KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış8° C / 8° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Hürriyet, “Ne Kocaeli Depreme Hazır Ne Türkiye!”

CHP Milletvekili Hürriyet, 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle yayınladığı basın açıklamasında hasarlı binalarda insanların oturmaya devam ettiği sürece Türkiye’nin depreme hazır olmayacağını söyledi.

6 Mart 2016 Saat: 17:51
Hürriyet, “Ne Kocaeli Depreme Hazır Ne Türkiye!”
Hürriyet, “Ne Kocaeli Depreme Hazır Ne Türkiye!”

CHP Milletvekili Hürriyet, 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle yayınladığı basın açıklamasında hasarlı binalarda insanların oturmaya devam ettiği sürece Türkiye’nin depreme hazır olmayacağını söyledi.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle yayınladığı basın açıklamasında deprem gerçeklerini bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye’nin coğrafi olarak dünyada meydana gelen depremlerin en tehlikeli kesiminde yer aldığını, nüfusun yüzde 95’inin aktif fay hatları üzerinde yaşamasına rağmen deprem gerçeğinin sıklıkla unutulduğunu ve bunun da yeni facialara neden olabileceğini söyledi.

 

“DEPREMİ SIFIRLANMIŞ HAFIZA İLE KARŞILIYORUZ”

Yaptığı basın açıklamasında Anadolu’da meydana gelen büyük depremlere de dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “1939 Erzincan, 1998 Adana, 1999 Marmara ile Düzce ve 2011 Van depremlerinde yüzbinlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hayatta kalan insanlarımız ise hasar gören evlerine girememiş ve kendi yurtlarında göçmen gibi yaşamak zorunda kalmıştır. Vekili bulunmaktan gurur duyduğum Kocaeli’nde de 1999 yılında meydana gelen Gölcük Depremi’nde; resmi verilere göre 17 bin 733 kişi hayatını kaybetmiş yüz binlerce insan ise yaralanmıştır. Ancak her yeni depremi sıfırlanmış olan hafızamızla karşılıyoruz. Depremden sonra öğrendiğimiz ‘deprem değil bina öldürür’ gerçeğini, devletimizin önceden bilip neden önlem almadığını hep düşünüp durduk. Gölcük Depremi’nin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen hasarlı binalarda vatandaşlarımızın oturmaya devam etmesi de bunun en açık göstergesi oldu” dedi.

 

MAALESEF DEMEK VİCDANINIZI RAHATLATIYOR MU?

Devletin önlem alması gerektiği halde hasarlı binalarda oturanlar için ‘maalesef’ sözünü kullandığına da dikkat çeken Milletvekili Hürriyet, “Orta hasarlı o binalar üniversite öğrencilerine kiralanmaya devam ederken, önlem alması gereken devletimiz ise, orta hasarlı bina sayısını vererek, o binalarda insanların oturduğunu da ‘maalesef’ diyerek kabul ediyor. sizin dudaklarınızdan bir çırpıda çıkan maalesef kelimesi insanları beton yığınlarından koruyacak mı? Maalesef diyerek mi vicdanınızı rahatlatacaksınız? Depremin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, orta hasarlı binaları güçlendirmeyen devlet erkanı, yüzleri kızarmadan anma törenlerine katılmaya ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın üzerinden pervasızca siyaset yapmaya devam edebiliyor” şeklinde konuştu.

 

DASK NEDEN ARTMADI?

Açıklamalarına Kocaeli’de bulunan 421 bin konutun sadece yarısının DASK’lı olduğunu söyleyerek devam eden Hürriyet, depremden sonra dikilen bina sayısının arttığını ancak Zorunlu Deprem Sigortası’nın aynı oranda artmadığına dikkat çekti. Hürriyet, “Kocaeli’de bulunan 421 bin 370 konutun sadece 210 bin 555’i Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ile sigortalandığı gerçeğidir. Gölcük Depremi gibi büyük bir yıkım yaratan doğa olayının ardından DASK’ı olmayan 210 bin 815 adet binanın mevcudiyeti ve Gölcük Depremi sonrasında 150 bin yeni konutun dikilmesine rağmen bir türlü artış göstermeyen DASK sayıları, hükümetin deprem gerçeğini nasıl göz ardı ettiğini ortaya koymaktadır. Hiç hatırlamak istemediğimiz deprem gerçeğini asla unutmamalı ve sadece anma günlerinde değil her gün hatırlamalı diyerek, depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı saygıyla anıyorum” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız