FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu17.53° C / 18° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İSU’nun Akıllara Durgunluk Veren Projesi

İSU, körfeze büyük bir tesis kurarak denizden içmesuyu elde etmeyi planlıyor.

8 Aralık 2014 Saat: 10:54
İSU’nun Akıllara Durgunluk Veren Projesi
İSU’nun Akıllara Durgunluk Veren Projesi

Geçtiğimiz kış aylarında yeterli miktarda yağış alamayan ilimiz ve çevre iller, yaz aylarında kuraklık tehlikesi yaşamış; İSU Genel Müdürlüğü de çareyi Sapanca Gölü’nden su çekmekte ve su kuyuları açmakta bulmuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin en başarılı iştiraklerinden olan İSU Genel Müdürlüğü, aldığı önlemlerle Kocaelilileri susuz bırakmadı. İSU, yaşanan bu sıkıntının ardından işi şansa bırakmamak için gözünü denize dikti. Marmara ve Karadeniz’e kıyısı olan Kocaeli’nin bu özelliğinden faydalanmak isteyen İSU, akıllara durgunluk veren bir projeye imza atacak. İSU, 2015-2019 Stratejik Planı’na son çare olarak ‘deniz suyunu arıtarak içme suyu elde etme’ projesini de ekledi. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, bu projenin maliyetli olduğunu hatırlatarak, projeyi uzun vadede gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.


2015-2010 STRATEJİK PLAN
Yüksek kar hırsı nedeniyle çevrenin kirletilmesi doğal kaynakların giderek tükenmesine yol açıyor. İçme suyu olarak kullanılabilen dünyanın nadir tatlı su kaynaklarından olan Sakarya Gölü’nün kurumaya yüz tutması, ilimize de yansıyan en büyük sorun oldu. Çevrenin kötü kullanılmasının yarattığı sorunlar üzerine ise alternatif yöntemler aranıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSU Genel Müdürlüğü de kenttin içme suyu problemini çözmek için proje geliştirdi. İSU körfeze büyük bir tesis kurarak deniz suyunu içme suyuna çevirmeyi planlıyor. İSU, 2015-2019 Stratejik Planı’nda kurulması planlanan tesise resmen yer verdi. Stratejik Planın 59’uncu sayfasında yer alan projenin hedefi, “Deniz suyunu arıtmak suretiyle içme suyu üzerindeki tüketim baskısını azaltmak” sözleriyle anlatıldı.

 

İSU


YERİ HENÜZ NETLEŞMEDİ
5 yıllık planda deniz suyunu arıtmak için fizibilite çalışmasının yapılması da faaliyet kısmında yer aldı. Diğer yandan, deniz suyundan içme suyu arıtan tesisler özellikle Arap ülkelerinde yoğun olarak kullanılan bir yöntem olarak öne çıkıyor. Çalışma ile ilgili bilgi veren İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, projeyi uzun vadede hayata geçirecekleri bilgisini verdi. Tesisin kurulacağı yerin henüz tam olarak netleşmediğini de sözlerine ekleyen Bayram, “Şu anda önceliğimizi atık su arıtma tesislerine veriyoruz. O teknolojiyi uygulamaya koyar hale getireceğiz. Ama proje çok pahalı olduğu için onu en son planyacağız. Tesisin şu anda yeri de tam olarak belli değil” dedi. Proje ile ilgili detayların önümüzdeki aylarda netleşeceği tahmin ediliyor.


MALİYETİ ÇOK YÜKSEK
Hemen tüm modern tuzlu su arıtma tesisleri, ters ozmoz prensibine dayanıyor. Ters ozmoz işleminde, suyun içindeki istenmeyen tüm mineraller sudan ayrıştırılarak bir filtrasyon işleminden geçer. Diğer yandan, dünyanın saygın üniversitelerinin son yıllarda yaptığı araştırmalarda bu tesislerin karbondioksit salınımını arttırdığı da saplantı. Ancak bu tesislerde güneş veya rüzgar enerjin kullanımı durumunda karbondioksit salınımı olmuyor. Sanayi amaçlı kullanılacak arıtma tesislerinin maliyeti ise 2-5 milyon dolar arasında değişiyor. İçme suyu amaçlı olacak olan bu tesisin maliyeti çok daha fazla. İSU, stratejik plana aldığı tesisi; 2019 yılı sonuna kadar planlayarak hayata geçirmek istiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız