FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

İntihar saldırılarını minimize ettik

Bağdat Operasyonlar Gücü Komutanı Şammari, "Daha önceleri günde 15 ile 20 patlama meydana gelirken şimdi bu vakalar aldığımız güvenlik tedbirleri neticesinde bir ikiye düştü" dedi.

18 Aralık 2014 Saat: 13:16
İntihar saldırılarını minimize ettik
İntihar saldırılarını minimize ettik

BAĞDAT –

Irak'ın başkenti Bağdat Operasyonlar Gücü Komutanı Korgeneral Abdulemir el-Şammari, intihar saldırılarını minimize ettiklerini söyleyerek, "Daha önceleri günde 15 ile 20 patlama meydana gelirken şimdi bu vakalar aldığımız güvenlik tedbirleri neticesinde bir ikiye düştü. İntihar eylemlerini minimize ettik" dedi.

Bağdat Operasyonlar Gücü Komutanı Korgeneral Şammari'nin görev yaptığı karargah, yeşil bölgeye yakın ancak dışında bulunuyor. Etrafı geniş beton bloklar ve tel örgülerle çevrili karargahta binlerce asker görev yapıyor. Şammari, gece saat 10:30 sularında AA ekibini kabul etti.

Şammari, Bağdat'taki tüm güvenlik birimlerinden sorumlu bir komutan. Anlattığına göre, her gün düzenli olarak Başbakan Haydar el-İbadi, İçişleri Bakanı Muhammet Salim el-Gabban, Milli Güvenlik Müsteşarı Falih el-Fayyad ve Savunma Bakanı Halit el-Übeydi'ye güvenlikle ilgili raporlar sunuyor.

"Bağdat'ta geç saatlerde bile vakaların yaşandığını belirten Şammari, huzurlu bir kent oluşturmak için 7 gün 24 saat çalıştıklarını belitti. "Komutanlar her 8 saatte bir nöbet değişiminde bulunurlar" diyen Şammari, "Görevime başlayalı 1 yıl 6 ay oldu. Bu süre zarfında bir gün bile izin kullandığımı hatırlamıyorum" diyerek terör örgütü IŞİD'in ülke genelinde estirdiği şiddetin pek çok hususu değiştirdiğini söyledi.

Yürütülen çetin mücadelenin neticesinde bugünün gelinen noktada Bağdat ve çevresinin yüzde yüz hakimi olduklarını dile getiren Şammari, İlk başlarda IŞİD’in Bağdat’a yaklaştığını ancak uygulanan güvenlik tedbirleri sonucunda püskürtüldüğünü ifade etti. Korgeneral Şammari, Irak’taki güvenlik gelişmelerini, ülkenin IŞİD ile mücadelesini ve Bağdat’ın korunması için yapılanları anlattı.

“IŞİD’i besleyen uyuyan hücreler var”

IŞİD’i epeyce gerilettiklerini aktaran Korgeneral Şammari, örgütü ülke içinde "besleyen hücreler" olduğunu ve onların pasifize edildiğini söyleyerek, "IŞİD daha çok Bağdat'ın civarındaki bölgelerde bulunuyor. Şehir içerisinde de hücreleri var. Patlayıcı maddelerin üretimi Bağdat'ı çevreleyen 'Germe' (Başkentin güneydoğusunda ve Felluce'ye yakın yer) gibi bölgelerde yapılıyor. Germe'de IŞİD’in eline geçmeden önce de devletin herhangi bir askeri denetimi söz konusu değildi. Dolayısıyla kolayca örgütün eline geçti" diye konuştu.

"Kaçırma olaylarını azalttık"

"IŞİD ile mücadelenin ilk zamanlarında kaçırma olayları çokça yaşandı" diyen Şammari, "Ülkemizde IŞİD'e karşı cihat çağrısı sonrası vatandaşlar askeri üniformalar giyerek savaşa katıldı. Bazı çeteler söz konusu durumu fırsat bilerek fidye karşılığında insan kaçırma eylemlerine başladı. Bağdat Operasyonlar Gücü olarak 'Kaçırma Eylemleriyle Mücadele' ekibi kurduk ve 12 çeteyi çökerttik. Kaçırma olayları çok azalttık. Yakın zamanda hiçbir kaçırma olayı yaşanmadı" değerlendirmesi yaptı.

Bağdat’ta bulunan çok sayıdaki kontrol noktalarını azaltmaya yönelik çalışmalar yürütüldüğünü belirten Şammari, "Bağdat’ın girişindeki kontrol noktalarına yoğunlaşılacak. Kentin içindeki noktalar ise azaltılacak. Bunun da ötesinde istihbaratı bilgi paylaşımı konusunda daha titiz adımlar atılacak" dedi.

IŞİD'in Bağdat'ı ele geçirme ısrarına da değinen Şammari, şöyle konuştu:

"IŞİD, Bağdat’taki siyasi aklı ve rejimi devirmeyi amaçlıyor. Bağdat Operasyon Gücü olarak örgütün ilerleyişini durdurmak için çok çetin bir savaş yürüttük halen de yürütüyoruz. Bağdat'a karşı güçlü bir savunma hattı oluşturduk. Örgüt, oluşturduğumuz savunma hattını defalarca aşmaya çalıştı. Bağdat’ı çevreleyen tüm bölgeler neredeyse terör gruplarına yataklık yapıyor. Teröristlerin çok aktif olduğu Felluce, El Taci, Amiriyet el-Felluce gibi bölgeler" ifadelerini kullandı.

IŞİD terör örgütü içerisinde çok sayıda Afganistan ve Çeçenistanlının olduğunu öne süren Şammari, örgüte mensup Arap uyrukluların ise Tunus, Fas, Ürdün, Filistin, Mısır ve Suriye gibi ülkelerden gelip Irak’ta savaştığını iddia etti.

"IŞİD buna inanıyor"

Şammari, IŞİD'in Müslümanların canına kıyma inancına sahip olduğunu söyleyerek, "Masumları öldürdükten sonra cennete gireceklerini sanıyorlar ve buna tam inanç sağlamış durumdalar" dedi. Şammari, "Dış mihraklar ve diktatörlükle yönetilen bazı komşu ülkelerimiz örgütü destekliyor. Maddi desteği olmayan hiçbir örgüt cephelerde savaş yürütemez. Bir anda doğmuş ve büyümüş bir örgüt asla değil. Buna kimseyi inandıramazsınız" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun en son Bağdat ziyaretine değinen Şammari, "Türkiye ile kadim ilişkilere sahibiz. Buradan hareketle tüm konularda güçlü bir dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor. Irak’ta bulunan Türkler gibi, Türkiye’de de çok sayıda Iraklı ikamet ediyor. Eskiye dayanan güçlü komşuluk ilişkisini de göz önüne alırsak dostça yaşayabilme imkanını değerlendirmemiz lazım" değerlendirmesinde bulundu.

"En çok destek İran ve ABD'den"

Irak’a IŞİD ile savaşı sırasında maddi, lojistik ve eğitim desteğini en çok sunan ülkenin İran ve ABD olduğunu bildiren Şamamri, ABD’nin hava saldırılarında yardım ettiğini, İran’ın ise güvenlik güçlerine lojistik ve silahlandırma desteğinde bulunduğunu dile getirdi.

Diyala iline bağlı Sadiye ve Celavle ilçelerinde İran savaş uçaklarının IŞİD hedeflerini bombaladığı iddiaları konusunda bilgisinin olmadığını söyleyen Şammari, "IŞİD tüm Irak’ı birleştirdi. Benim komutanlık yaptığım birimlerde Kürt komutanlar da bulunuyor. Hepimiz öncelikle Iraklıyız. Siyasi yönetimler arasında küçük sorun ve gerginlikler yaşansa da askeri kanatta derin ayrılıkların yaşanacağı anlamına gelmez. Arap, Kürt ve Türkmenler olarak bir arada yaşamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Şammari, batılı ülkelerce Peşmergeye yapılan silah ve eğitim yardımından Bağdat ve IKBY ilişkilerinin etkilenmeyeceğini ve krize yola açmayacağını vurgulayarak, tüm yardımların Irak’ın ortak çıkarı hizmet ettiğini söyledi.

"Bağdat’a yüzde 100 hakimiz"

Bağdat Operasyonlar Gücü olarak Bağdat'ı güvenlik açısından yüzde 100 kontrolleri altında tuttuklarını belirten Abdulemir el-Şamamri, "Küçük çaplı güvenlik zafiyetine rağmen kente kontrolümüz tamdır" ifadesini kullandı.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin askeri kanatta yaptığı değişikliklere değinen Şammari, şunları kaydetti:

"Yeni hükümetin adımlarını sadece askeri kanat değil tüm vatandaşlar olumlu ve pozitif olarak değerlendiriyor. IŞİD zaten bizi birleştirdi. Geleceği dair olumluyuz" diye belirtti.

Şammari, Irak’taki mezhepsel ve milliyet ayrılıklarının yaşanmasına yönelik bazı komşu ülkelerin müdahalesi olduğunu ileri sürerek, "Irak’ın demokratik geçiş sürecini, 4 yılda bir şeffaf seçim ve dışa açılması konusunu istemeyen komşu ülkeler mevcut. Bu da içerideki durumu tehlikeye sokabiliyor zaman zaman" değerlendirmesi yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız