KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık18° C / 18° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

İşçi düşmanı rektör istemiyoruz

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde örgütlü bulunan Dev-Sağlık İş üyesi, 5 kişinin işten çıkartılmasıyla başlayan eylemde 72 gün geride kaldı.

13 Ağustos 2014 Saat: 16:49
İşçi düşmanı rektör istemiyoruz
İşçi düşmanı rektör istemiyoruz

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde örgütlü bulunan Dev-Sağlık İş üyesi, 5 kişinin işten çıkartılmasıyla başlayan eylemde 72 gün geride kaldı. Önceki gün polis müdahalesi ve 2 işçinin gözaltına alınması, ardından serbest bırakılması bölgedeki hareketliliği yeniden arttırdı

Sendika yöneticileri ve çalışanlar, tekrar eylem yaptı, basın açıklamasıyla eleştiri oklarını Rektör Prof.Dr.Sezer Ş Komsuoğlu’na yöneltti. Eyleme katılanlar “İşçi düşmanı rektör istemiyoruz” yazılı pankart taşıdı.

“REKTÖRLÜK BİZİ ŞİKAYET ETTİ”

Hastane önünde dünkü eyleme DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ve DİSK’e bağlı sendikaların Kocaeli şube başkanları da destek verdi. Önceki gün gözaltına alınan ardından serbest bırakılan işçilerden Selçuk Öztürk, grubun sözcülüğünü üstlenerek yaşadıkları süreci anlattı. 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde sözleşme hakkı talebiyle gerçekleştirdikleri eylemlerin ardından rektörlük tarafından 5 iş yeri temsilcisinin işten atıldığını hatırlatan Öztürk “O günde bu yana bu hastane bahçesinde taşeron işçilerin yaşadığı her türlü haksızlığın sesi olduk” dedi. 72 gündür eylem yaptıkları alanda saldırıya uğradıklarını söyleyen Öztürk “Her türlü temas girişimimizi geri çeviren rektörlük bizleri emniyete şikayet etti.” diye konuştu.

“KEŞKE EMANETİ KİRLETMEDEN BIRAKABİLSEYDİNİZ”

İşçilere her daim destek vereceklerini açıklayan DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ise “Üniversite bu kente kurulurken tüm sivil dinamiklerden destek alan rektörlük şimdi herkesi çiğneyerek çalışana ihanet ediyor” diye konuştu. KOÜ Rektörü Sezer Komsuoğlu’na seslenen Küçük “Keşke rahmetli eşinizin size bıraktığı emaneti kirletmeden sizden sonrakilere bırakabilseydiniz” şeklinde görüş belirtti.

ÇERKEZOĞLU DA KATILDI

Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise taşeron işçilerin yaşadığı mağduriyetin 17 Ağustos 1999 depreminden bu yana devam ettiğini dile getirdi. Yetkilere işaret eden Çerkezoğlu, “Birileri üzerinden kendilerine ikbal oluşturmaya çalışanlara seslenmek istiyorum. O oturduğunuz koltuklar geçicidir. Gerçek olan bu ülkenin güzelliklerini üreten işçi sınıfının gücüdür. Bu ülkeyi ve bu dünyayı değiştirip güzelleştirecek olan işçinin gücüdür” ifadelerini kullandı. Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından işçiler hastane önündeki sessiz bekleyişini devam ettirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız