FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu23° C / 23° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

IŞİD petrol satışından günde 3 milyon dolar kazanıyor

INEGMA Araştırma Direktörü Karasik, “Bölgedeki her ülkeye ne kadar satıldığı bilinmese de IŞİD’in günlük toplam petrol gelirinin 3 milyon dolar olduğunu biliyoruz” dedi.

26 Ağustos 2014 Saat: 12:25
IŞİD petrol satışından günde 3 milyon dolar kazanıyor
IŞİD petrol satışından günde 3 milyon dolar kazanıyor

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yakın Doğu ve Körfez Askeri Analizler Enstitüsü (INEGMA) Araştırma Direktörü Theodore Karasik, IŞİD’in kontrolü altındaki bölgelerden gelen petrolün büyük kısmının yasa dışı yollardan bölge ülkelerine satıldığını kaydetti.

"Bölgedeki kaynaklarımıza göre, bölgedeki her ülkeye ne kadar satıldığı bilinmese de IŞİD’in günlük toplam petrol gelirinin 3 milyon dolar olduğunu biliyoruz” diyen Karasik, etkinliği kırılmaya çalışılan IŞİD’in parasal kaynaklarını önceleri bağışlar yoluyla sağladığını anlattı.

Zaman içinde IŞİD güçlerinin bölgede hırsızlık, haraç, adam kaçırma, fidye gibi yollara başvurduğunu ve finansal gücünün oldukça hızlı bir şekilde arttığını ifade eden Karasik, “ IŞİD şimdi bütün bu yöntemlere ek olarakpetrol ve tahıl da satarak gelirini artırıyor” dedi.

IŞİD’in Kuzey Irak bölgesindeki petrol üretimi açısından son derece önemli sahaları halen tehdit etmeye devam ettiğini kaydeden Karasik, “İngiliz ve Amerikalı enerji şirketleri henüz tam olarak faaliyetlerinin geleceği konusunda endişeli değil. IŞİD hali hazırda Irak için asıl varlık kaynağı olan güney petrollerini hiç hedef almadı. Şu anda uluslararası enerji piyasalarını etkileyebilecek bir durum söz konusu olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

"ABD ve Şam görüşmek zorunda..." 

Theodore Karasik, şunları kaydetti:

“Batılılar ve Asyalılar'ın, Kuzey Irak’taki, Bağdat yakınlarındaki enerji sahalarından, asıl kadrosunu geri çektiği yönünde haberler var. Fakat hali hazırda bu enerji şirketlerinden hiçbirisi Irak’ın güneyinden çalışanlarını geri çekmedi. Irak’ta yeni hükümetin kurulması ile uluslararası enerji şirketlerinde çalışanların Bağdat’a geri döneceğini düşünüyorum. Uzun vadede ABD, Şam ile IŞİD tehdidine karşı çözüm bulunması için görüşmek zorunda kalacak. Bu, ABD'nin hava hedeflerini tespit etmesi için ihtiyaç duyduğu bilgi alışverişinin yapılması olabilir.”

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA)  “ Petrol Piyasası Raporu”a göre IŞİD, Irak'ta toplamda günlük 80 bin varil üretim potansiyeline sahip 7petrol sahasını elinde tutuyor. Günlük 80 bin varillik petrolün bugünkü piyasa değeri, varil başına 103 dolardan hesaplandığında 8,24 milyon doları buluyor.

IŞİD'in, Irak'ta Ayn Zalah, Batma, Najma, Kayara, Himrin, Acil ve Beled sahalarını elinde bulundurduğu belirtilen raporda, örgütün, sahalardan elde ettiği petrolü kendi akaryakıt ihtiyacını karşılamak ve kaçakçılık yaparak gelir oluşturmak için kullandığı ifade edilmişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız