FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İstiklal Marşı’nı Güzel Okuyanlara Ödül Verildi

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

12 Mart 2016 Saat: 18:58
İstiklal Marşı’nı Güzel Okuyanlara Ödül Verildi
İstiklal Marşı’nı Güzel Okuyanlara Ödül Verildi

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi’nin organize ettiği 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı gerçekleştirildi. Geçen hafta düzenlenen İstiklal Marşı’nı Ezbere Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

VATAN ŞAİRİ

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “İstiklal Marşı’mız Anayasa’mızın değiştirilemez maddelerinden biridir. İstiklal Marşı’mızın yazarı büyük bir ahlak sahibiydi. Akif sanatının temelini babasından almıştır. Yazdığı şiirlerle şöhreti imparatorluğun ötesine geçmiştir. Zulme hakarete tahammül edemeyerek Anadolu’ya firar eden vicdanlı bir şairdir. 1920-1923 yılları arasında Burdur vekilliği de yapmıştır. Türk toplumunda Vatan Şairi olarak bilinen Mehmet Akif, sanatını toplum için icra eden sanatçıların başında gelir. Her kademedeki insan onun için eşit değer taşır. Haksız bulduğu hiçbir şeyi asla affetmezdi. Akif ilim ve fennin gerekliliğine de büyük önem vermiştir. Akif’e göre bir milleti kalkındıracak iki kavram vardır, bunlar marifet ve fazilet kavramlarıdır” dedi.

 

İYİ BİR ALİM

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Rahmetli Mehmet Akif Ersoy zor zamanda dünyaya gelmiştir. 1. Dünya Savaşı’nı görmüş ama Çanakkale’yle umutlanmış. Milletine dönmüş, şiiriyle, imanıyla, bilgisiyle, cami kürsülerine çıkmıştır. Eserleri elden ele dilden dile Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar ulaşmıştır. Şiirlerinde hep beraberliği, kardeşliği bizlere öğütler. Bizi onu eserlerinden tanıyalım. Safahat başucu kitabımız olsun. Benim aldığım ilk kitaptır Safahat. Her fırsatta hala benim başucu kitabımdır. Yoldaşımdır. Sadece şiiriyle değil yaşantısıyla da bizlere yol gösterir. Gerçekten bir alimdir” dedi.

 

GÖNÜLLERİ FETHETMİŞTİR

Ülkemiz için Mehmet Akif’in önemine vurgu yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “O büyük destanı bizlere armağan eden vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ruhu şad olsun. Bu destan yok edilmek istenen bir milletin yeniden dirilişinin, imanıyla, helal süt emmiş evlatlarının bu davayı kucaklayarak bu ülkeyi özgürlüğe kavuşmasını dile getirmiş bir destandır. Dizeler Akif’e ilahi bir ilhamla gelmiştir. Tüm değerlerimizi içeren, milli şuurumuzu bizlere yeniden hatırlatan dizeler olarak gönlümüzü fethetmiştir. İstiklal marşının kazanılmasını bizzat yaşamıştır. Cephelerde bu imanı anlatan bir mücadele sergilemiştir. Yapılması gerekenleri aruzun en mükemmeliyle Safahat’ında millete anlatmıştır. Geleceğin sizlerde olduğunu vurgulamıştır. Ümidi gençlik olan bir vatan şairi gönül insanıdır. Millet, vatan değerleri konusunda en üst örnekleri bizlere sunmuştur. Örnek bir mütefekkirdir” ifadelerini kullandı. Dereceye giren öğrencilerden birincilere tam altın, ikincilere yarım altın, üçüncülere çeyrek altının yanı sıra kitap ve plaket verildi. Program ödüllerin dağıtılmasından sonra Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından sergilenen oratoryo dinletisi ile son buldu.

 

ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER

Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından geçen hafta yapılan İstiklal Marşı’nı ezbere okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler ilkokul kategorisinde; birinci Gölcük Şirinköy İlkokulu’ndan Hayat Kahvecioğlu, ikinci Başiskele Kullar Mustafa Kemal İlkokulu’ndan Yiğit Alp Özkurt, üçüncü Darıca Ressam Osman Hamdi Bey İlkokulu’ndan İrem Akbulut, Ortaokul kategorisinde yapılan yarışmada ise birinci Gölcük KSO Dumlupınar Ortaokulu’ndan Berkay Esentürk, ikinci Yeniköy Hayat Ortaokulu’ndan Aleyna Demir, üçüncü Gebze Muzaffer Altıntaş İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Yahya Çerkez

 

LİSE KATEGORİSİNDE

üçüncü Kandıra Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Hilal Çetin, ikinci Derince Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İlknur Betül Yavuz, birinci ise Başiskele Bahçecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Abdullah Sakın ödüllerini valinin elinden aldı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız