FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.49° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Hayvan Hakları Konusunda Öncü Olacağız

Kocaeli Baro Başkanlığı tarafından düzenlenen 6’ıncı Hayvan Hakları Kurultayı Luxor Garden Otel’de gerçekleşti.

7 Mayıs 2016 Saat: 19:04
Hayvan Hakları Konusunda Öncü Olacağız
Hayvan Hakları Konusunda Öncü Olacağız

Kocaeli Baro Başkanlığı tarafından düzenlenen 6’ıncı Hayvan Hakları Kurultayı Luxor Garden Otel’de gerçekleşti. Programda konuşan Baro Başkanı Sertif Gökçe,” Kocaeli Barosu olarak, her zaman hayvan hakları konusunda atılacak adımların öncüsü ve destekçisi olacağız” dedi.

Her yıl Türkiye Baroları tarafından düzenlenen, bu yıl ise Kocaeli Baro’sunun ev sahipliğiyle 6’ıncısı düzenlenen Hayvan Hakları Kurultayı Luxor Garden Otel’de gerçekleşti. Programda konuşan Baro Başkanı Sertif Gökçe,” Kocaeli Barosu olarak, her zaman hayvan hakları konusunda atılacak adımların öncüsü ve destekçisi olacağız” dedi.
Programa Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, Baro Başkan Yardımcısı Nuri Almaz, Baro Genel Sekreteri Ali Yıldırım Sezer ve 81 ilden gelen baro üyeleri katılım gösterdi. 


VEJETERYAN MENÜ
İki oturum şeklinde gerçekleşen kurultayın birinci oturumunda katılımcılar hayvan hakları konusundaki fikirlerini paylaştı. İkinci oturumda ise katılımcı baroların sunumları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak deklarasyonun okunması ve imzaya sunulması, sonraki çalıştay ve kurultay barolarının belirlenmesi için oylaması ve sonuç bildirgesinin okunması gerçekleşti. Programda son olarak katılımcılara vejeteryan menüden oluşan gala yemeği verildi.


ÖNCÜ VE DESTEKÇİ 
OLACAĞIZ

Programda açılış konuşmasını Baro Başkanı Sertif Gökçe gerçekleştirdi. Başkan Gökçe şunları söyledi:” Bugün burada ortak bir duyarlılığı paylaşmak ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulabilmek için toplanmış bulunuyoruz. Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi’nde de belirtildiği gibi; bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve var olma ve saygı görme hakkına sahiptirler. Ancak henüz yavru olan köpeklerin bile hukuka aykırı olarak toplanarak yaşamalarına izin verilmediğini ve ne acıdır ki, toplumun bir kesimi tarafından bu savunmasız canlılara işkence yapıldığını dehşete kapılarak ve üzülerek görmekteyiz. Bugün, insanlığa ve insan onuruna yakışmayan bu hastalıklı davranışlar karşısında sessiz kalmak, tepki göstermemek, kötülüğün, zalimliğin ve vahşetin artarak çoğalmasına izin vermek anlamına gelmektedir. Kocaeli Barosu olarak, her zaman hayvan hakları konusunda atılacak adımların öncüsü ve destekçisi olacağız. “


ESARETİ MEŞRULAŞTIRIYORLAR
Gökçe’nin ardından konuşan Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Avukat Mücella Elgin ise şunları söyledi:” Ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz günlerde birlikteyiz. Ülke gündemimizde yerini hiç değiştirmeden koruyan şey tartışmasız hayvan hakları ihlalleridir. Devletimizin yönettiği algı yönlendirme politikası kapsamında hepimizin talep ettiği ve zaten olması zorunlu düzenlemeleri yaparken yasanın içini boşaltan hükümlerle özellikle sokak hayvanlarımız için çok sıkıntılı günler getirecek bir durum yaratmayı başarmıştır. Hayvan hakkı savunucusu olduğunu iddia eden bir kısım sivil toplum kuruluşunu da yanına alarak tecriti ve esareti meşrulaştırmak için yoğun bir çalışma içindedir. Kocaeli Barosu olarak hayvan hakları koruyucusu hukukçuların anayasası niteliğinde önemi bulunan 5199 sayılı yasa üzerinde yapılması planlanan değişikliklerin ve gelinen son durumun fotoğrafını çekmek, neler yapabileceğimizi görmeyi hedefledik.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız