FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu17.53° C / 18° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İzmit Körfezi’nde Balık Şenliği

İzmit Körfezi'nde sanayi ve evsel atıkların denize boşaltılmasının önüne geçilmesi, sanayi kuruluşu ve gemilerin deniz uçağı ile havadan da sürekli kontrol yapılması sayesinde kirlenmenin önüne geçilirken balık çeşitliliği de

26 Ekim 2014 Saat: 17:29
İzmit Körfezi’nde Balık Şenliği
İzmit Körfezi’nde Balık Şenliği

İzmit Körfezi'nde sanayi ve evsel atıkların denize boşaltılmasının önüne geçilmesi, sanayi kuruluşu ve gemilerin deniz uçağı ile havadan da sürekli kontrol yapılması sayesinde kirlenmenin önüne geçilirken balık çeşitliliği de arttı.

Bir dönem sadece 'en dayanıklı balık türü' olarak nitelendirilen istavritin yaşayabildiği İzmit Körfezi'nde atık boşaltılmasının önüne geçilmesinin sonucu yaşayan balık türü sayısı 40'ı açtı. Sanayi bölgesi olmadan önce Marmara'da yaşayan 100 kadar balık türünün yumurtlamak için girdiği bilinen İzmit Körfezi'nde temizleme çalışmalarının yanı sıra ağ ile balık avı da yasaklandı. Balık çeşitliliğinin arttırılması için yeni projeler geliştirilirken, önemli gelişme sağlandı.

Körfez'e giren istavrit ve hamsi gibi küçük balıkların peşine düştüğü sanılan lüfer sürüleri bugün İzmit Körfezi'nin iç kısımlarına kadar geldi. Gölcük, Karamürsel, Derince ve Körfez gibi yerleşim birimlerinde sabah saatlerinde olta ile avlananlar peş peşe lüfer yakaladı. İzmit'teki balıkçılar da, yıllardır ilk kez İzmit Körfezi'nde bu kadar bol lüfer görüldüğünü belirterek, denizin daha da temizlenmesiyle bu çeşitlilik ve bolluğun artacağını söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız