FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Her 4 kişiden 1’i kanserden ölüyor

TÜİK, Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirlerin ölüm sebeplerini açıkladı. Buna göre kentimizde her 4 kişiden 1’i kanser nedeniyle hayatını kaybediyor.

3 Mart 2015 Saat: 11:33
Her 4 kişiden 1’i kanserden ölüyor
Her 4 kişiden 1’i kanserden ölüyor

Türkiye İstatistik Kurumu Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova ve Kocaeli’de yaşayan vatandaşların ölüm sebeplerini açıkladı. Buna göre; kentimizde vatandaşların yüzde 34’ü dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Vatandaşların yüzde 8,8’i solunum sistemi hastalıkları, yüzde 6,7’si endokrin hastalıkları, yüzde 4,5’i yaralanma ve zehirlenme, yüzde 5,2’si sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları sebebiyle vefat etti.

 

TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE
Ölüm sebepleri arasında çarpıcı bir bilgi de yer aldı. TÜİK verilerine göre Kocaeli’de vatandaşların yüzde 25,6’sı yani her 4 vatandaştan 1’i halk arasında kanser olarak bilinen kötü huylu tümör nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye ortalamasının yüzde 21,3 yani yaklaşık 5’te 1 olarak kayıtları geçtiği kanser vakalarında kentimizin yüksek ölüm oranları ile anılması KOÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun hazırladığı raporu akıllara getirdi.

 

PROF. DR. HAMZAOĞLU’NUN ARAŞTIRMASI
Bilindiği üzere Dilovası ve Kandıra’da araştırmalar yapan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu annelerin sütünde ve bebeklerin dışkısında ağır metaller olduğunu tespit etmişti. Araştırmasının ilk sonuçlarını ocak 2011’de paylaştığı için “Halkı korku ve paniğe sevk etmekle” suçlanan Hamzaoğlu birçok kurum yetkilisi tarafından eleştirilmiş, ancak Hamzaoğlu’na yapılan eleştiriler Sağlık Bakanlığı’nın raporu ile sona ermişti.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI RAPORU
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Yasin Erkoç ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü daire başkanlarından Nazan Yardım’ın editörlüğünü yaptığı Mayıs tarihli raporda, “Bölgede yapılan araştırmalara göre, kanserden ölümler kalp damar hastalıklarından ölümlerin önüne geçerek 1. sıraya yerleşti. İl Sağlık Müdürlüğü’nce Kocaeli ilinde 6 ayrı bölgede günlük olarak SO2 ve duman değerleri ölçülmeye başlanmış ve gerekli birimlerle temasa geçilerek sorunun çözümü noktasında işbirliğinin önemi konmuştur” ifadeleri yer almıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız