FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur14.54° C / 14.54° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

"Hükümet BND'yi devreye sokuyor"

Hahn, "Hükümet bazı konularda BND'yi devreye sokuyor" dedi.

20 Ağustos 2014 Saat: 12:14
"Hükümet BND'yi devreye sokuyor"
"Hükümet BND'yi devreye sokuyor"

Almanya'da istihbarat teşkilatlarından sorumlu Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi (PKGr) Başkan Yardımcısı Andre Hahn, Federal İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) Türkiye’ye yönelik dinleme ve izleme faaliyetlerinde bulunduğu iddialarına ilişkin, "Türkiye, partner olarak da NATO içinde önemli bir ülke ancak ilişkilerde bazı konularda sorunlar görülüyor. Bu yüzden hükümet, buralarda BND'yi devreye sokuyor" dedi.

PKGr Başkan Yardımcısı ve Sol Parti Milletvekili Hahn, yaptığı açıklamada, Almanya'dan Suriye ve Irak'a savaşmak için gidenlerin Türkiye üzerinden geçtiği ve BND'nin de bunları takip ettiği bilgisinin PKGr'ye verildiği söyledi.

BND'nin ve hükümetin komiteyi faaliyetlerle ilgili bilgilendirdiğini ifade eden Hahn, "Bize isim verilmeden bazı konular hakkında bilgi verildi ama Türkiye'nin adı geçmedi. Böyle bir şeyle ilgili bize bilgi verilmedi" diye konuştu.

"BU İLİŞKİ HİÇBİR ZAMAN SAMİMİ DEĞİLDİ"

Dinleme iddialarının Almanya ve Türkiye arasında ilişkileri zedelemeyeceğine inanmadığını dile getiren Hahn, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin kötüye gideceğini tahmin etmiyorum ancak bu ilişki hiçbir zaman samimi değildi. Örneğin Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nde Türkiye'nin AB üyeliği hakkında farklı görüşlere sahip... Türkiye, partner olarak da NATO içinde önemli bir ülke ancak ilişkilerde bazı konularda sorunlar görülüyor. Bu yüzden hükümet, buralarda BND'yi devreye sokuluyor."

Türkiye'nin tamamının dinlenmiş olmamasını ümit ettiğini söyleyen Hahn, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Avrupa'daki faaliyetleri ile BND'nin faaliyetlerinin aynı olmadığını kaydetti.

Andre Hahn, "BND'nin Türkiye'de tam olarak neler yaptığını, nasıl bir teknik kullandığını bilmiyoruz. Bu bilgiye sahip olsak bile paylaşamayız. Çünkü yasal olarak bunları açıklamamız yasak" ifadesini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız