizliğini bu olayla birlikte bir kez daha göstermiştir” dedi.

 

DARBE ÖTESİ HAİN BİR SALDIRIYDI

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “ 15 Temmuz ile ilgili çok şey dinledik çok şey yaşadık. Bu süreç devam ediyor. Bu bir darbe ötesi haince bir saldırıydı. Buna sadece darbe demek çok dar bir anlam taşır. Bu girişimde sivil halkın hunharca katledilmesi vardı. Yüreğinde sadece vatan ve bayrak sevgisi olan insanlarımıza zıhr delici mermilere saldıranlar vardı. Kamu kurumlarımız bombalandı. Meclisimiz bombalandı. Halkımız bombalandı. Eğer biz düşman bir ülkeyle savaşıyor olsaydık. Onlarda buraları bombalardı. Belki onlar daha insaflı olup sivil halka bomba atmazdı” diye konuştu.

 

BATININ İKİ YÜZLÜLÜĞÜ

Konuşmalarında batının iki yüzlülüğünden bahseden Doğan, “Gezi olaylarında elinde molotofla dolaşanlara polis biber gazı ve su sıktığında Avrupa ve Amerika medyası canlı yayınlarla ‘Türkiye’de demokrasi yok. Eylem bile yaptırmıyorlar” diye günlerce yayın yaptılar. 15 Temmuz gecesi ise tankların insanların üzerinden geçmesi karşısından dilleri tutuldu. Hatta ve hatta darbe başarısız oldu diye üzüldüler. Burada batının iki yüzlülüğünü görüyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

TÜM KURUMLARDAN TEMİZLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Belediyelerdeki FETÖ mensuplarını temizlemeye başladıklarını belirten İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Bizler belediyeler olarak büyük bir temizliğe başladık. Kim olursa olsun. Babamızın oğlu bile olsa bu temizliği yapacağız. Bunun siyaseti falanda kalmadı. Bu pislikleri tüm kurumlarımızdan temizlemeye başladık. Temizlemeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız