FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.46° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

İngiltere'den Erbil'deki Vatandaşlarına: Bölgeyi Terk Edin

İngiltere, IŞİD'in Erbil'e yaklaşması üzerine bölgedeki vatandaşlarından şehri terk etmelerini istedi.

8 Ağustos 2014 Saat: 16:46
İngiltere'den Erbil'deki Vatandaşlarına: Bölgeyi Terk Edin
İngiltere'den Erbil'deki Vatandaşlarına: Bölgeyi Terk Edin

IŞİD’in Irak’taki ilerleyişi devam ediyor. Kürt taarruzuna rağmen IŞİD, Irak Kürt Yönetimi’nin başkenti Erbil’e 45 km uzaklıkta. IŞİD'in Erbil'e yaklaşması İngiltere'yi de harekete geçirdi. İngiltere, Erbil'deki vatandaşlarından şehri terk etmelerini istedi.

IŞİD KONTROL NOKTASINI ELE GEÇİRDİ

Öte yandan IŞİD'in Erbil'e yarım saat uzaklıktaki kontrol noktasını da ele geçirdiği bildirildi.

CAMERON ABD'NİN "VUR" EMRİNDEN MEMNUN

İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama'nın "ihtiyaç duyulması halinde IŞİD terör örgütüne yönelik hava saldırısı düzenlenmesine yetki vermesini" memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Irak'taki son gelişmelerle ilişkin açıklama yapan Cameron, bu ülkede yaşananlardan duyduğu derin endişeyi dile getirerek, "IŞİD teröristleri tarafından yapılan barbarca saldırıları kınıyorum" dedi.

"DÜNYA ONLARA YARDIMCI OLMALI"

Sincar dağlarında mahsur kalan Yezidi toplumunun durumuna dikkati çeken Cameron, şöyle konuştu:

"Bu insanlar dağdan inerlerse katliama uğramaktan korkuyorlar ancak eğer dağda kalmaya da devam ederlerse açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalacaklar. Bu zamanda dünya onlara yardımcı olmalı. Sincar bölgesinde acil gıda, su ve barınacak yer ihtiyacı olanlar da dahil, durumdan etkilenenlere yardımcı olabilmek için neler yapabiliriz, bunun acilen hazırlanması için yetkilileri görevlendirdim.

Başkan Obama'nın, Irak hükümetinin yardım talebini kabul etme, ihtiyaç duyulması halinde ABD ordusunun hedefe dönük hava saldırısı düzenlemesine ilişkin yetki vermesini ve Sincar dağında mahsur kalanları kurtarmak için IŞİD teröristleriyle mücadele eden Irak güçlerine yardımcı olmaları kararını memnuniyetle karşılıyorum."

İNGİLTERE, ASKERİ BİR MÜDAHALEDE YER ALMAYI DÜŞÜNMÜYOR

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada da İngiltere'nin Irak'ta herhangi bir askeri müdahalede yer almayı planlamadığı ifade edilirken, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon'un, gün içerisinde Irak'taki gelişmelere ilişkin hükümetin acil kabine toplantısı "Cobra"ya başkanlık edeceği bildirildi.

Gelişmelerle ilgili açıklama yapan İngiltere'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood da Irak'taki çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilenlere acil insani yardım sağlanması kapsamında ülkesinin 5 milyon sterlinlik maddi destekte bulunacağını açıkladı. Ellwood, "İngiltere'nin yardımı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, UNICEF, Dünya Gıda Programı, Uluslararası Kurtarma Komitesi ve diğer ortaklar aracılığıyla 140 bin kadar kişiye ulaşacak" dedi.

İNGİLİZ DIŞİŞLERİ'NDEN VATANDAŞLARINA "BÖLGEYİ TERK EDİN" UYARISI

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın Kürt bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle İngiliz vatandaşlarına civar bölgeleri terk etmesi çağrısında bulundu.

IŞİD, Yezidilerin "Şengal" diye adlandırdıkları Musul'un Sincar ilçesini 3 Ağustos'ta ele geçirmişti. IŞİD'in, saldırısı üzerine Peşmerge çekilmek zorunda kalırken, binlerce Yezidi, Sincar Dağı'nda mahsur kalmıştı. Aralarında AFAD ve Kızılay'ın da gıda kolilerinin bulunduğu yardımlar, helikopterlerle dağdaki Yezidilere ulaştırılmıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız