FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

İnce'den Kılıçdaroğlu'na sert eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Muharrem İnce, Türkiye’de her şeyin değiştiğini ama muhalefetin değişmediğini söyledi.

25 Ağustos 2014 Saat: 14:04
İnce'den Kılıçdaroğlu'na sert eleştiri
İnce'den Kılıçdaroğlu'na sert eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi eski Grup Başkanvekili Muharrem İnce, İzmir İl Başkanlığı’nda Olağanüstü Kurultaya dair konuştu. İl Başkanlığı’nda partililer ve gazetecilerle bir araya gelen İnce, Kılıçdaroğlu’na yüklendi.

Kılıçdaroğlu’nun daha önce yüzde 40 oy iddiasında bulunduğunu hatırlatan İnce, zamanla bu durumunda değişerek anlamlı oy kaybı olmazsa başkanlığı bırakmama noktasına geldiğini söyledi. İnce konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Ben iktidar vaat ediyorum. Sayın genel başkan şerefli ikinciliğe razı. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor hocası dese ki, ‘ben ikinciliğe razıyım. Kulüp başkanı onu tutar mı?’ Ecevit nasıl yüzde 42 aldıysa ben de onu almak istiyorum. Sayın genel başkanla aramızdaki en büyük fark iddiamız. Kendisi ikinciliğe razı. Genel başkanla aramızda bir fark daha var. O, seçmenleri, sandığa tıpış tıpış gönderiyor. Ben koşarak göndereceğim."

Türkiye’de her şeyin değiştiğini ama muhalefetin değişmediğini anlatan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de şu an bütün şartlar müsait, Türkiye’de her şey değişti, Cumhurbaşkanı değişti, Başbakan değişti, insanlar borç batağında, dış politikada yapayalnızız, bütün şartlar uygun olmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi alternatif olamıyor."

Partide genel başkanın yüzde 15 kontenjanı olduğunu hatırlatan İnce, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bu kontenjanın artırılmaya çalışıldığını söyledi. Bu kontenjanı yüzde 5’e düşüreceğini söyleyen İnce, genel başkanlık için de iddialı konuştu. İki defa üst üste seçim kaybeden genel başkanın tüzük gereği istifa edeceğini belirten İnce, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün seçimlerde üyelerle ön seçim olacak. Tüzüğe şöyle bir madde koyacağız. İki seçim üst üste seçimi kaybeden gider. Dolayısıyla ben istifa etmeden tüzük beni gönderecek.”

GEÇMİŞİN YANLIŞLARINI SAHİPLENMEYECEĞİZ
Muharrem İnce, özeleştiri yapan, yenilikçi, Kuva-yi Milliye’den güç alan bir parti hüviyetine bürüneceklerini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçmişin yanlışlarını sahiplenmeyeceğiz. Kuva-yı Milliye’den güç alıp geleceğe dair söz söyleyen bir parti olacağız. Mücadelemizde emek olacak, özgürlük olacak, ekmek olacak, cesaret olacak. Diyarbakır’da farklı, İzmir’de farklı konuşmayacağım. Söylem ve eylemlerimiz bir olacak. Türkiye’de demokrasi deyip parti içinde demokrasiyi yok etmeyeceğim."

GEZİ RUHUYLA BU İŞİ ÇÖZECEĞİZ
Cumhuriyet Halk Partisi’nin sol değerlerden giderek uzaklaştığını söyleyen İnce, Kemal Kılıçdaroğlu’nun sağa açılma politikasını da eleştirdi. Halk partisine yeniden solculuğu hatırlatacağını belirten İnce, sözlerini şöyle tamamladı: "CHP, çağdaş, özgürlükçü ve örgütlü bir parti olacak." Kendisine Kürt sorununun da sorulduğunu belirten İnce, sol birikimle bu işin üstesinden geleceklerini söyledi. Gezi sürecinde Türk, Kürt, Alevi, Sünni nasıl bir araya geldiyse aynı şekilde bu ruhu yakalayacaklarını belirten İnce, “İşte bu ruhla bu işi çözeceğiz” dedi.

İHA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız