FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış19.06° C / 20° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Işık : Ekonomi Kanunla Değil Mantıkla Yönetiliyor

Dilovası’nda İMES Organize Sanayi Bölgesi’nin toplu açılış törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Popülist vaatlere dikkat edin. Bunlar ekonominin kanunlarla yönetileceğini zannediyor. Ekonomi kanunla yönetil

26 Mayıs 2015 Saat: 10:01
Işık : Ekonomi Kanunla Değil Mantıkla Yönetiliyor
Işık : Ekonomi Kanunla Değil Mantıkla Yönetiliyor

Dilovası’nda İMES Organize Sanayi Bölgesi’nin toplu açılış törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Popülist vaatlere dikkat edin. Bunlar ekonominin kanunlarla yönetileceğini zannediyor. Ekonomi kanunla yönetilmiyor. Mantıkla yönetiliyor” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dilovası’nda kurulan İMES Organize Sanayi Bölgesi’nin toplu açılışı törenine katıldı. Hali hazırda 66 tesisin üretim yaptığı ve 4 bin 500 kişinin istihdam edildiği İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen tören ile yeni üretime başlayan 33 tesise İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı, inşaat halindeki 79 tesise Yapı Kullanma İzin Belgesi ve kurulması planlanan 30 tesise de İnşaat Ruhsatı verildi. Törene; Bakan Işık ile birlikte Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar ve çok sayıda davetli katıldı.

 

500 MİLYON TL’YE ULAŞACAK

Törenin açılış konuşmasını yapan İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, “Buranın altyapı maliyetinin tüm yatırımlarla beraber toplam 500 milyon TL’ye ulaşacağını düşünüyoruz. Bugüne kadar devletimizden hiçbir şey talep etmedik, etmeyeceğiz de. Buranın arsasına da 30 milyon TL harcadık. Bunun sadece 1 milyon TL’si kamulaştırma maliyetidir. Bu harcamaların sonucunda biz modern bir OSB kurduğumuza inanıyoruz. Burada 214 adet fabrika 275 adet parsel olacak. Şu anda biz 175’ini tahsis etmiş durumdayız” dedi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da birer konuşma yaptı.

 

79 FABRİKANIN AÇILIŞI OLACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuşmasında, “2013 yılının kasım ayında benden önceki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün’ün katılımıyla 33 fabrikanın açılışı yapılmıştı. Aradan 1,5 yıl gibi kısa bir süre geçmesinden sonra 33 fabrikanın daha açılışını yapıyoruz. Ben inanıyorum ki kısa bir süre sonra da şu anda inşaatı olan 79 fabrikanın açılışını yapacağız. Bakın seçime 14 gün var ve biz açılışlara yetişemiyoruz. Bazıları felaket telalığı yapıyor olabilir. Onlara itibar etmeyin. Popülist vaatlere dikkat edin. Bunlar ekonominin kanunlarla yönetileceğini zannediyor. Ekonomi kanunla yönetilmiyor. Mantıkla yönetiliyor” dedi.

 

TEKNOLOJİNİN MERKEZİ OLACAK

Bugün temelleri atılacak olan Bilişim Vadisi’nden de bahseden Bakan Işık, “Kocaeli’yi yüksek teknolojinin merkezi konumuna getirmek için çok gayret harcıyoruz. İstiyoruz ki Kocaeli bilgi teknolojisinin de merkezi olsun. İnşallah yerli otomobil markamızla da 2020’den önce yollara çıkaracağız. Bu arada sanayicimizin altyapı hizmetini de sürdürüyoruz. Bakın Körfez Geçiş projemiz 2016’nın başında hizmete girecek. 30 Haziran’da Kuzey Marmara otoyolumuz ihale ediliyor. Kuzey Marmara Otoyolu ile TEM Otoyolu ve Körfez Geçişi birleştirilecek. Sanayilerimizi de bu yollarımıza bağlayacak projeleri de kısa sürede hayata geçireceğiz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız