KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

sisli8.46° C / 10° C

sisli

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Hekimlerin Kongresi Başladı

Kocaeli Tabip Odası’nın iki adaylı genel kurulunda eski Oda Başkanı Esra Yüksek, “Bu oda artık kirlendi” dedi.

23 Nisan 2016 Saat: 19:34
Hekimlerin Kongresi Başladı
Hekimlerin Kongresi Başladı

Kocaeli Tabip Odası’nın iki adaylı genel kurulunda eski Oda Başkanı Esra Yüksek, “Bu oda artık kirlendi” deyip ırkçı saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını kaydederken, oda yöneticisi Aykut Çelik, “Bu oda kirlenmedi” diyerek Yüksek’e karşılık verdi

Türk Tabipler Birliği (TBB) Kocaeli Tabip Odası kongresi saat 10.00’da Plajyolu’ndaki oda binasında başladı. Kongrede iki yıldır görevde bulunan Serkan Yılmaz ise yeniden aday olmazken, eski yıllarda birlikte liste oluşturan hekimlerin bu yıl Demokrat Hekimler ve Çağdaş Hekimler olarak iki ayrı liste oluşturduğu görüldü. Demokrat Hekimler’de başkanlık için kimin aday olacağı belli olmazken, Çağdaş Hekimler listesinin başkan adayı ise Aynur Karadeniz olarak belirlendi.

 

1650 KİŞİ OY KULLANACAK

Yapılacak olan seçimde 1650 kişinin oy kullanma hakkı bulunurken kongre sonucunda 7 yönetim kurulu üyesi, 8 delegasyon, 5 onur kurulu üyesi ve 3 denetleme kurulu üyesi seçilecek. Divan kurulu listesinin oluşturulduğu kongrenin ilk gününde divan başkanlığına Erhan Uysal, katip üyeliğine ise Orhan Fındık ve Gülşen Ekingen Yıldız seçildi. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından konuşma yapan Divan Başkanı Erhan Uysal, “Ülkemizin güvenliği açısından 23 Nisan kutlamaları iptal edildi. Ülkemizde sağlık sistemine olan baskılar ve saldırılar sonucu kaybettiğimiz meslektaşlarımızı anıyorum. Özellikle geçtiğimiz dönem çalışmalar yapan yönetim kurulumuza da teşekkür ediyorum” dedi.

 

KARŞI GELEBİLİRİZ

Konuşmalar ve faaliyet raporlarının sunulduğu kongrenin ilk gününde konuşma gerçekleştiren mevcut yönetim genel sekreteri Burhan Çağlar Usta, “Kocaeli Tabip Odası uzun yılların yarattığı bir etkisizleşme süreci yaşamıştır. Buna hem nicelik hem nitelik bakımından bir gerileme diyebiliriz. Uygulanan sağlık politikaları her düzeyde bölücü ve parçalayıcı bir etki yaratıyor. Yapacağımız sürekli ve programlı çalışmalarla Tabip Odası Yönetim Kurulunu bir koordinasyon işlevine kavuşturmalıyız. Gerek Tabip Odası, gerek TBB üzerinde siyasal iktidarın gerici-yıkıcı baskısına karşı ancak hiçbir güç odağından onay ve icazet almadan karşı gelebiliriz. Meslek örgütümüzün hem ülkemizde, hem ilimizde, hem sağlık alanında ülkemizin temel gündemlerinde yeniden demokratik bir güç merkezi olabilmesi beraber olabilirsek mümkün olacaktır” diye konuştu.

 

YAPTIKLARIMIZ VE

YAPAMADIKLARIMIZ

Divan Başkanı’nın konuşmalarının ardından Oda Başkanı Serkan Yılmaz faaliyet raporlarını sundu. Yılmaz, “Halkın sağlığı konusunda elimizden gelen her şeyi yaptık. Uyuşturucuyla yaptığımız mücadele özellikle Gebze ve Darıca’da toplantılar düzenledik. Uyuşturucu kullanımının azaldığına dair duyumlar aldık. Çocuk istismarı ile ilgili Gebze’de bir toplantı gerçekleştirdik. Hiçbir meslektaşımın aldığı maaş ve döner sermayeyi değiştirme şansına sahip değiliz. Ama bazı sorunlarla ilgili, usulsüz olduğunu düşündüğümüz görevlendirmelerle ilgili görüşmelerde bulunduk. En azından bu kayıpların giderilmesi için çalıştık. Yaşanılan her türlü şiddetle ilgili konularda hukuksal destekle onların yanlarında olmaya çalıştık.  Şiddet nedeniyle basın açıklaması yapmadığımız bir hastane kalmamış. Yapamadığımız şeylerden birisi Akademi Odaları’nı aktif hale getirememektir. Yapamadığımız tüm çalışmaları yeni yönetimde bulunan arkadaşlarımızın gündemde tutması gerekiyor. 52 haftada 47 yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. 20 soruşturmanın 18’ini sonuçlandırdık” diye konuştu.

 

ÖTEKİLEŞTİRMEKTEN

KURTULMALIYIZ

Yılmaz’ın ardından Demokrat Hekimler adına konuşma gerçekleştiren Ümit Tural, “Günümüz Türkiye’sini bir pazara benzetecek olursak din bezirganlarının avaz avaz bağırmalarının yanında aklın, bilimin ve sağduyunun sesi kısıldı, duyulmaz oldu. Dolayısı ile müşteri çekemez, toplumda yer kaplayamaz oldular. Aslında kendilerinin de akıl, bilim ve sağduyu üretecek zihinsel kapasiteleri kalmadı. Çünkü akılları kurnaz iktidarın sunduğu şuculuk ve buculukla o kadar yoğundur ki. Bir an önce siyasal iktidarın bize sunduğu bu hipnotik nesneden, yani zihnimizi meşgul eden şuculuk buculuktan, ötekileştirmekten ve etiketlenmekten kurtulmalıyız. Akılcılığın ve bilimin sesini hep beraber daha gür çıkarmalıyız. Koruyucu hekimliğe önem vermeliyiz” dedi.

 

IŞIĞI YAYABİLMELİYİZ

Kongrede Çağdaş Hekimler Listesi Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda başkanlık için yarışacak olan Aynur Karadeniz, “Hekimlerin sorunları ortak ama bir araya gelmeyi beceremiyoruz. Aktif çalışan hekim sayısı 3 bin veya üzerinde. Hekim trafiği artmış durumda. Tabipler Odası’nda 1700 civarında. Sorunların çözümünde odamıza sahip çıkmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. İlimizde neler yapabiliriz sonra bunlarla ilgili çözüm arayışlarına girmemiz gerekiyor. Hekimler bulundukları yere ışık saçan insanlar. Bu ışığı yayabilmeliyiz. Güzel bir seçim olmasını diliyorum. Tüm emek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

BU ODA KİRLENDİ

Kongrede kısa bir konuşma gerçekleştiren Eski Oda Başkanı Esra Yüksek, “Bu oda artık kirlendi. Bizim odamızda önceden emeğe saygı vardı. Bir çoğunuz bu odaya ilk kez geliyorsunuz. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Hekimlerin sorunlarıyla ilgileniyoruz. Sizler performansı telaffuz edemezken her konuyu noktasına kadar biliyorduk. Bu odada çalışan herkese saygı duyuyorum. Gönül ister ki herkes beraber olsun. Ama olamadık. Ben Türküm. Bizleri PKK’lı olarak adlandırmışlar. Bu salonda herkes ne kadar PKK’lıysa biz de o kadar PKK’lıyız. Biz öldürülenlerden yanayız. Bunları konuşmak bile çok rencide edici. Bu oda büyük emeklerle yapıldı. Herkesin emeğine saygı duyun.”

 

ANAMIZIN AK SÜTÜ

Eski Başkan Yüksek’e yanıt olarak bir konuşma yapan Eski Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Çelik, “Bu oda kirlenmedi. Anamızın ak sütü gibi de helaldir. Şahsım olarak akademisyenlerin imzaladığı bildirgeyi imzalamadık ve reddediyoruz. Burada herkesin vefası vardır. Biz dağlara taşlara odamızı savunuyoruz diye yazdık. HDP ve AK Parti hariç tüm partilere gittik. Emek gösteren herkese sahip çıktık. Sadece akademisyenleri mi dile getireceğiz, gündemde bir sürü olay varken. Bu topraklarda ölen herkes için üzülüyoruz” diye konuştu.

 

DEMOKRAT HEKİMLERİN LİSTESİ

Yönetim Kurulu: Ceren Akdemir, Nezahat Coşkun, Ramazan Geyyas, Pınar Özdal Güngör, Sarper Sur, Coşkun Ova ve Ümit Tural.

Büyük Kongre Delegeleri: Berçem Ayçiçek Doğan, Saim Erarslan, Füsun Erdoğan, Onur Hamzaolu, Salih Topçu, Burhan Çağlar Usta, Meryem Yıldız Şeyhoğlu, Esra Yüksek.

Onur Kurulu:  Berna Ayakta Şerifi, Çiğdem Çağlayan, Taner Kalıcı, Bülent Kara ve Atilla Yüksel.

Denetim Kurulu: Özcan Ceylan, Necla Gürbüz Sarıkaş, Mahmut Erkan Özkan.

 

ÇAĞDAŞ HEKİMLERİN LİSTESİ

Yönetim Kurulu: Dr.Aynur Karadeniz, Dr.Gülşen Ekingen, Dr. Ahmet Durukal, Dr.Zeki Hamşioğlu, Dr. Ersin Karagöz, Dr. Orhan Fındık, Dr.Mustafa Kara

BÜYÜK KONGRE DELEGE ADAYLARI

Dr.Fatih Mehmet Çağlar, Dr. Ömer Ardaman, Dr. Fuat Karapınar, Dr.Aykut Çelik, Dr.Hüseyin Aydınoğlu, Dr.Bekir Sami İlter, Dr. Kazım Çimen, Dr.Ömer Tan ve yedek üye Dr.Mehmet Pak.

ONUR KURULU ADAYLARI

Dr.Ayşe Engin Arısoy, Dr.Ahmet Almaç, Dr.Mustafa Dülger, Dr.Cüneyd Özkürkçügil, Dr.Atilla Yüksel ve yedek üyeler; Dr.Mehmet Daimoğlu, Dr.Kemal Keşimer.

DENETLEME KURULU

Dr. Tuba Turgut Bıçakoğlu, Dr.Müjdat Akisen, Dr.Ferzat Zonüzi ve yedek üyeler Hakan Demirci.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız