FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sisli18.47° C / 19° C

sisli

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İZKANDER'den Kandıra açıklaması

Kandıra’nın reklamını daha iyi yapmak için KANÇEVDER ismini İZKANDER olarak değiştirdiklerini ifade eden Dernek Başkanı Hüseyin Öz, İzmit ve Kandıra arasında köprü olacaklarını söyledi

14 Haziran 2016 Saat: 18:08
İZKANDER'den Kandıra açıklaması
İZKANDER'den Kandıra açıklaması

Kandıra’nın reklamını daha iyi yapmak için KANÇEVDER ismini İZKANDER olarak değiştirdiklerini ifade eden Dernek Başkanı Hüseyin Öz, İzmit ve Kandıra arasında köprü olacaklarını söyledi

İzmit Kandıra Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (İZKANDER) Başkanı Hüseyin Öz ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yaklaşık 17 yıl önce KANÇEV-DER olarak başladıkları yolculuklarına geçtiğimiz ay isim değişikliğine giderek İZKANDER olarak devam eden ve bunun sadece isim değişikliği olmadığından bahseden Öz, derneğin çalışmaları ve projelerini gazetemize aktardı. Kandıra’yla alakalı kısa ve uzun vadeli projeleri olduğundan söz eden Öz, şöyle konuştu;

 

Hüseyin Öz kimdir, kısaca bir tanıyalım sizi...

Kandıra’nın Cebeci Mahallesi’nde 1973 yılında doğdum. 1994 yılına kadar Cebeci’de ikamet ettim. Daha sonra iş nedeniyle İzmit’e yerleştim. Farklı kuruluş ve şirketlerde görev yaptım. Şuan kamuda görev yapıyorum. Bir dönem siyasetle ilgilendim. AK Parti’nin kurucularındanım. İzmit’in en büyük mahallelerinden biri olan Mehmet Ali Paşa’da 3 buçuk yıl mahalle temsilciliği yaptım. Şuan kamuda çalıştığım için siyasette aktif olarak görev yapmıyorum.

 

KANÇEV-DER’e üyeliğiniz ve başkanlığınız nasıl gelişti?

KANÇEV-DER 1999 yılında kurulmuş. Ben şuan 6’ncı başkanıyım. 3 yıldan bu yana KANÇEV’in başkanlığını yaptım. Bu süre zarfında arkadaşlarımızla oturup görüştük ve derneğimize yeni bir vizyon katmaya karar verdik. Yaptığımız istişareler sonrasında derneğimizin ismini İZKANDER olarak değiştirdik.

 

Neden İZKANDER?

Biz Kandıra bölgesinin yerlisiyiz. Atalarımız 7-8 asırdır bu topraklarda ikamet ediyor. Aynı benim gibi Manav milletinden olan İzmit’e bağlı kardeşlerimiz de var. Bu arkadaşlarımız bizi kendinizden ayırıyorsunuz diye eleştiri yapmaya başlayınca bizde dedik ki İzmit merkezinde oturan bizim gibi Manav hemşerilerimizi de bu yeni oluşumun içine dâhil edelim. O da yetmedi Muhacir kardeşlerimizi de aldık bu yeni açılımımıza. 30 kişilik bir heyet yaptık. Güçlü bir ekibiz. Hepimiz bu kentin evladıyız. Hiçbir siyasi partinin altında olmadan aşkla muhabbetle dernekçilik yapacağız. Bizim kıyıda köşede kalmış kültürlerimiz, değerlerimiz var. Bunları Kocaeli kamuoyunda gün yüzüne çıkaracağız.  Şuan çok güzel bir ortam yakaladık. Güzel işler yapacağız.

 

Derneğinize İzmit’i dâhil ettiğiniz için Kandıra’ya daha iyi hizmet vereceğinizi söyleyebilir miyiz?

Ben ülkemizdeki 81 vilayetin 72’sine gitmiş birisiyim. 4-5 tane de ülke gezdim. Her ne kadar Karadenizliyi andıran bir simam olsa bile her gittiğim yerde gururla Kandıralı olduğumu söyledim. Neden İzmit’i dâhil ettiğimize gelince siyasetin, ticaretin, sosyal aktivitenin, bürokrasinin kalbi İzmit’te atar. Kocaeli’nin tüm erkleri, siyasi baronları, büyükleri orada yaşar. Bu yüzden biz Kandıra’mızın reklamını daha iyi yapmak adına bu kararı verdik. Yapacağımız organizasyonları İzmit’te olduğu gibi Kandıra’da da yapacağız. Kandıra’yla alakalı kısa ve uzun vadeli projelerimiz var. İnşallah bu hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.

 

Bugüne kadar dernek olarak hangi çalışmalarda bulundunuz? Bundan sonraki hedefleriniz, projeleriniz nelerdir?

Geçmiş dönemlerdeki başkanlarımız okullar arasında bilgi yarışmaları ve hasat şenlikleri yapmış. Bizim zamanımızda da iz bırakan ödül töreni yaptık. Kandıra’dan çıkan siyasetçi, bürokrat ve iş adamlarına plaket takdim ettik. Kültürel geziler yaptık.  İZKANDER olarak kongremizi yaptığımız üç ay oldu. Bu heyet ile birlikte ilk projemiz 23 Nisan’da 23 Suriyeli çocuğu aileleri ile birlikte sevindirmek oldu. Cumartesi ve Pazar gününü onlarla birlikte geçirdik. Cumartesi günü vapurla tekne gezisi yaptırdık, hediyeler ikram ettik. Pazar günü de Kocakaymaz İlkokulu'nda onların anısına 23 tane fidan diktik. Sonra göl kenarında piknik yaptık, çuval yarışı, yumurta yarışı yaptık. Mangal eşliğinde güzel bir gün geçirdik. Önümüzdeki projelerimiz arasında geniş çaplı bir iftar programımız var. Daha sonra Kandıra ve İzmit’teki muhtarları bir araya getirmek ve kaynaştırmak amacıyla bir yemek düzenlemeyi planlıyoruz. Onun akabinde ise hasat şenliği projemiz var.  

 

Kandıra’nın gelişimine katkı sunmak için neler yapacaksınız?

Kandıra İzmit’ten de eski bir ilçe ama buna rağmen Kandıra’mızın geri kalması bizi bir Kandıralı olarak üzüyor. Bu içimizde büyük bir yara diyebiliriz. Biz Kandıra'yı daha iyi yerlere taşıyabilmek için dernek olarak elimizden gelen ne varsa yapacağız. Amacımız Kandıra'nın sesini daha geniş bir kesime duyurabilmek. İzmit ve Kandıra arasında bir köprü olmayı düşünüyoruz. 

 

Kandıra’nın nüfusu 48 bin gözükse de İzmit ile birlikte 200 binden fazla nüfusumuz var. İzmit’e giden göçü Kandıra’ya geri döndürmek için dernek olarak çalışmalarınız olacak mı?

İlçemizden verilen göçü geri alabilmek için yerel yönetimlerin öncülük yapması lazım. Biz de sivil toplum örgütleri olarak üzerimize düşeni yaparız. Öncelikle Kandıra halkı olarak birlik ve beraberliği sağlamalıyız. Gıda OSB için çok çalışmıştık. İnşallah OSB kurulduğunda Kandıra’ya ayrı bir değer katacak. Tabi belediye başkanımıza da çok iş düşüyor. İş sahaları açmak için bazı imar değişiklikleri yapmaları lazım. Biz bunları Kocaeli kamuoyunda dillendireceğiz.

 

Herhangi bir siyasi partiyle bağlantınız var mı?

Ben başkan olduğum süre boyunca dernek olarak siyasetle bağlantılı olmadık. Tabi ki yönetimdeki her arkadaşımızın siyasi bir görüşü var. Her görüşten, her fikirden arkadaşlarımız var. Her birine saygı duyuyorum. Ancak ben dernek çatısı altında siyaseti yasakladım, kimseyi konuşturmuyorum. Siyaset yapacak bir ortam da yok zaten. Biz dernekçilik yapacağız. İnsanlara dokunacağız. Onların dertleriyle dertleneceğiz. Sıkıntılarında yardımcı olacağız. Tek amacımız bu.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 
Derneğimiz herkese açık. Bu kente gönül vermiş, Kandıra’ya aşık tüm hemşerilerimizi bekleriz. Dertlerinde sıkıntılarında her zaman yanlarındayız. Tek istediğimiz birlik ve beraberlik içerisinde İzmit ve Kandıra’nın gelişimine katkı sunmak. Buradan tüm üyelerimize ve hemşerilerimize selamlarımı iletiyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız