FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

İki işçinin cenazesi çıkarıldı

Ermenek'te su basan madende mahsur kalan 18 işçiden ikisinin cansız bedenine 10'uncu günde ulaşıldı. Madenden çıkarılan cenazeler ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

7 Kasım 2014 Saat: 12:51
İki işçinin cenazesi çıkarıldı
İki işçinin cenazesi çıkarıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karaman'ın Ermenek ilçesindeki madende mahsur kalan 18 işçiden ikisinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı. Saat 22.20 sıralarında açıklama yapan Yıldız "Yoğun çabalar sonucunda iki işçi kardeşimizin cansız bedenine ulaşıldı. Bir müddet sonra onları çıkaracağız" dedi.
Yıldız, savcılık uygun görürse kimlik tespiti için işçilerin yakınlarına DNA testi yapılacağına belirtti:
"Ailelerimizin, özellikle 18 işçi kardeşimizin ailelerinden tespit edilmiş bulunan 24 yakını üzerinde Başsavcılığımızın uygun görmesi halinde DNA testi yapılacak. Bizim arama kurtarma faaliyetlerimiz 24 saat kesintisiz şekilde devam ediyor. Şu anda bulunduğumuz noktada bazı problemlerimiz var, bazı yerlerde çökmeler var. Bir kısım yerlerde kömürün zeminde 1-1,5 metreye kadar çıktığı yerler var. Onları temizliyor olmamız lazım."
Yıldız, suyun çekimiyle ilgili olarak, 306 metrelik yürüme yolunda da bazı sıkıntılar oluştuğunu, bunun giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Yıldız, "Ocaktaki çalışmalar devam edecek. Bu arada metan gazı seviyesinde bir miktar yükselme oldu. Emniyet açısından yalnızca nefeslikte bulunan arkadaşlarımızı geçici bir süreliğine dışarı çıkardık. Yalnızca oksijen gazı maskeli arkadaşlar kurtarma ekiplerini oluşturacaklar. Kısa bir müddet sonra diğer ekipleri de ocağa alacağız" dedi.
Gazetecilerin, iki işçinin nerede bulunduğuna ilişkin bir sorusu üzerine Yıldız, "Tahmin ettiğimiz yerlerden bir tanesinde, nefeslikte 'başyukarı' dediğimiz bölümde kardeşlerimizin yemek yediklerinin söylendiği bir bölge vardı, o bölgeye yakın bir yerde tespit edildi. Başyukarı kısmından 35 metrelik bir girdi var, arkadaşlarımız sonuna kadar gittiler. Kömür çökmeleri olduğu için çok zor şartlarda o noktaya ulaşıldı. İki işçi kardeşimizi oradan aldıktan sonra oranın zemini temizlenecek, diğer bölgelerdeki çalışmalara devam edilecek" diye konuştu.
Cenazeler çıkarıldı
Baka Yıldız'ın bu açıklamasından kısa bir süre sonra, maden sahası ve Ermenek Devlet Hastanesi önünde hareketlilik başladı, güvenlik tedbirleri artırıldı.
Kısa süre sonra ocaktan çıkarılan işçiler, ambulanslara konularak jandarma ekiplerinin eşliğinde Ermenek Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Artan yoğunluk nedeniyle hastaneye yaklaşık 100 metre mesafede güvenlik kordonu oluşturan kolluk kuvvetleri, buradan sadece işçilerin birinci derece yakını olanları içeri aldı.
Diğer işçi yakınları ise bekleyişlerini güvenlik çemberinin dışında sürdürüyor.
Has Şekerler Madencilik Şirketi tarafından işletilen kömür madenindeki facia, 28 Ekim Salı günü öğle saatlerinde meydana gelmişti. 34 işçinin bulunduğu sırada madeni aniden su basmış, 16 madenci kendi çabalarıyla çıkmayı başarırken, 18 işçi su ile dolan ocakta mahsur kalmıştı.
Çalışmalarda tonlarca su ve çamur dışarı çıkarılmasına rağmen, 10 gündür işçilere ulaşılamamıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız