FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19.47° C / 20° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Hollywood'dan Farkımız Yok

Kocaeli Film Platosu Müdürü Ayhan Şen, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en kaliteli platosu olduklarını belirterek: “Hollywood’dan hiçbir farkımız yok. Çekim tekniklerimiz aynı” dedi

8 Temmuz 2015 Saat: 15:13
Hollywood'dan Farkımız Yok
Hollywood'dan Farkımız Yok

Kocaeli Film Platosu Müdürü Ayhan Şen, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en kaliteli platosu olduklarını belirterek: “Hollywood’dan hiçbir farkımız yok. Çekim tekniklerimiz aynı” dedi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük film platosu olan Kocaeli Film Platosu’na konuk olduk. 1936 yılında kapılarını açan ancak geçtiğimiz 15 yıl içerisinde üretimi düşürülerek zamanla kapılarını kapatan Seka Kağıt Fabrikası’nın eski hangarlarında inşa edilen milyon dolarlık platoda ilerleyen günlerde birçok yenilik yaşanacak. Platoya değer katacak yeniliklerle ilgili Plato Müdürü Ayhan Şen ile görüştük. Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine her türlü desteği sunduğunu belirten Şen, Seka Park’ın da birçok çekim için uygun olduğunu söyledi.


MEKANLAR ARASI 
MESAFE KISA

Ayhan Şen şöyle konuştu: “Plato için Büyükşehir Belediyesi de çok fazla destek veriyor. Öte yandan Seka Park’ta bir çok çekimin yapılabilmesi için gerekli ortamın oluşturulabilmesine kolaylıkla sağlıyor. Seka Park’ın görselliği bize büyük katkı sağlıyor. İstanbul’da çekim yapmak çok zor bir sahnenin çekimi ile diğer sahnenin çekiminin yapılacağı mekanlar arasında uzun yollar var. Bir de İstanbul trafiği olunca oyuncunun ve ekibin yorgunluğu artıyor ancak bizim platomuz da oyuncular ve teknik ekip için dinlenme yerleri var, mekanlar arasında en fazla 50-60 metre mesafe oluyor. Bu da hem ekibin hem oyuncunun motivesini artırıyor. 


ÖNCÜ OLMAK İSTİYORUZ
En büyük şansımız İstanbul’a sadece bir saatlik uzaklıkta bulunmamız. Plato da kullanılan dekorların, mekanların ve çekim tekniklerinin Hollywood sinemasından hiç bir farkı yok. Türk sinemasının bu anlamda dünya sineması içerisinde önemli yer teşkil ettiğini söylemeliyim. Şu anda dekorlar ve mekanlar 1800’lere ait. Dönem projeleri için en uygun çekim yeriyiz. Avrupa’ya ve ABD’ye öncü olmak istiyoruz.  Plato da konforlu bir ortam var. Gelişen teknoloji ile görüntü kalitesi artıyor. Böyle olunca oyuncunun isteği ve çalışması da artıyor. O artınca teknik ekibin motivasyonu, hevesi artıyor. Yapımcılar daha büyük projelere imza atıyor, daha başarılı işler ortaya çıkıyor.


LOST YÖNETMENİNDEN ÖVGÜ
Platomuz bir çok çekim için uygun. Ancak bunu daha da artırmak istiyoruz. Platomuza yeni mekanlar sağlamak için bir uçak, bir tren istasyonu ve yarı açık cezaevi inşa etmek istiyoruz. Uçak içerisinde çekimler yapmayı planlıyoruz. En kısa zamanda bu üç mekanı kentimize ve platomuza kazandıracağız. TRT’de yayınlanan Filinta dizisin de özel sahneleri çekmek üzere ABD dizisi Lost’un yönetmeni Bobby Roth platomuza geldi ve ‘Çin’den sonra gördüğüm en büyük plato’ dedi. Amacımız platomuza daha fazla büyütmek.” 


YEŞİL EKRAN TEKNOLOJİSİ
Plato içerisinde bir çok mekan bulunurken 1800’leri hatırlatan, İstiklal Caddesi, Galata Meydanı, Dolmabahçe Sarayı yer alırken o yıllar da ki bir çok market, çarşı, fotoğrafçı, saraylar, eczanaler de bulunuyor. Ayrıca senaristin kalemini daha özgür kılarak hayal dünyasının sınırlarını zorlamasını sağlayan ve yönetmenin çekimlerinde kendini sınırlamamasını sağlayan Greenscreen (yeşil ekran) teknolojisi de plato içerisinde büyük bir alanı kaplıyor. İmkansız sayılan bir çok çekimin yapıldığı yeşil ekran teknolojisi dünya sinemasında da pek çok ünlü yapımda kullanıldı. 300 Spartalı filminin birçok sahnesi bu teknolojiyle çekildi.


DİZİ VE FİLMLER İÇİN UYGUN
Bir çok proje TRT ekranlarında seyirci ile buluşurken, Kocaeli Film Platosu’nda çekimi yapılan projeler şöyle: Yönetmenliğini Ömer Gökhan Erkut’un üstlendiği, senaryosunu Altuğ Küçük’ün kaleme aldığı Naz Elmas, Onur Tuna gibi ünlü oyuncuların rol aldığı “Filinta” dizisi. Ramazan temaşası olan “Zeyrek ile  Çeyrek” dizisi. Bir çok reklam, klip çekimine ev sahipliği yapan plato, dönem belgesellerinin çekimlerine de imkan sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda bir çok sinema filminin çekimi yapılması planlanan plato da teknik ekip ve oyuncular oldukça keyifli vakit geçiriyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız