CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur15.47° C / 16° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İŞTE ERDOĞAN'A SUNULAN DERSHANELER RAPORU

Raporda dershanelerin ekonomik boyutları, öğrencilerin eğitiminekatkısı, velilerin talepleri, istihbarat ve resmi kuruluşların raporları değerlendirildi. Başbakan ErdoğanRaporu daha da olgunlaştırınta

23 Şubat 2013 Saat: 13:50
İŞTE ERDOĞAN'A SUNULAN DERSHANELER RAPORU
İŞTE ERDOĞAN'A SUNULAN DERSHANELER RAPORU

Raporda dershanelerin ekonomik boyutları, öğrencilerin eğitiminekatkısı, velilerin talepleri, istihbarat ve resmi kuruluşların raporları değerlendirildi. Başbakan Erdoğan"Raporu daha da olgunlaştırın"talimatını verdi.

7 kişiden oluşan komisyon Türkiye'deki dershane gerçeğini masaya yatırdı. Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki komisyon raporunun ayrıntılarına Akşam'dan Erhan Seven ulaştı. Hazırlanan raporda dershanelerin eğitime katkısı, ekonomik, sosyal, bölgesel özellikleri ele alındı.

DERSHANELERİN EĞİTİME KATKISI

Komisyon, eğitimin önemli bir parçası haline geldiğini dile getirdi. Nedenlerindenbirinin eğitimdeki kalitenin zaman içerisinde düşmesi olduğu vurgulandı. Ekonomik boyuta da dikkat çeken raporda, yaklaşık 4 bin dershanenin büyük ekonomik kazançlarına vurgu yapıldı.

EK YÜK GETİRİYOR AMA VELİ RAZI

Bir rant kapısı olarak değerlendirilen dershanelerin, aile bütçelerine ek ve yeni yük getirdiği, ancak velilerin buna rağmen çocuklarını gönderdiği ifade edildi. Raporda velilerin de dershaneler konusunda beklentileri dile getirilirken, eğitimin kalitesinin arttırılması halinde dershanelere gerek kalmayacağı, isteklerin de bu yönde olduğu kaydedildi.

SINAVSIZ SİSTEME GEÇİLİRSE OLUR

Raporun önemli sonuç bölümlerinden biri dershanelerin kapatılması konusundabelli bir süreç gerektiği ve aslında dershanelere gerek duyulmayacak bir sınav sistemine geçişin sağlanması gerektiği. Dershanelerin çıkış noktasının, eğitimin her alanında sınav olması ve sınavların öğrencileri bunalttığı, sınavsız sisteme geçildiğinde dershaneye de ihtiyaç kalmayacağı belirtildi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA VURGU

Dershanelerin bölgesel özellikleri de değerlendirildi. Özellikle Doğu bölgelerindekidershanelerin eğitimin kalitesinin daha da düşmesi nedeniyle önemli bir işlev gördüğü ifade edildi.

Raporu değerlendiren Erdoğan, konunun çok fazla kesimi, öğrenci, veli, öğretmen, dershane çalışanlarını ilgilendirdiğini belirterek daha detaylı bir çalışmaistedi. Komisyon çalışmasına devam edecek, daha sonra tekrar bir raporsunacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız