FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.53° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Her Fırsatta Demokrasi Diyen Avrupa Türklerin Demokrasiye Sahip Çıkmasından Rahatsız!

Dünyanın bir çok ülkesinde demokrasi vurgusuyla mazlum halkları ve kaynaklarını sömüren ABD ve Avrupa, tüm Dünyaya demokrasi dersi veren Türkiye ve Türk halkına sıra gelince iki yüzlü davranıyor.

30 Temmuz 2016 Saat: 12:31

Avrupada en küçük terör eylemlerinde dahi bütün hukuk kurallarını askıya alan ,hukuk ilkelerini yerle yeksan eden, anında OHAL ilan eden Avrupa ülkeleri ,15 Temmuz gecesi Fetö tarafından gerçekleşen kanlı darbe girişiminin neredeyse yanında duruyor, Türkiyeye hukuktan , hukuğun üstünlüğünden bahsetmeye kalkıyorlar. 

Alman Hakimler Birliği (DRB), Türkiye'nin Gülen'e yakın hakim ve savcılarla ilgili iade çağrısı konusunda somut kanıt talebinde bulundu. DRB Başkanı Jens Gnisa, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada Türk hükümetinin çağrısının iade için tek başına yeterli olmadığını vurguladı. Gnisa, Türkiye'de yargıç, savcı ve diğer vatandaşlara yönelik operasyonları ise 'hukuk devleti ilkelerinin kaba ihlali' olarak eleştirerek, Almanya'nın bu tür eylemleri kesinlikle destekleyemeyeceğini kaydetti.

Yüzlerce kahramam vatandaşımızın şehit olduğu, binlerce vatandaşımızın yaralandığı kanlı gecede, tüm mazlum milletlere adeta önder olan Türk halkının Demokrasi, özgürlük, bağımsızlık mücadelesini görmezden gelen iki yüzlü Avrupa, utanmadan, sıkılmadan bize demokrasi, hukuk dersi vermeye kalkıyor.

Almayada ki Türk vatandaşlarımızın Pazar günü Almaya'nın Köln kentinde 'Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi' yaparak, Türkiye'nin, Türk Halkının, Demokrasinin yanında olduklarını görtermek için yapılacak olan yürüyüşü sabote etmeye kalkışıyorlar.Hatta Alman Hükümetinde yer alan Türk kökenli bir bakan bunu endişe ile karşıladığını dahi söyleyebiliyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Akşam Aksaray'da yaptığı konuşmada ' Türk halkının onurlu demokrasi mücadelesine saygı duymayan ülkeler için:bunlar bizim dostumuz olamaz, ancak diplomasi gereği ilişkiler kurulur bunlarla' sözünün ne derece değerli olduğu buradan çok net anlaşılmaktadır.

Alman Hristiyan Demokrat Birlik partili Jens Spahn ise Almanya'da yaşayan Türkleri neredeyse Türkiye mi ? Almanya mı ? gibi bir tercih yapmaya zorlayarak, bu seçim neticesinde çıkan sonuç için hukuk yolu ile tehdit edebilecek kadar cüretkar olabiliyor.

İşte Alman Basınında Gündeme Gelen O demokrasiden, hukuktan nasibini almamış söylemler:

Pazar günü Almanya'nın Köln kentinde düzenlenmesi planlanan 'Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi' öncesinde Almanya'da yoğun tartışmalar sürüyor. Alman kamuoyuna 'Erdoğan yanlısı' olarak yansıyan miting, Ankara'nın Almanya'daki Türkler üzerindeki nüfuzunu ortaya koyan bir güç gösterisi olarak algılanıyor.

Hristiyan Demokrat Birlik partisi iç politika uzmanı Wolfgang Bosbach, Ankara'nın Almanya'daki nüfuzunun arttığı uyarısında bulundu. Hukuki olarak pazar günü Köln'de planlanan gösteriye karşı hiçbir şey yapılamayacağını belirten Bosbach, "Ancak Türkiye'nin dev adımlarla bir demokrasiden otoriter bir rejime doğru sürüklenmesini coşkuyla karşılayan binlerce kişiyi mobilize etmenin kolayca mümkün olması üzüntü verici" diye konuştu.

"Türkiye bağı siyasete alet ediliyor"

Alman hükümetinin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz da Ankara'nın Almanya'daki Türk kökenliler üzerinde nüfuz oluşturma çabalarının arttığı endişesini dile getirerek, "Burada yaşayan pek çok insanın Türkiye ile bağının kitlesel bir şekilde siyasete alet edilmesini endişeyle karşılıyorum" dedi.

Sosyal Demokrat Partili Bakan, Almanya'da bulunan Türk derneklerinin Almanya'da kin, hatta nefret, şiddet ve bölünme duygularını kışkırtmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Nefret ve şiddet kışkırtması yapanların bunun hukuki sonuçlarını hesaba katması gerektiği uyarısında bulunan Özoğuz, toplanma özgürlüğünün Almanya'da herkes için geçerli olduğuna dikkat çekerek, gösterinin yasaklanması çağrılarını doğru bulmadığını söyledi.

"Türkler karar vermeli"

Hristiyan Demokrat Birlik partili Jens Spahn ise Almanya'da yaşayan Türkleri Erdoğan'a mı yoksa Almanya'ya mı sadık oldukları konusunda karar vermeye çağırdı. Spahn, "Kalbi Erdoğan için atan, Erdoğan için Köln'de değil, Türkiye'de gösteri düzenlemeli' diye konuştu Spahn, "İki devletin çıkarları ve ilkeleri giderek daha güçlü bir tezat içindeyse ve aynı zamanda Almanyalı Türkler gibi büyük bir grup her iki devletten hangisine sadık kalacağı konusunda bir karar veremiyor ve kararını gerektiğinde Erdoğan'dan yana alıyorsa Almanya'nın hakkını talep etmesi gerekir" ifadesini kullandı.

Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız