FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.07° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmit Lisesi’nde “Bi’ Dünya Bilgi”

KOÜ’de okuyan Kırgız öğrenciler, İzmit Lisesi’nde kendi kültürlerini tanıttı

21 Şubat 2016 Saat: 09:52
İzmit Lisesi’nde “Bi’ Dünya Bilgi”
İzmit Lisesi’nde “Bi’ Dünya Bilgi”

KOÜ’de okuyan Kırgız öğrenciler, İzmit Lisesi’nde kendi kültürlerini tanıttı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Öğrenciler Birimi birçok proje ile Kocaeli’nde okuyan misafir öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor. Uluslararası Öğrenci Birimi’nin gerçekleştirdiği projelerden olan ‘’Bi’ Dünya Bilgi’’ projesiyle ülkemizdeki misafir öğrenciler, Kocaeli’nde bulunan ortaokul ve lise düzeyindeki okulları ziyaret ederek ülkelerini tanıtma fırsatı buluyorlar. Bu sayede öğrencilerimiz dünya ülkeleri hakkında daha doğru bilgilere ulaşarak yabancı bir vatandaş ile tanışma tecrübesi yaşıyorlar.

 

İZMİT LİSESİ’NDE SUNUM YAPILDI

Uluslararası Öğrenci Birimi’nin organize ettiği programla Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören Kırgız öğrenciler, İzmit Lisesi öğrencilerine ülkelerini tanıtma fırsatı buldu. Kırgız öğrenciler; ülkelerinin bayrağı, kültürü, halk dansları, yemek kültürü ve ülkenin geneli hakkında bilgiler verirken, liseli öğrencilerin ülkeleri hakkındaki sorularını da yanıtladı.

 

EDEBİYATÇI-YAZAR AYTMATOV KONUŞULDU

İzmit Lisesi Müdürü Fatih Taşdelen yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İzmit Lisesi, Kocaeli’ndeki ilk liselerdendir. Bu yüzden burası da başlı başına bir tarihtir. Kırgızistan’dan gelip ilimizde üniversite eğitimi gören misafir öğrencileri şehrimizde en iyi şekilde ağırlamaktan gurur duyuyoruz.” Dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip olan yazar Cengiz Aytmatov’dan bahseden Taşdelen, “Kırgız öğrenciler bize burada ülkelerini tanıttılar. Aslında bizler bu sunumla kalmayıp, gidip oraları yerinde görmemiz gerekiyor. En büyük destanlardan olan Manas Destanı, Kırgız Türklerine aittir. Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan edebiyatçı-yazar Cengiz Aytmatov, Kırgızların olduğu gibi bizim de gurur kaynağımızdır” şeklinde konuştu.

 

KÜLTÜRLERİNİ TANITTILAR

Kırgız Türkleri arasında geniş bir kahramanlık destanı olan Manas Destanı’nın da konuşulduğu sunumda Manas Destanı söyleyen ozanlardan da bahsedildi. Kırgız yöresel çalgılarından olan kopuz da öğrencilere tanıtıldı. Kocaeli Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimi gören Chynara Asanbay, kopuz ile mini bir konser verdi. Program sonunda günün anısına Kırgız öğrencilere “İzmit Lisesi Hatırası” yazan plaketler takdim edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız