FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur20.68° C / 22° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

İlk 500’e 80 Firma Girdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İSO tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesine bu yıl ilimizden 80 firmanın girdiğini ifade etti. Listeye geçen yıl ilimizden 89 firma girmişti

10 Haziran 2016 Saat: 10:54
İlk 500’e 80 Firma Girdi
İlk 500’e 80 Firma Girdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İSO tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesine bu yıl ilimizden 80 firmanın girdiğini ifade etti. Listeye geçen yıl ilimizden 89 firma girmişti

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Haziran ayı meclis toplantısı dün Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra TOBB Başkan Yardımcısı Halim Dede ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün katıldı.


DÜŞÜŞ VAR
İSO tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında 80 tane ilimizden firma bulunduğunu ifade eden Zeytinoğlu, “İSO tarafından açıklanan listede Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında ilimizden 80 firma bulunuyor. TÜPRAŞ birinci, Ford ikinci sırada. Hyundai’de geçtiğimiz yıl 13’üncü sıradaydı bu yıl ise 8’inci sıraya yükseldi. Fakat baktığımız zaman geçen yıl listede 89 firma bulunuyordu. Bu yıl ise düşüş var. Kimi firmalarımızın başvuru yapmadığını kimi firmaların ise ikinci 500 büyük şirket listesine düştüğünü biliyoruz” dedi.


BÜYÜKŞEHİR’İN KAYBI VAR
Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli merkezli bin 464 firmanın toplam karı 3,4 milyar lira iken, sadece İstanbul merkezli 527 firmanın toplam karı 6,2 milyar liradır. Bu istatistikten İstanbul’u Kocaeli’ne ödenen verginin iki katını yalnızca Kocaelili firmalardan aldığı görülmektedir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’nin burada ciddi kaybı oluşmaktadır. Bu firmalar Kocaeli’nin kaynaklarını kullanıyor, atıklarını burada bertaraf ediyor. Kocaeli olarak üretimini Kocaeli sınırları içinde yapan firmalarımızın merkezlerinin de Kocaeli’de olması için çalışmalar yapmalıyız” ifadelerini kullandı.


BAŞARILI BİR FUAR
SANTEK fuarını değerlendiren Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “SANTEK fuarımızda bu yıl 9 bin 500 metrekare alanda 250 stant ile katılım sağladık. 4 gün boyunca fuarımızı 26 bin 300 kişi ziyaret etti. Fuar boyunca savunma sanayinin liderleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN, ROKETSAN ile tedarikçi görüşmeleri gerçekleştirildi. 430 farklı görüşme gerçekleştirildi. Fuara 10 ülkeden 43 yabancı firma katılırken bunun yanı sıra toplam 150 firma etkinliğe katıldı ve 737 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Başarılı bir fuarı geride bıraktık” diye konuştu.


YÜRÜTÜLEN PROJELER
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ardından bir konuşma gerçekleştiren Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, üniversiteyle ilgili konuşma gerçekleştirdi. Rektör Görgün, “Öğrencilerimizle birlikte birçok proje yürütüyoruz. Üniversitemiz, birçok üniversiteyle işbirliği halinde. Bu etkileşimler projelere dönüşüyor. Bölgemizde de firmalarla aktif projeler yürütüyoruz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız