CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur7° C / 7° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İŞTE DONANMA KENTİ GÖLCÜK

Türk Donanması’nın da katıldığı 1992 yılının Ekim ayında Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirilen “Nato Kararlılık Gösterisi 92” tatbikatında Amerika Birleşik Devletleri’ne ait USS Saratoga adlı uçak gemisi

16 Nisan 2013 Saat: 16:24
İŞTE DONANMA KENTİ GÖLCÜK
İŞTE DONANMA KENTİ GÖLCÜK

Türk Donanması’nın da katıldığı 1992 yılının Ekim ayında Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirilen “Nato Kararlılık Gösterisi 92” tatbikatında Amerika Birleşik Devletleri’ne ait USS Saratoga adlı uçak gemisinden fırlatılan füzeyle vurulan, 5 denizcimizin de şehit olduğu Muavenet muhribinin 20 tonluk pervanesi, anıt olarak Gölcük’ün kalbi sayılan Anıtpark’a monte edildi. “Donanma kenti” olarak da anılan Gölcük’ün girişinde Yavuz Zırhlısı’nın pervanesi de bulunuyor.

Türk Donanma Tarihi’nin en üzücü olaylarından biri olarak da bilinen F250 bordo numaralı Muavenet gemisi, NATO’nun düzenlediği “kararlılık Gösterisi 92” tatbikatına katılmış ve 2 Ekim’de korkunç olay yaşanmıştı. Tatbikat başarıyla devam ederken, ABD Donanması’na bağlı USS Saratoga adlı uçak gemisinden fırlatılan füze gemimize isabet etmiş, füzenin biri 'köprüstü' olarak bilinen kaptan köşküne, diğeri ise Savaş Harekat Merkezi’ne isabet etmesi sonucu gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Tesis Astsubayı Serkan Haktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve Er Recep Atak şehit olmuşlardı.

Türk Donanması’nda gelenek olarak bazı parçaları ve savaş sistemleri alınan Muavenet bir süre sonra İzmir’deki Aliağa Tesisleri’nde söküldü. Geminin en önemli parçalarından biri olarak kabul edilen 5 metre çapında ve 20 ton ağırlığındaki dev pervanesi ise, “Donanma Kenti” olarak da anılan, Donanma Komutanlığı’nın ana üssünün yanı sıra dünyanın en modern savaş gemisi ve denizaltılarının da inşa edilebildiği Gölcük’te ilçenin kalbi sayılan Anıtpark Meydanı’na anıt olarak dikildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız