FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İş kazalarındaki artış korkunç!

Üçüncü köprü inşaatında geçen hafta meydana gelen iş kazası sonucu 3 işçinin hayatını kaybetmesi, iş kazalarını yeniden gündeme taşıdı. İş kazaları uzun yıllardır Türkiye’nin adeta kanayan yarası.Ekon

9 Nisan 2014 Saat: 14:02
İş kazalarındaki artış korkunç!
İş kazalarındaki artış korkunç!

Üçüncü köprü inşaatında geçen hafta meydana gelen iş kazası sonucu 3 işçinin hayatını kaybetmesi, iş kazalarını yeniden gündeme taşıdı.

İş kazaları uzun yıllardır Türkiye’nin adeta kanayan yarası.Ekonomik büyümesini sürdüren Türkiye’de iş güvenliği önemli bir sorun olmaya devam ediyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre günde yaklaşık 190 iş kazası meydana gelirken bu kazalarda her gün 4 kişi hayatını kaybediyor.Verilere göre 2011’de 1700 kişinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini gösteriyor.

MART AYINDA 110 KİŞİ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ise geçen yıl 1235 işçinin iş kazalarında öldüğünü duyurdu. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası da kazaların önüne geçmeye yetmedi.Mart ayı itibarıyla 110 kişi iş kazalarında hayatını kaybetti.2014’ün ilk üç ayında tespit edilen 276 iş kazasında
sadece inşaatlarda 80 kişi hayatını kaybetti.

HER YIL YÜZLERCE İNSAN

Bütün veriler Türkiye’de iş kazalarında her yıl yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.Binlerce kişi de çalışamayacak şekilde sakat kalıyor.İş kazaları ile ilgili Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri de dikkat çekiyor.TÜİK tarafından Aralık 2013’te yayınlanan İş Kazaları ve İşe Bağlı Sağlık Problemleri Araştırma Sonuçları önemli bir problemeişaret ediyor.

ERKEKLER ÇOĞUNLUKTA

TÜİK’e göre son 12 ay içerisinde çalışanların yüzde 2,3’ü bir iş kazası geçirdi.Bu oran erkeklerde yüzde 2,8 iken kadınlarda yüzde 1,3 olarak gerçekleşti.Toplam iş kazası geçirenlerin yüzde 81,6’sını erkekler oluşturdu.Türkiye’nin can yakıcı sorunlarının başında gelen iş kazaları sonucu oluşan ölümler, AB ülkelerine göre önemli farklılık gösteriyor. Türkiye’de ölümlü iş kazası oranı, AB ülkelerine göre bir hayli fazla.Yıllar içinde iş kazalarında ölen kişi sayısı da artıyor.İş kazası sayısı yıllar içinde azalış eğilimi gösterirken bu kazalarda ölen kişi sayısının sürekli artması, iş güvenliği tedbirlerinin önemini ortaya koyuyor.

İKİ KATINA ÇIKTI

Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2002’de 72 bin olan iş kazası sayısı, 2011’de 69 bine geriledi.Buna karşın iş kazalarında ölen kişi sayısı 2002’de 872 iken 2011’de yaklaşık iki katına çıkarak 1700’e ulaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bir soru önergesine verdiği cevap, Türkiye’nin iş kazalarında pek iyiye gitmediğini ortaya koydu.Buna göre 2002 yılında 72 bin iş kazası yaşanırken 2003’te bu rakam 76 bine, 2004’te 83 bine yükseldi.Yıllar içinde iş kazaları benzer seyir izledi.

İŞ GÖREMEMEZLİKTE ARTIŞ

İş kazası sayısı 2011 yılında 69 bine yükseldi.İş kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısına bakıldığında ise 2002 yılında 872 kişi hayatını kaybederken bu rakam yıllar içinde artıyor. 2011 yılına gelindiğinde iş kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı 1.700 oldu.İş kazaları
sonucu sakatlanarak sürekli iş göremezlik maaşı bağlanan kişi sayısı da 2002 yılında 1802 iken 2011 yılında 2.216’ya yükseldi.

MADENLER İLK SIRADA

İş kazaları nedeniyle Türkiye’nin yıllık kaybı da 7 milyar TL olarak hesaplanıyor.Bu kazaların yüzde 98’i de önlenebilir kazalardan oluşuyor.Bu durum Türkiye’deki iş güvenliği tedbirlerinin yetersizliğini ortaya koyuyor.TÜİK’in verilerine göre iş kazaları sektörel olarak incelendiğinde, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı yüzde 10,4’e kadar çıkıyor.Elektrik, gaz, buhar, su ve kanalizasyon sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı ise yüzde 5,2.İnşaat sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı da yüzde 4,3 oldu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız