FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak23.47° C / 24° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

“Irak anayasası çiğnendi”

Maliki, El- İbadi’ye hükümeti kurma görevi verilmesini eleştirmeye devam ediyor.

13 Ağustos 2014 Saat: 11:42
“Irak anayasası çiğnendi”
“Irak anayasası çiğnendi”

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Cumhurbaşkanı Fuat Masum'un, hükümeti kurma görevini Ulusal Şii İttifakı'ndan Haydar el-İbadi’ye vermesini eleştirerek, "Şu an Irak anayasasının çiğnenmesi hadisesiyle karşı karşıyayız. Bu durum, Musul'un düşmesinden daha az tehlikeli değildir. Irak Federal Mahkemesi'nden meseleyi bir an önce netliğe kavuşturmasını bekliyoruz" dedi.

Maliki, başkent Bağdat'ta, ordu komutanları ve emniyet yetkilileriyle bir araya geldikten sonra basın toplantısı düzenledi.

Maliki, komutanlardan ve emniyet yetkililerinden, ülkedeki siyasi tartışmalardan uzak durmalarını isteyerek, "Siyasi konulara girmeyin. Meseleyi halka, siyasilere ve mahkemelere bırakın. Başbakan adayının belirlenmesinde anayasanın çiğnenip çiğnenmediğine Federal Mahkeme karar verecek. Siz görevinizi yerine getirmeye devam edin. Terörizmle savaşta gevşeklik göstermeyin. Çünkü terör, ister Basra'da olsun, ister Kürdistan'da, hiçbir ayrım gözetmiyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Masum'un, hükümeti kurma görevini İbadi’ye vermesiyle ülkede yeni bir siyasi kriz yaşandığını savunan Maliki, IŞİD ve uzantısı silahlı grupların, bu durumu istismar edilebileceğine işaret etti. Bu yüzden güvenlik kuvvetlerinin, işlerinin başında olması ve görevlerini hassasiyetle yerine getirmesini isteyen Maliki, şöyle devam etti:

"Bazı kimseler, oluşan bu durumu istismar edip, askeri araçlarla sokak ve caddelerde dolaşıyor. Birçok kişi de hükümet dairelerinin talan edilmesi ve yağmalanması için bunu bir fırsata çevirme çabasında. Askeri ve emniyet yetkililerine şu emri verdim: Fitne ateşini söndürün. Özellikle sıcak olayların yaşandığı bölgelerde güvenlik önlemlerinizi sıklaştırın."

Maliki, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum'un, hükümeti kurma görevini Haydar İbadi’ye vermesini Federal Mahkeme'ye taşıdıklarını dile getirerek, "Şuan Irak Anayasası'nın çiğnenmesi hadisesiyle karşı karşıyayız. Bu durum, Musul'un düşmesinden daha az tehlikeli değildir. Irak Federal Mahkemesi'nden meseleyi bir an önce netliğe kavuşturmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız