CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu15.54° C / 16° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İNTEGRAL ARTIK SADECE İSTEYENE ANLATILACAK...

Müfredat sadeleştirildi. Yeni dönemde konular animasyonla anlatılacak. Yabancı dilde konuşmaya ağırlık verilecek. ‘Türev’ ve ‘integral’ seçmeli olacak. Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaöğretim müfr

14 Şubat 2013 Saat: 19:42
İNTEGRAL ARTIK SADECE İSTEYENE ANLATILACAK...
İNTEGRAL ARTIK SADECE İSTEYENE ANLATILACAK...

Müfredat sadeleştirildi. Yeni dönemde konular animasyonla anlatılacak. Yabancı dilde konuşmaya ağırlık verilecek. ‘Türev’ ve ‘integral’ seçmeli olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaöğretim müfredatını değiştirdi. 2013-2014 eğitim öğretim döneminde uygulanacak müfredat sadeleştirildi, içeriği azaltıldı. Derslerin daha kolay öğrenebilmesi için TÜBİTAK uzmanları 3 bin animasyon hazırladı. Öğrenciler artık temel matematik ve fen bilimlerini teorinin yanında animasyonlarla öğrenecek. Yabancı dilde de gramer yerine konuşma ve anlama becerisine ağırlık verildi. Yeni müfredatı değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Öğrenciler az ve öz öğrenecekler. Bilgiye boğmadan çocuklara günlük hayatta kullanacakları temel becerilerkazandırılacak.” dedi.

Bakan Nabi Avcı, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile müfredat değişikliğine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yeni müfredatın daha kolay algılanabilir ve kalıcı hale getirildiğini söyledi. Avcı’nın verdiği bilgiyegöre artık dersler öğrencilere ‘temel’ ve ‘ileri’ düzeyde öğretilecek. Temel düzey tüm öğrencilerin kolayca öğrenecekleri, günlük hayatlarında ihtiyaç duyacakları bilgileri içerecek. İleri düzey ise öğrencinin ilgisi ve potansiyeli doğrultusunda kendi tercihleriyle alacağı daha üst düzey bilgileri kapsayacak. Lisede temel düzey adı altında ‘grafik ve tabloların yorumlanması’, ‘ölçme’, ‘tüketim aritmetiği’ gibi konular tüm öğrencilere verilecek. İleri düzeyde de seçmeli olarak ‘türev’, ‘integral’, ‘olasılık’, ‘fonksiyonlar’ ve ‘algoritma’ gibi konular anlatılacak. Ortaokul matematik müfredatında ise 6. sınıfta işlenen ‘denklemler’ konusu 7., EBOB ve EKOK gibi konular, 8. sınıfta öğretilecek. Kimya dersinde laboratuvarda kimyasalların etkileşiminin ne anlama geldiği, günlük hayatta evde kullanılan temizlik ürünlerinin etkileşimleriyle anlatılabilecek.

Müfredatta en büyük değişiklik biyolojide oldu. Öğrencilerin korkulu rüyası biyolojinin içeriği küçüldü. Nabi Avcı bu durumu müşavirlik yaptığı dönemde yaşadığı bir anısıyla anlattı: “25 yıl önce bakanlıkta müşavirken, dönemin müsteşarı İhsan Sezel ansiklopedi kalınlığındaki biyoloji kitabından 30 sayfa azaltmak için 3 ay mücadele etti ancak 20 sayfa düşürebildik. ‘Üzerimde onun yorgunluğu’ var demişti. Şimdi kitap inceldi keşke sayın müsteşarımız yeni kitabı görebilseydi. Biyoloji müfredatını da gazeteci Hasan Pulur’a ithaf ediyorum. Köşesinde sıkça okul yıllarında ‘kurbağanın iç organları’nı çizemediği için sınıf tekrarına kaldığını yazardı.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız