FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu20.36° C / 20.36° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmit Körfezi’ne balık bırakılacak

Kalkınma Bakanlığına bağlı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka) tarafından finanse edilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü “İzmit Körfezi’ni Balıklandırma Projesi” ile ilgili fizibilite raporu açıklandı.

5 Eylül 2014 Saat: 15:04
İzmit Körfezi’ne balık bırakılacak
İzmit Körfezi’ne balık bırakılacak

Kalkınma Bakanlığına bağlı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka) tarafından finanse edilen  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü  “İzmit Körfezi’ni Balıklandırma Projesi” ile ilgili fizibilite raporu açıklandı. Üç aylık yoğun çalışma sonucu hazırlanan raporu, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, dün Emex Otel’de basın toplantısı ile açıkladı.

Basın toplantısına Balıkçılık ve Su Ürünleri  Genel Müdürlüğü  Kaynak Yönetimi Daire Başkanı  Ramazan Çelebi,  Proje Danışmanı Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi  Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Doç.Dr. Kenan Güllü,  Proje Koordinatörü Necmi Kahraman ve projede görev alan diğer uzmanlar da katıldılar.

1.5 MİLYON YAVRU BALIK BIRAKILACAK

İzmit Körfezi’ni Balıklandırma Projesi kapsamında Körfez’e Hersek bölgesinden ağırlıkları 1-1.5 gram olan 1.5 milyon balık yavrusu bırakılmasının kararlaştırıldığı açıklandı. Projenin amacı, “İzmit körfezinde  mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi,  biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, balıkçılık ve turizm yoluyla bölgenin ekonomik  gelişmişliğine ve  halkın  denizden faydalanmasına katkı sağlanmasının amaçlandığı anlatıldı.  Proje danışmanı  Doç.Dr. Güllü,  Körfez’e  Çupra, Levrek, Mırmır, Minekop  yavrularının  bırakılacağını  söyledi.  Başkan Karaosmanoğlu’nun denize olan aşkını vurgulayan Doç.Dr. Güllü, “Elimizde yağ, un şeker var. Biz helva yapacağız” şeklinde konuştu.

KÖRFEZ’İ KURTARIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da toplantıdaki konuşmasında, İzmit Körfezi’ni temizlemek için yapılan çalışmaları anlattı.  İzmit körfezi’nin 100 yıl boyunca vahşice kirletildiğini , 60’lı yıllardan sonra sanayinin çok kontrolsüz geliştiğini söyleyen Karaosmanoğlu,  “Şu anda üzerinde bulunduğumuz bu alan çöplüktü. Hala kelli felli adamlar, mavi bayraklı plajlarda sigara izmaritini fırlatıp atıyor. Çevreyi, denizi korumak konusunda hepimiz bilinçlenmeliyiz. Ben İzmit körfezi’nin her noktasını yüzülebilir hale getirmek istiyorum. Kendim denize girmediğim yerden, halkı da  denize sokmam” dedi. Karaosmanoğlu, halen Körfez kılarında amatör balıkçıların balık tutabildiği 10-15 iskele bulunduğunu,  bunların sayısını 100-150’ye çıkartacaklarını da belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız