KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak04:24
Güneş06:00
Öğle13:05
İkindi16:51
Akşam19:57
Yatsı21:26
konak
ozturk group
KENT YAPI
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

açık16.58° C / 17° C

açık

cagingoz
KIRALIK IS MERKEZI
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

İşsizlere Müjde

Çalışanlar statüsü ne olursa olsun işe girişte 30 günlük primi ödediklerinde, işsiz kaldıklarında ise üç ay artı 10 gün daha sağlık hizmeti alabiliyor. İşsizlik maaşı alanlar ise 10 aya kadar bu haktan yararlanıyor

20 Ağustos 2016 Saat: 10:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.749 kez okunmuştur

İşsizlere Müjde
İşsizlere Müjde

İşsize 100 gün sağlık hizmeti

Çalışanlar statüsü ne olursa olsun işe girişte 30 günlük primi ödediklerinde, işsiz kaldıklarında ise üç ay artı 10 gün daha sağlık hizmeti alabiliyor. İşsizlik maaşı alanlar ise 10 aya kadar bu haktan yararlanıyor.

Bir süredir Genel Sağlık Sigortası sistemiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Artık tüm çalışanlar sağlık hizmetinden daha kolay şartlarda yararlanabiliyor. Genel Sağlık Sigortası sistemi çalışanları işsiz kaldıklarında da koruma altına alıyor. Bu çalışma bittiğinde özellikle işsizler için sağlık hizmetine ulaşmak hem daha ucuz hem de kolay olacak. Mevcut sistemde de işini kaybedenler için bazı haklar bulunuyor. İşe yeni başlayan birisi için daha önce işçide 90 gün ve hak sahibi yakınlarında 120 gün olan sigortalı olma zorunluluğu aşağıya çekildi. Ayrıca Bağ-Kur ve memurlar için de eşitlik sağlandı. Artık bir işe başlayan çalışan, statüsü ne olursa olsun 30 günlük primi ödendiğinde sağlık yardımından faydalanmaya başlıyor. Bu haktan aynı şekilde isteğe bağlı sigorta ödeyenler de benzer şekilde yararlanabiliyor. Çalışanlar sadece kendileri değil 30 günlük primleri ödendiğinde bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocukları için de sağlık hizmeti almaya hak kazanıyor.

90 GÜN DEVAM EDİYOR

Çalışanlar ve yakınları sadece işe devam ettiklerinde değil işsiz kaldıklarında da sağlık hizmeti almaya devam ediyor. Burada ilk anda iş akdinin feshedilmesinden sonraki 10 gün hak tanınıyor. Ayrıca eğer son 3 ayda sigortaları ödenmişse buna 90 gün daha ilave edilerek 100 güne çıkartılıyor. Burada Bağ-Kur, memur ya da SSK ayrımı yapılmıyor. Aynı şekilde isteğe bağlı sigortalılar için de bu hak geçerli sayılıyor. İşsiz kalan sigortalı hastanelere müracaat ettiğinde 100 gün boyunca provizyon alabiliyor.

MAAŞI GÜVENCESİ BULUNUYOR

İşten ayrılan çalışan eğer işsizlik maaşına hak kazanmışsa burada da sağlık hizmeti devam ediyor ve Genel Sağlık Sigortası primleri yatırılıyor. Böylece aldığı maaş süresince sağlık hakkından yararlanabiliyor. İşsizlik maaşı daha önceki kıdeme göre 10 aya kadar ödenebiliyor. Böylece sağlık hizmetinin süresi de 10 ay devam ediyor. Yine kamuda mevsimlik işlerde çalışanların iş akitleri eğer sona erdirilmeyip askıya alınmışsa onlar da bu süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam ediyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız