CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu7.94° C / 9° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İŞTE KOCAELİ'DE 8 MART ETKİNLİKLERİ

KADIN ÇİFTÇİLER KADINLAR GÜNÜNDE YARIŞTI Bu yıl 10. Düzenlenen kadın çiftçiler yarışıyor bilgi ve proje yarışmasının il finalinde 7 kadın çiftçi birincilik için yarıştı. Yarışmaya Körfez’in Sevindikli

8 Mart 2013 Saat: 18:49
İŞTE KOCAELİ'DE 8 MART ETKİNLİKLERİ
İŞTE KOCAELİ'DE 8 MART ETKİNLİKLERİ

KADIN ÇİFTÇİLER KADINLAR GÜNÜNDE YARIŞTI

Bu yıl 10. Düzenlenen kadın çiftçiler yarışıyor bilgi ve proje yarışmasının il finalinde 7 kadın çiftçi birincilik için yarıştı. Yarışmaya Körfez’in Sevindikli Köyü’nden katılan Fatma Kaplan 130 puanla il birincisi oldu.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nın 2004 yılında başlattığı, bu yıl 10.su düzenlenen “Kadın çiftçiler yarışıyor” bilgi ve proje yarışmasının il finali Leyla Atakan Şefik Postalcıoğlu Salonu`nda gerçekleştirildi.15 soruluk yarışmanın sonunda 130 puan alan Körfez`in Sevindikli Köyü`nden Fatma Kaplan, 130 puanla birinci oldu. Kartepe Avluburun`dan Huriye Şık 110 puanla ikinci olurken, Kandıra Akçakoca`dan Nagihan Bertan, üçüncü oldu.Birinci 2 yarım altında ödüllendirilirken, ikinci 2 çeyrek altınla, 3. ise bir çeyrek altınla ödüllendirildi. Yarışmaya katılan diğer yarışmacılarda birer gramlık altında ödüllendirildi.Yarışmada birinci olan Fatma Kaplan, gelecek ay İstanbul`da yapılacak olan bölge yarışmasına katılacak.

KADINLARDAN ORTAK AÇIKLAMA
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde birçok sivil toplum örgütü temsilcisi kadın, valilik binası önünde toplandı.Valilik binası önünde bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve meslek odalarına üye kadınlar önce Atatürk büstüne çelenk koydu.Çelenk koyma törenin ardından topluluk adına basın açıklaması yapan Eğitim İş Sendikası Eğitim Sekreteri Emine Çalık oldukça gür bir ses tonuyla kadınların talep ve isteklerini sıraladı. O istekler arasında şiddetin önlenmesi, kadınların siyasette daha fazla yer alması gibi istekler yer alıyordu.

BBP’LİLER KADINLARI UNUTMADI
Büyük Birlik partisi Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Kaya tarafından Kadınlara özel program düzenlendi. Belsa Plaza'da düzenlenen kahvaltının ev sahipliğini kadın kolları başkanı Kaya yaparken, kahvaltıya il Başkanı Serhat Duyar ile eşi Asiye Duyar ile birlikte çok sayıda partili kadın katıldı. İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Kaya sözlü geleneklerden bahsederek "Anayasa ve kanunların Türk kadınına sağladığı haklar asla yeterli olmamış, yazılı olmayan gelenek, görenek, örf ve adet gibi sözlü yasalar hayatımızda en büyük yer tutmuştur. ‘’dedi. Kadınlara karşı suçlarda cezai arttırımda bulunulmasını isteyen İl Başkanı serhat duyar ise "Kadınlarımızı şiddetten koruyacak her türlü yasal düzenlemenin acilen yapılmalı. Kadına şiddete ağır cezai müeyyide ve yaptırımlar gerekmektedir’ diye konuştu.

KARTEPE’DE 8 MART ETKİNLİĞİ
Kartepe'deki Dünya Kadınlar Günü kutlamasında Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ile Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurdane Erişti öncülüğünde hazırlanan programa bayanların ilgisi yüksekti. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'ne gelen konuklar Suadiye Cemal Doğan Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin yaptığı ürünlerin satışının yapıldığı standı gezerken konuklara küçük hediyeler verildi. Kartepe Belediyesi tarafından bayanlara yönelik yayın organı olan Kartepe Kadın Dergisi ve Çocuk Dergileri de Kartepeli bayanlardan ilgi gördü. Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurdane Erişti ve Kartepe Kent Konseyi Başkanı Hülya San Şener de, kadın hakları konusunda yapılan çalışmalarla ilgili hükümete övgüler yağdırdı. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ta her yönden gelişmiş toplumların arka planına bakıldığında aileyi huzurlu bir şekilde idare etmesini bilen kadınları gördüklerine dikkat çekti. Engin bilgileri ve verdiği örneklerle programa katılan Necmettin Nursaçan Hoca konuşmasında kadının ve erkeğin görevleri, ailedeki sevgi ve saygının önemine değindi.

GEBZE’DE KADIN OLMAK PANELİ
Gebze Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle ‘Gebze’de Kadın Olmak’ konulu panel, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde başkan yardımcısı Nilay Ayran’ın moderatörlüğünde Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Salonu’nda yapılan panele protokol yoğun ilgi gösterdi. Kültür merkezi salonunu dolduran konuklara hitaben düzenlenen etkinliğe panelist olarak AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel, Aile Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Bilge Ercan, Çolakoğlu Kız Meslek Lisesi eğitimcilerinden Sevcan Aladağ, Kaya Grup Yönetim Kurulu üyesi işkadını Gülsen Kaya katıldı. Panel öncesi kısa bir selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “ürettiğimiz ve icra ettiğimiz sosyal projelerin merkezinde hep kadın olmuştur, annelerimiz olmuştur” dedi. Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından panele geçildi. Moderatörlüğünü Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Nilay Ayran’ın üstlendiği panelde panelistler kadınlara sunum gerçekleştirdi.

GÖR-SEM’LİLER KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Görme Engelliler Derneği Kocaeli Şubesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dernek binasında kahvaltı organizasyonu düzenledi. Kahvaltı öncesinde konuşan Suna Turgut, Türkiye engelli kadın olmanın zorluğuna değindi.Görme Engelliler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Dursun Karaman engelli kadınların yaşadıkları sıkıntıları belirterek bütün kadınların kadınlar gününü kutladı.

KADIN MUHTARLARA KADINLAR GÜNÜ JESTİ
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Demir, İzmit’te görev yapan kadın muhtarları kahvaltı organizasyonu ile bir araya getirdi.İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Demir, “İlçemizde görev yapan 102 muhtardan 7 tanesi kadın muhtardır. Kadın muhtarlarımız birçok erkek muhtardan daha fazla başarılı çalışmalar yürütüyor. Ayrıca vatan için can veren şehit askerlerin annelerinin de Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Annelerin hakkı hiçbir zaman ödenmez’’ dedi.

KUAFÖRLER KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
Artislik kuaförler derneği yönetim kurulu öncülüğünde çalışan bayan kuaförler 8 mart dünya kadınlar günü olması nedeniyle kahvaltıda buluştu.Kadınlar gününü kutlamak amacıyla düzenlenen kahvaltıda konuşan artistik kuaförler derneği başkanı gökhan ergin, bütün kadınların kadınlar günü kutladı.İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan kadının önemine vurgu yaparak kadının toplumsal yaşamdaki yerinin öneminin altınız çizdi.

VALİLİK’TEN KADINLAR İÇİN KOKTEYL
Kocaeli Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlğü ortaklığında 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliği düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası meclis salonunda düzenlenen Programa Vali Yardımcısı Ali Sözen, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Kocaeli üniversitesi Rektör vekili Ayşe Sevim Gökalp, Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu ve çok sayıda kadın katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Kocaeli üniversitesi Rektör Vekili Ayşe Sevim Gökalp, 8 Mart’ın sanal bir kutlama olarak kalmaması ve kadınların böyle günlerde daha da cesaretli olması gerektiğini kaydetti. Ardından konuşan Prof. Dr. Dilek Ural, 21. Yüzyılda Kadın konulu sunum yaparak tarihteki lider kadın profillerini ve kadınların çalışma yaşamındaki yerini anlattı.

AK PARTİLİ KADINLARDAN 8 MART ETKİNLİĞİ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Ak Parti İl Kadın Kolları tarafından Sabancı Kültür Sitesi’nde bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın oyunlarından “dişi horoz” sahnelendi. Oyun öncesi konuşma yapan İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel, Ak Parti’nin kadın hakları noktasında önemli çalışmalara imza attığını dile getirdi. Partili kadınları bu önemli günlerinde yalnız bırakmayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise yaptığı konuşmada ülkenin kalkınmasında kadınlarının rolünün büyük olduğunu dile getirirdi. Doğan ayrıca bir kez de burada kadına şiddete hayır dedi. Konuşmaların ardından İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel partisinin ilçe kadın kolları başkanlarında çiçek ve çeşitli hediyeler takdim etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız