FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu22° C / 22° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

"İKRAM'ın Katilleri Bulunsun"

Tüm Bel-Sen kurucu üyesi İkram Mihyaz’ın 1994’te öldürülmesiyle ilgili soruşturma zaman aşımına uğraması Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi tarafından protesto edildi.

4 Mayıs 2015 Saat: 17:42
"İKRAM'ın Katilleri Bulunsun"
"İKRAM'ın Katilleri Bulunsun"

Tüm Bel-Sen kurucu üyesi ve İzmir 2 Nolu Şube Başkanı olan, 5 Temmuz 1994'de İzmir Balçova Belediyesi'ndeki işine giderken öldürülen İkram Mihyaz cinayeti soruşturması, 20 yıllık zaman aşımına uğradı. Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, “AİHM’e kadar sürecin takipçisi olacağız” dedi.

 

KANLI GÖMLEK İMHA EDİLECEK

Konuyla ilgili olarak Tüm Bel-Sen Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına HDP Milletvekili adayı Güner Kizir, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, BES Şube Başkanı Gülizar Ateş katıldı. Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş konuyla ilgili olarak bilgi vererek, “5 Temmuz 1994 tarihinde İzmir Balçova Belediyesi’ndeki işine giderken kaçırılarak katledilen Sendikamız kurucu üyesi ve İzmir 2 nolu şube onursal başkanı İkram Mihyaz’ı öldürenler hakkında yürütülen soruşturma, 20 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kapatıldı. Delil olarak saklanan, sendikacının üzerinden çıkan kanlı gömleği de zamanaşımı ve ekonomik değeri olmadığı gerekçesiyle imha edilecek” dedi.

 

KATİLLER YARGILANMAYACAK

Açıklamasına devam eden Başkan Karakuş, “İkram Mihyaz, aynı zamanda yılmaz bir barış savunucusuydu. Anadolu’da tüm halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesine yürekten inanan ve bunun pratiğini cesurca sergileyen bir arkadaşımızdı. Bütün söylemlerinde Kürt sorununun Demokratik ve Barışçıl çözümü için sendikaların aktif tutum almasını ifade eder, bunun gereğini de kendi alanında yerine getirirdi. İkramın katilleri ve katliama emir verenler istenildiği taktirde çok rahat bulunabilecekken İzmir Cumhuriyet savcılığı geçtiğimiz günlerde zaman aşımı gerekçesi İkram’ın katillerinin yargılanmasına son verdi” dedi.

 

AİHM’E KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Karakuş “Sendikamız, bu kararın ardından Mihyaz ailesinin avukatlarıyla birlikte İkram Mihyaz’ın katledilmesinin bir insanlık suçu olduğu ve insanlık suçları için zaman aşımının işlemeyeceği gerekçesiyle yargılamanın genişletilip sonuç alıcı bir biçime dönüştürülerek devam ettirilmeli. Ondan arda kalan kanlı gömlek gayri insani bir gerekçeyle imha edilmesini engellenip, ailesine verilmesi için İzmir Cumhuriyet savcılığına başvuruda bulunduk.  Bu itirazımıza olumsuz cevap verilmesi halinde hukuksal alanda Anayasa Mahkemesine ve AİHM’e kadar sürecin takipçisi olacağız” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız