FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur16.89° C / 16.89° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü

İstiklal Marşımızın kabul edilmesi ve marşın yazarı Mehmet Akif Ersoy, SDKM'de düzenlenen törenle anıldı.

12 Mart 2015 Saat: 13:14
İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü
İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümü

12 Mart 1921'de Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı'nın kabulünün 94. yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinliği düzenlendi. Yahyakaptan'daki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Milli, Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, vatandaşlar ve öğrenciler. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardında start alan programda Mehmet Akif Ersoy'u anmak için slay gösterileri, müzik dinletileri ve öğrencilerin sergilediği temsiller yapıldı. Protokol konuşmalarında Akif'in Türk Milleti ve Türk Şiiri için ifade ettiği anlam vurgulandı.

 

DÖRT SATIRINI OKUDU
Program ilk konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik yaptı. İstiklal Marşı'nın ilk dört satırını okuyarak sözlerine başlayan Çelik şunları söyledi: "Türk Edebiyatı'nın en muhteşem eserlerinden olan İstiklal Marşı, İstiklal Mücadelesi'nin kazanılacağının derin ifadesi olarak yazılmıştır. Ödüllü olması nedeniyle milletim için para ile şiir yazmam diyen Mehmet Akif, kendisine verilen parayı kabul etmemiştir. Anayasamızın değiştirilemez maddeleri arasında yer alan İstiklal Marşı'mız o tarihten bu yana büyük bir coşkuyla okunmaktadır. Türk edebiyatında Akif kadar, içinde yaşadığı devri gören ve gösteren başka bir sanatçı yoktur.

 

ÖDÜL VERİLDİ
Yapılan konuşmadan sonra kentteki ilk, orta ve lise öğrencileri arasında yapılan İstiklal Marşı'nı en güzel ezbere okuma yarışmasında birinci olan öğrencilere, Mehmet Akif Ersoy'un kitapları hediye olarak verildi. Hediyelerini Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun elinden alan öğrencilere Marşı'nın on kıtasını ayrı ayrı okuyarak tamamladı. Ödülleri alan öğrenciler ise, İlkokullar arası birincisi Gebze Emlak Konutları İlkokulu öğrencisi Dilara Cömert ve liseler arası birincisi Bahçecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Kürşat Şahin ve Ortaokullar arası birincisi Kavaklı Şehit Onbaşı Adem Başoğlu Ortaokulu Nur Sinem Özen oldu. Programın son bölümünde İl Kültür Müdürlüğü'ne bağlı ses korosu İstiklal Marşı'nı okudu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız