FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İsimler Değil İlkeler Konuşulmalı

CHP’de kongre süreci önümüzdeki günlerde başlayacak. Süreçle ilgili fikirlerine başvurduğumuz CHP’nin önde gelenleri, öncelikle isimlerden çok ilkelerin konuşulması gerektiğini ifade etti

23 Haziran 2015 Saat: 10:44
İsimler Değil İlkeler Konuşulmalı
İsimler Değil İlkeler Konuşulmalı

CHP’de kongre süreci önümüzdeki günlerde başlayacak. Süreçle ilgili fikirlerine başvurduğumuz CHP’nin önde gelenleri, öncelikle isimlerden çok ilkelerin konuşulması gerektiğini ifade etti

CHP’de kongre süreci net olarak açıklanmasa da, parti içindeki aktif isimler şimdiden çalışmalara başladı. Delegele seçimleri ile başlayacak ve kurultayla son bulacak kongrelerle ilgili partinin önde gelen isimleri, kişilerden ziyade ilkeler üzerinden bir çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

 

KOALİSYON SÜRECİ
CHP Kocaeli eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, kongreleri konuşmak için henüz erken olduğunu ifade ederken, “Önümüzdeki bir koalisyon süreci var. Kongre sürecinin koalisyonun ardından başlamasını bekliyorum” ifadelerini kullandı. CHP’de örgütlerin son süreçte bir kaç seçim yaşadığına vurgu yapan Kaplan, “Örgütler bu yüzden dinamik olamadı. Partinin daha dinamik hale gelebilmesi için kongreler yapılmalı. Güçlü bir yapının oluşması için biz de katkı koyacağız. Fakat öncelikle CHP’nin üye yapısı gözden geçirilmelidir. Bu noktada bazı taşlar yerine oturmadı. Birilerine bağımlı üyeler yerine, daha aktif üyeler belirleyici olmalı.”

 

HERKES KUCAKLANMALI
CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, eylül ayından önce kongre sürecinin başlayacağını tahmin etmediğini kaydederek, “Ben siyasette hep taraf oldum. Bu harekette kimi zaman sonuca ulaştık, kimi zaman ulaşamadık. Şimdi de, partiyi nasıl kuvvetlendiririz, onu düşünüyoruz. Bunun için herkesi bu sürece katmak lazım. Bu kenti tamamen kucaklayacak bir yapı oluşturmak gerek. Sadece ekip anlayışıyla hareket etmek, partiyi ne yazık ki büyütmüyor” dedi. 

 

KOCAELİ KÜÇÜK TÜRKİYE
Selman Yıldırım, anlattığı şekilde bir yapının oluşması için partiye katkı vereceğini ifade ederek, “Önceliği, parti, kent ve ülke olan bir yapı için mücadele edeceğiz. Sadece parti içinde iktidar olmak bizi sonuca ulaştırmaz. Önemli olan seçim kazanmak. Bunun yanı sıra Kocaeli, 81 ilden insanların olduğu bir küçük Türkiye. Sürekli göç alıyor. Eğer CHP, Kocaeli’yi bir labaratuvar olarak görürse, bana göre Türkiye’yi de çözer. Bunun için biz de katkı koymak istiyoruz” diye konuştu. 

 

NASIL İL BAŞKANI?
CHP’de il başkan adayı olması beklenen isimlerin başında gelen Bozkurt Uslu ise, partinin öncelikle kişiler üzerinde bir tartışma yapmak yerine ilkesel davranması gerektiğini kaydederek, “CHP’de 2019’a partiyi en iyi şekilde taşıyacak il başkanı ve yönetimi belirlenmeli. İl başkan adayı olacak kişi, CHP’ye en az 4-5 belediye başkanlığı, en az 5-6 milletvekilliği kazandırmak ve Büyükşehir Belediyesi’nde iddialı bir CHP oluşturmak için öncelikle bir taahhüt vermeli. Ve bunlar arasında, kendine dair bir hedef taşımadığını da çok net ortaya koymalı” dedi.

 

BİREYSEL BEKLENTİ
CHP’nin, insan zenginliği ve niteliği noktasında en büyük parti olduğuna vurgu yapan Uslu, “Bu zenginliği ve niteliği doğru koordine edecek, partinin tüm renklerini kucaklayacak ve partinin bu renklerden faydalanmasını sağlayacak bir yapıyı oluşturmak öncelikli olmalı. CHP, bireysel beklentilerin örgütsel beklentilerin üzerine çıktığı bir yapıya dönüştü. Bu durum da bizlere seçim kaybettirdi. Seçim kazanmak için öncelikle hedefi kendisini bir yere taşımak değil, partisini ve ülkesini doğru noktaya taşımak olan bir anlayış ön plana çıkmalı” diye konuştu.

 

AKTİF GÖREVLER
Bozkurt Uslu, şimdiden aday olduğu ya da aday olmadığı yönünde net ifadeler kullanmayacağını söyleyerek, “Uzun yıllardır CHP’de aktif görevler yapıyorum. Bu görevler nedeniyle birlikte hareket ettiğim, kendilerine danıştığım, birlikte ürettiğimiz insanlar oluştu. Verilecek bir kararın bu noktada hep birlikte alınması gerek. CHP’yi Kocaeli’de birinci parti yapacak ve hedefine ulaştıracak bir yapıyı oluşturmak için, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.
 

ÖZKÜRKÇÜGİL ADAY DEĞİL
Partinin önde gelenlerinden Cüneyd Özkürkçügil ise, kendisinin bir adaylık çalışmasının olmadığını vurgulayarak, “Mesleğim gereği bu görevi iyi bir şekilde sürdürmem mümkün değil” dedi. Özkürkçügil, siyasetin içinde aktif olarak çalışmaya devam edeceğini ifade ederek, “Bu noktada toplumda karşılık bulduğumu düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte gerçekleşecek kongrelere de müdahil olacağım. CHP’de en iyi yapının kurulması için ben de üzerime düşeni yapacağım” şeklinde konuştu.

 

ÖNCELİK ORTAK AKIL
Büyükşehir Belediyesi CHP eski Grup Başkanvekili Fahri Örengül ise, süreçle ilgili ne ifadeler kullanmak için henüz erken olduğunu kaydederek, “Şimdiden bazı isimlerin çıkıp il başkan adayı olduğunu söylemesi bana göre pek doğru değil. CHP’de il başkanlığı için net kararlar, ilçe kongrelerinin ardından verilir. Benim için öncelik, partinin ortak akılla yönetilmesi ve öncelikle ilkeler üzerinden bir anlaşma yapılması. Bu bizi nereye götürür, şu an için bilemem” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız