FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Işık, “Dünyada 13-14 yaşında askeri eğitim alan fazla ülke yok”

İzmit Perşembe Pazarı alanında yapılan Demokrasi Mitingi'ne birçok siyasetçi ve binlerce vatandaş katıldı

8 Ağustos 2016 Saat: 13:28
Işık, “Dünyada 13-14 yaşında askeri eğitim alan fazla ülke yok”
Işık, “Dünyada 13-14 yaşında askeri eğitim alan fazla ülke yok”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin çok badireler atlatmasına rağmen 15 Temmuz gecesindeki bir ihanetle karşılaşmadığını belirterek, "Bunların kökü dışarıda, biliyorduk bir takım güç merkezlerinin kulu kölesi olmuş ama bu kadar büyük bir ihanetin içerisinde olabileceğini eminim ki siz de tahmin edememiştiniz, biz de edememiştik" dedi.


İzmit Perşembe Pazarı alanında yapılan Demokrasi Mitingi'ne Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, EDOK Muharebe Hizmet Destek Komutanı Korgeneral Metin Gürak, milletvekilleri, kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları ile binlerce vatandaş katıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk milletinin demokrasiye sahip çıkmasının dünya demokrasi tarihine altın harflerle yazılacağını belirterek, "Ay yıldızlı bayrağımız göklerden hiç inmesin diye, ezanlarımız hiç susmasın diye, vatanımıza namahrem eli değmesin diye mukaddesatımıza kimse el uzatmasın diye 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğunuz bu tavır ve o gün bugündür tuttuğunuz vatan nöbeti inanının Türkiye'nin tarihinde altın harflerle yazılacak bir dönem olacak. Genciyle, yaşlısıyla, çocuğuyla ihtiyarıyla, toplumun tüm kesimlerinin, siz değerli hemşerilerimin de dahil Türk milletinin bütün unsurlarının demokrasiye sahip çıkması, eminim ki ileride de üzerinde en çok durulacak, dünya demokrasi tarihinde altın harflerle yazılacak ve konuşulacak önemli bir olaydır" dedi.


İhanet şebekesinin bu kadar büyük bir ihanetin içerisinde olabileceğini tahmin etmediklerini söyleyen Işık, "Hepimiz çok iyi biliyoruz, bu ülke çok sıkıntılar gördü, çok badireler atlattı. Dünya savaşları, işgaller yaşadı. Pek çok büyük badireler atlattı. Ama 15 Temmuz gecesindeki gibi bir ihanetle karşılaşmadı. Biliyorduk, bu bir ihanet şebekesi. Biliyorduk bunların kökü dışarıda. Biliyorduk bir takım güç merkezlerinin kulu kölesi olmuş ama bu kadar büyük bir ihanetin içerisinde olabileceğini eminim ki siz de tahmin edememiştiniz, biz de edememiştik. Milletimizin, demokrasinin kalbi olan meclisi bombaladılar. Masum, silahsız insanlarımıza kurşun yağdırdılar. Önlerine gelen herkesi ezmeye kalktılar, demokrasiyi katletmeye, milli iradeyi ortadan kaldırmaya çalıştılar ve en önemlisi, Türkiye'yi bölüp, parçalamaya çalıştılar. Böyle bir ihaneti tarihimiz ne gördü, ne yazdı. Ama onların ihaneti ne kadar büyükse, milletimizin vatan aşkı ve imanı da o kadar güçlü ve büyüktür" diye konuştu. Hain yapıyı devletin tüm kademelerinden temizleyene kadar mücadelenin devam edeceğini ifade eden Işık şöyle konuştu: "Pensilvanya'dan yönetilen darbe girişimini boşa çıkarmak için canlarını veren bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Aynı şekilde de gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Bu hain yapıyı, bu teröristleri başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere bütün devlet kademelerinden tamamen temizleyene kadar mücadelemize devam edeceğiz."

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli ’de düzenlenen Demokrasi Mitingi’nin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada askeri liselerin kapatılması konusuna değindi. Işık, "Dünyada 13-14 yaşında askeri eğitim alan fazla ülke yok” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlenen Demokrasi Mitingi’ne destek vermek amacıyla Kocaeli’de de bir program düzenlendi. Kocaeli’de düzenlenen mitinge katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, miting sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Sözlerine İstanbul Yenikapı’da düzenlenen mitingden bahsederek başlayan Bakan Işık, “15 Temmuz’da bu hain girişime karşı başlayan direniş bugün Yenikapı’da muhteşem bir miting ile taçlandı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle bir virgül kondu. Gerçekten bu millet asil bir millet, bu millet necip bir millet. Bu milletin bir ferdi olmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz. Bu millet her zor zamanda ne gerekliyse onu yapmış bir millet. 15 Temmuz akşamı canını ortaya koydu. Bugün de gönlünü ortaya koydu. Milletimizin her bir ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.


“Dünyada 13-14 yaşında askeri eğitim alan fazla ülke yok”


Bir gazetecinin emekli subayların askeri liselerin kapatılmasını eleştirmeleri ile ilgili sorusu üzerine konuşan Bakan Işık, “Özellikle askeri liselerin kapatılması konusu üzerinde çok çalıştık. Dünyada 13-14 yaşında askeri eğitimi alan fazla ülke yok. Demokratik değerleri benimsemiş, kendi kişisel gelişimini tamamlamış insanların askere alınması ve onun yetiştirilmesi, daha sonra eline silah verilmesi dünyanın gelişmiş demokratik ülkelerinin uygulaması. Biz de bu uygulamaya geçeceğiz” ifadelerini kullandı.


“Başkomutanımızın çağrısı hepimiz için geçerli”


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasi nöbetlerinin Çarşamba gününe kadar süreceğini açıklamasına da değinen Bakan Işık, “Cumhurbaşkanımızın, Başkomutanımızın çağrısı hepimiz için geçerli. Bugün olduğu gibi yarın ve öbür gün de milletimiz gönüllü olarak, isteyerek nöbete devam edecektir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız