CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.06° C / 19° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK GİZLİ HAZİNE BULUNDU

AK Parti çözüm sürecinin ardından bölgenin kalkınmasını sağlayacak finansal kaynakları temin etmek için harekete geçti. Maden zengini olan bölgede yeraltı kaynaklarını değerlendirilerek elde edilen ge

16 Nisan 2013 Saat: 09:57
İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK GİZLİ HAZİNE BULUNDU
İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK GİZLİ HAZİNE BULUNDU

AK Parti çözüm sürecinin ardından bölgenin kalkınmasını sağlayacak finansal kaynakları temin etmek için harekete geçti. Maden zengini olan bölgede yeraltı kaynaklarını değerlendirilerek elde edilen gelir bölgenin kalkınması için kullanılacak. Hükümet işe Meclis'te bir araştırma komisyonu kurarak başlayacak.


AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ve 82 AK Partili vekilin imzası ile TBMM'ne Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yeraltı zenginliklerini araştıracak bir komisyon kurulması için önerge verildi. Önergeye dayanak olarak Maden Teknik Arama Enstitüsü tarafından bölgeye yönelik hazırlanan maden raporu gösterildi. Rapora göre 6 şehirde Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nün belirlediği altından demire, bakırdan uranyuma, kömürden yüksek sıcaklıktaki jeotermal kaynaklara kadar hiç dokunulmamış rezervler bulunuyor. Şahin, çözüm sürecinin tamamlanması ve bölgede huzur ve güvenin temini ile birlikte sıranın bölgenin kalkınmasına geleceğini belirtti. Şahin, "El değmemiş madenler özel sektör ve devlet eliyle çıkarılacak. Artık bölgede kan ve gözyaşı akmayacak, yeraltından madenler fışkıracak Bölge insanımız iş bulacak. Batı'da ne varsa bölgedeki şehirlerde de olacak.
Kaynakları bölge insanının kalkınması amacıyla kullanırsak, toplumsal barış sağlanacak" dedi. 6 şehrin madenlerini istediklerini dile getiren Şahin, terör sebebiyle çıkarılamayan demir, bakır, altın, bor, cıva, kükürt, kurşun çinko, alüminyum, uranyum madenleriyle ilgili bir listenin geldiğini söyledi. Çıkarılacak madenleri işleyecek fabrikaların kurulacağını ve 30 yıldır gidilemeyen dağların bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacağını kaydetti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız