FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.85° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Hürriyet'ten İki Bakana ' Mavi Bayrak ' Soru Önerisi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz hafta kahverengi bir renge bürünen Kocaeli’nin Karamürsel Altınkemer Plajı ile ilgili olarak iki ayrı bakana soru önergesi verdi.

15 Temmuz 2015 Saat: 11:48
Hürriyet'ten İki Bakana ' Mavi Bayrak ' Soru Önerisi
Hürriyet'ten İki Bakana ' Mavi Bayrak ' Soru Önerisi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz hafta kahverengi bir renge bürünen Kocaeli’nin Karamürsel Altınkemer Plajı ile ilgili olarak iki ayrı bakana soru önergesi verdi.

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde bulunan ve 2012 yılında Mavi Bayrak ile ödüllendirilen Altınkemer Plajı bilindiği üzere geçtiğimiz hafta kahverengi bir renge bürünmüş, yaşanan olay ise özellikle ilçe sakinleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Yerel gündemi aşarak, ulusal gündemde de yerini alan olayla ilgili olarak Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası da bir açıklamada bulunarak vatandaşları denize girmemeleri konusunda uyarmıştı. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise Kocaeli’de bulunan Mavi Bayrak ödüllü plajlar hakkında çekingesi bulunduğunu ifade ederek, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’na iki ayrı soru önergesi sundu.

 

Mavi Bayrak Ödülü’nün kıstaslarını belirleyen iki ayrı bakanlık olan Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’na soru önergelerini sunan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, insanları kandırarak, halkın sağlığı ile oynamanın suç teşkil ettiğini belirtti. Hürriyet önergesinde Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde geçtiğimiz Mayıs ayında Kandıra ilçesinde bulunan Cebeci ve Karamürsel ilçesinde bulunan Altınkemer sahillerinin olumsuz olarak açıklanan raporlarının baskılar sonucu değiştirildiği iddialarına da yer verdi.

 

MAVİ BAYRAK GERİ ALINMALIYDI

Mavi Bayrak ödülünün hangi kurumlar tarafından ne şartlar altında da verildiğini belirten CHP’li Milletvekili Hürriyet’in sorularının arasında ise şunlar yer alıyor; “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı’nın denizi mikroplu dediği Cebeci ve Altınkemer sahilleri için Mavi Bayrak isteyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hangi kuruma başvurmuş ve ulusal jüride kimler yer almıştır? Kocaeli’deki plaj ve sahiller sezon içerisinde hangi tarafsız kurum tarafından denetlenmektedir? Altınkemer Sahili’nde son yaşanan kirlilik olayının ardından Mavi Bayrak ödülü neden geri alınmamıştır. Altınkemer Plajı’nı kaplayan kahverengi çamurumsu madde için yerel yönetimler tarafından ‘alg patlaması’ açıklamasında bulunulmuştur. Ancak alg patlaması denen bu olay bakteriyel bir olay değil midir ve bu tip sulara girmek insan sağlığı açısından tehlike arz etmemekte midir?

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız