FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

İhracat gelirinin yarısı İstanbul'dan

Temmuzda ihracattan elde ettiği gelirin yüzde 46'sını İstanbul karşıladı.

15 Ağustos 2014 Saat: 13:17
İhracat gelirinin yarısı İstanbul'dan
İhracat gelirinin yarısı İstanbul'dan

Türkiye'nin temmuz ayında ihracattan elde ettiği 12 milyar 538 milyon dolar gelirin yüzde 46'sını İstanbul karşıladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, temmuz ayında Türkiye'nin ihracat performansı geçen yıla oranla yüzde 0,1 oranında azalarak 12 milyar 538 milyon 870 bin dolar olarak gerçekleşti. İl bazında değerlendirildiğinde İstanbul, 5,8 milyar dolarlık ihracatıyla ilk sırada yer aldı. İstanbul'u 1,1 milyar dolarla Kocaeli ve yaklaşık aynı tutarda ihracatla Bursa takip etti.

Ocak-temmuz ayı ihracat performansı ise ülke genelinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarak 92 milyar 711 milyon 423 bin dolar seviyesine yükseldi. Bu dönemde İstanbul'un ihracatı 39 milyar 512 milyon 839 bin dolar oldu. Böylece İstanbul tek başına Türkiye'nin temmuz ayı ihracat rakamının yüzde 46'sını, 7 aylık toplam ihracat rakamının ise yüzde 42'sini karşıladı.

İstanbul'un temmuz ayındaki ihracat rakamı, aralarında Bursa, Kocaeli, Kayseri, Konya gibi sanayinin gelişmiş olduğu 10 büyük ilin toplam ihracat rakamından daha fazla oldu. İstanbul'un ardından gelen 16 büyük ilin toplam ihracat rakamı 5 milyar 771 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşirken İstanbul tek başına 5 milyar 809 milyon dolar ihracat geliri elde etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre ise geçen yıl gümrük bölge müdürlüklerinden yapılan 151 milyar 796 milyon dolarlık ihracat hacminin yaklaşık yüzde 37'lik kısmı olan 57 milyar 23 milyon doları İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı gümrüklerden yapıldı. İstanbul'u 22 milyar 857 milyon dolarlık ihracat hacmi ile Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı gümrükler ve 20 milyar 690 milyonluk ihracat hacmiyle Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı gümrükler takip etti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız