FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu27° C / 27° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

"IŞİD sadece bir terör örgütü olmanın ötesinde"

ABD Savunma Bakanı Hagel, "IŞİD daha önce gördüklerimizin çok ötesinde" dedi.

22 Ağustos 2014 Saat: 12:41
"IŞİD sadece bir terör örgütü olmanın ötesinde"
"IŞİD sadece bir terör örgütü olmanın ötesinde"

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün oluşturduğu tehdidin, daha önce gördüklerinin çok daha ötesinde olduğunu söyledi.

Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, "IŞİD, ABD'ye 11 Eylül saldırıları düzeyinde bir tehdit oluşturuyor mu" sorusu üzerine Hagel, "IŞİD sadece bir terör örgütü olmanın ötesinde" ifadesini kullandı. IŞİD'in, ideolojiyle stratejik ve taktiksel hünerleri birleştirdiğini, muazzam derecede fonlanmış ve sofistike bir örgüt olduğunu anlatan Hagel, "Bu (IŞİD'in oluşturduğu tehdit), şu ana kadar gördüklerimizin hepsinin ötesinde. Dolayısıyla her şeye hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Hagel, IŞİD için, "Irak'ta ya da başka herhangi bir yerde olsun, sahip olduğumuz bütün çıkarlara yakın bir tehdit" değerlendirmesinde bulundu.

"ÜZERİNE GİDİLMEDEN YENİLGİYE UĞRATILAMAZ"

ABD'nin, Irak'ta IŞİD'e karşı düzenlediği hava saldırılarının örgütün ivmesini kırdığını ve Iraklı ve Kürt güçlerinin tekrar ayaklarını yere basmasını sağladığını belirten Hagel, ancak IŞİD'in yeniden toparlanması ve yeni bir saldırı başlatmasının beklenebileceğini kaydetti. Hagel, bir gazetecinin, ABD'nin IŞİD'e karşı Suriye'de hava saldırısı düzenlemesi olasılığına dair sorusu üzerine, "Her seçeneği araştırıyoruz" dedi. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de IŞİD'in kontrol altına alınabileceğini ancak örgütün Suriye'de yerleşik kısmının da üzerine gidilmeden yenilgiye uğratılamayacağını söyledi.

Dempsey, "Bu, hava saldırıları gerektirir mi" sorusuna, "Bu, çok çeşitli araçları gerektirir, hava saldırıları bunun sadece küçük bir parçası" diye cevap verdi.

IŞİD'in yenilgiye uğratılmasının, bölgede bunu kendisine hedef edinmiş bir koalisyonun varlığı olduğu takdirde mümkün olacağını dile getiren Dempsey, "IŞİD sadece, Şam ile Bağdat arasında yaşayan, haklarından mahrum olmuş 20 milyon Sünni tarafından reddedildiği takdirde gerçek anlamda mağlup edilebilir" diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız