FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış19.06° C / 20° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İNTEMAK’15 Kapılarını Açtı

İNTEMAK’15 Fuarı, gerçekleştirilen törenle kapılarını resmen açtı. Fuarda yapı teknolojileri ve ürünleri sergilenecek.

8 Ekim 2015 Saat: 14:27
İNTEMAK’15 Kapılarını Açtı
İNTEMAK’15 Kapılarını Açtı

İNTEMAK’15 Fuarı, gerçekleştirilen törenle kapılarını resmen açtı. Fuarda yapı teknolojileri ve ürünleri sergilenecek.

Kocaeli Ticaret Odası’nın (KOTO) düzenlediği Doğu Marmara Makine, Yapı Teknolojileri ve Ürünleri, İnşaat Makine ve Ekipmanları, İş Makineleri İhtisas Fuarı (İNTEMAK’15) açıldı. 11 Ekim’e kadar açık kalacak olan fuara kent protokole adeta akın etti. Açılışa Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP milletvekili İlyas Şeker, CHP milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe, KOTO Başkanı Murat Özdağ, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan katıldı.


BELİRSİZLİK ORTAMI
Fuarını açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Murat Özdağ’da ülkedeki ekonomik belirsizliklere vurgu yapan bir konuşma geldi. Özdağ, “Ülke olarak bugünlerde kısmi bir belirsizlik ortamında bulunuyoruz. Söz konusu belirsizlik ve ülke gündemindeki hızlı politik gelişmeler kamuoyunun ekonomiye ve iş dünyasına olan olumlu ilgi ve beklentisini azaltmış durumda. Ama biz iş dünyasının temsilcileri olan odalar olarak ülkemizdeki iş hacmini geliştirmek, uluslararası rekabet gücümüzü artırmak, iş dünyasını doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren sorunlara çözümler bulmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.


DOĞU MARMARAYA ÖVGÜ
Özdağ konuşmasının devamında Doğu Marmara bölgesinin ülke ekonomisindeki yerine değinen sözler sarf ederek şunları söyledi. “32 OSB bulunan bölgemizde 500 büyük sanayi kuruluşunun 117’si ve ülkemizdeki yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 21”i faaliyet gösteriyor. 6 üniversite, 7 teknopark, 53 araştırma merkezi ve 2 serbest bölgeye ilave olarak kurulacak bilişim vadisiyle ülkemizin bilim ve teknoloji merkezi konumunda. Türk imalat sanayi üretiminin yüzde 20’sini, otomotiv sanayi üretiminin yüzde 48’ini ve toplam ulaşım araçlarının yüzde 45’ini karşılamakta. Toplam vergilerin yüzde 15’ini ödeyen bölgemiz, Toplam GSYH’nin yüzde 8’ini gerçekleştirmekte ve 1,2 milyon nitelikli iş gücü istihdam edilmekte. Bununla birlikte Türkiye ihracatının yüzde 15’ini, ithalatının yüzde 20’sini karşılamakta. Tüm veriler ışığında söyleyebiliriz ki; bu bölge durursa Türkiye durur, bu bölge koşarsa Türkiye koşar.”


GENÇ GİRİŞİMCİ MERKEZİ AÇTIK
Daha sonra konuşan İzmit Belediye Başkanı Doğan ise “İzmit’te teknoloji adına hayatın her alanına dokunacak çalışmaların bize heyecan verdiğini ifade etmeliyim. Bu organizasyon şehrimiz açısından önemli. Kalkınmada ülkelerin genel politikalarının önemi kadar yerel kuruluşların da önemi çok. Ülkeler yarışında şehirler de çalışıyor. Belediye olarak genç girişimciler merkezi açtık. Türkiye’de ilk defa 3D yazıcı sistemleri merkezi açıyoruz. 3D yazıcı sistemleri yeni sanayi devrimi olarak adlandırılıyor. Önümüzdeki hafta yapacağımız açılışa burada bulunan herkesi davet ediyorum” diye konuştu.


ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise iş kolları üzerindeki engelleri kaldıracaklarını belirterek “Üretiyoruz, ürettiğimiz satmak, tanıtmak, çarkı döndürmek hepinizin amacı. Biz de belediye olarak iş dünyamızın, sanayicimizin, esnafımızın, tüccarımızın her zaman yanında olduk, olacağız. Önünü açacağız. Engeller varsa kaldıracağız. Mazeret yok, maharet var. Takdir ediyoruz sizi, tek bir isteğimiz var çevreye duyarlı olmanız. Çevreye saygı için size de bize de ne düşüyorsa onu yapacağız. Havamızı, toprağımızı, suyumuzu asla kirletmeyeceğiz. Bunu yaparsak, biteriz. Kocaeli’de son 11 yıldır çok önemli işler yaptık. Artık bu şehir hem üretiyor, hem satıyor. Sanayi kenti, ulaşım kenti, liman kenti, lojistik kenti” dedi.


ÜRETİME İHTİYAÇ VAR
Programın son konuşmasını yapan Vali Güzeloğlu şöyle dedi, “Bugün açıklanan sanayi üretim endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 7,2 arttı. Bu ülkeye güveni artıracak bu rakam, gurur duyulacak bir rakam. Geleceğe yürüyüşü sürdüreceğiz. Kocaeli bu yürüyüşü derinleştiren, güzelleştiren bir şehir. Bugün düzenlenen fuar böylesi bir iddiayı da hem tescilleyen hem de güven duyulan bir organizasyon olarak karşımıza çıkıyor. Kocaeli’nin ve Türkiye’nin üretime ihtiyacı var. Çünkü çarklar dönmedikçe sürdürülebilir bir kalkınma mümkün değil. Sanayiye bağlı üretim olmazsa olmazımız.” Konuşmalardan sonra açılış kurdelesi kesildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız