KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak04:17
Güneş05:55
Öğle13:05
İkindi16:52
Akşam20:02
Yatsı21:32
konak
ozturk group
KENT YAPI
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

açık17.82° C / 19° C

açık

cagingoz
KIRALIK IS MERKEZI
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

İSU’dan Tarihi Mirasa Katkı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, tarihi miraslara sahip çıkmayı da sürdürüyor

7 Eylül 2016 Saat: 10:49
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 653 kez okunmuştur

İSU’dan Tarihi Mirasa Katkı
İSU’dan Tarihi Mirasa Katkı

Kocaeli’ne sağlıklı içmesuyu sağlayan ve işlettiği altyapı hatları, atıksu ve içmesuyu arıtma tesisleri ile marka şehir olmasını sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, tarihi mirasa sahip çıkmayı da sürdürüyor. Geçmiş yıllarda Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenen İzmit Canfeda Hatun, Sırrıpaşa ve Gebze Arapçeşme çeşmelerini restore ederek tarihi kültüre kazandıran İSU Genel Müdürlüğü, son olarak İzmit Gündoğdu mahallesinde yer alan çeşmeyi restore etti.

Geçmişte yerleşim alanlarının içmesuyu ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak sularının bağlı olduğu tarihi çeşmeler zaman içinde gerekli korumalar yapılmadığı için yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyordu. Kocaeli’nde su medeniyetine ev sahipliği yapan İSU Genel Müdürlüğü, tarihi miras içinde yer alan ve Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş olan çeşmeleri kültür mirasına kazandıracak çalışmalar yapıyor. Daha önce İzmit ve Gebze’de çeşmeler restore eden Kurum, Rumlar tarafından kurulan ardından mübadele sonucu da Balkan göçmenlerinin yerleştirildiği İzmit Gündoğdu mahallesinde yer alan tarihi çeşmeyi hayata kazandırdı.

Üzerinde Rumca yazıların yer aldığı ve belirli bölgeleri bozulan Gündoğdu Çeşmesi Kocaeli Koruma Kurulu tarafından ikinci derece kültür varlığı olarak tescilli bulunuyordu. İSU Emlak İstimlak Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan projenin onayının ardından, konusunda uzman sertifikalı ustalar tarafından orijinal malzemeler kullanılarak restore edildi.

Yıkılmaya yüz tutmuş tarihi çeşmeyi kültür mirasına kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, tarihi mirasa sahip çıkmayı sürdüreceklerini söyledi. Kocaeli ve çevresinin su medeniyetinin etrafında kurulduğuna dikkat çeken Genel Müdür İlhan Bayram, “Çeşmeler, musluklarında akan su ile bir zamanlar önemli işlevlerde bulunuyordu. Kurum olarak, tarihi mirasımız içinde önemli yer edinen çeşmeleri korumak ve kültür mirasına kazandırmak için restorasyon çalışmaları yapıyoruz. Geçmiş yıllarda İzmit ve Gebze ilçesinde yer alan 3 adet çeşmeyi restore ettik. Program çerçevesinde İzmit Gündoğdu çeşmesini de restorasyonunu tamamlayarak eski işlevi ile bölgeye kazanırdık. Bölgede yaşayan insanlarımıza hayırlı olsun” dedi.

Genel Müdür İlhan Bayram, Körfez Kutluca mahallesinde yer alan Hacı İbrahim çeşmesi ile Dilovası ilçesi Demirciler ve Çerkeşli mahallelerinde bulunan 4 adet tarihi çeşmenin restorasyonuna da yakında başlayacaklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız