FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

IŞİD Londra'ya gelebilir

Londra polis komiseri Howe, terör örgütü IŞİD tehdidinin giderek büyüdüğünü ve tehlikeli "militanların" başkent Londra'ya gelebileceğini söyledi.

28 Ağustos 2014 Saat: 15:18
IŞİD Londra'ya gelebilir
IŞİD Londra'ya gelebilir

Londra polis komiseri Sir Bernard Hogan-Howe, İngiltere'nin terörle mücadele alanında uygulamalarını gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, Suriye ve Irak'taki çatışmalarda yer almayı arzulayanların engellenmesi için sunulan tüm önerilere açık olduklarını söyledi.

Hogan-Howe, yurtdışındaki şiddet eylemlerinde yer almayı arzulayan İngiliz gençlerinin engellenmesine ilişkin yaptığı açıklamada, bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini ifade ederek, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidinin giderek büyüdüğüne ve tehlikeli "militanların" başkent Londra'ya gelebileceğine dikkati çekti.

Aşırıcıların yurtdışına gitmesini ya da dönmesini engelleyecek, yasal olarak uygulanabilecek herhangi bir fikrin iyi bir fikir olduğunu savunan Hogan-Howe, "Bu ülkenin vatandaşı olmak, pasaportunu taşımak bir ayrıcalık. Eğer başka bir ülke, devlet için savaşacaksan ya da başka devlete karşı savaşacaksan, o zaman nerede olmak istediğine dair seçimini yapmışsın demektir" diye konuştu.

Hogan-Howe, ülkedeki mevcut yasaların bu konuda daha da sıkılaştırılması için hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak, evlerine geri dönmek isteyen İngiliz savaşçıların pasaportlarının elinden alınması hususunda yeni bir uygulama getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Komiser Hogan-Howe, terör şüphelileriyle baş edilebilmesi için polis ve istihbarat birimlerine ekstra finansman sağlanması gerektiğini anlatarak, diğer İngiliz yetkililere göre Suriye ve Irak'a savaşmaya gidenlerin sayısına ilişkin daha yüksek bir tahminde bulundu.

İngiliz komiser şöyle konuştu:

"Bizim asıl endişe duyduğumuz nokta, İngiltere'den Suriye'ye ve muhtemelen Irak'a savaşmaya giden kişi sayısı. Birçok kişinin olması. En az 500-600 kişinin gittiğini düşünüyoruz. Bazıları geri döndü. Gözümüz onların üzerinde. Bir terörist ağı içindeler. Bu endişe verici çünkü 3 kişiden 2'sinin Londra bölgesinde yaşayan kişilerden olduğunu düşünüyoruz. Bu büyük bir rakam."

Komiser Hogan-Howe, aşırıcılara karşı alınması gereken önlemler kapsamında, yakın zamanda "Yetkilileri bilgilendirmeden Suriye veya Irak'a seyahat eden İngiliz vatandaşlarının masum oldukları kanıtlanana kadar potansiyel terörist sayılmalı" diyen Londra'nın Muhafazakar Partili Belediye Başkanı Boris Johnson'ın önerisine destek verdiğini de kaydetti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız