FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli yağmur18° C / 18° C

kısa süreli yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Hayat Kimya Ar-Ge Merkezini Açtı

Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi’nin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ülkemizin ve şirketlerin mecburi istikametidir. Bu yatırımlar yapılmazsa hangi şirket olursa olsun yok ol

23 Nisan 2016 Saat: 09:38
Hayat Kimya Ar-Ge Merkezini Açtı
Hayat Kimya Ar-Ge Merkezini Açtı

Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi’nin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ülkemizin ve şirketlerin mecburi istikametidir. Bu yatırımlar yapılmazsa hangi şirket olursa olsun yok olur” dedi

‘Sektörünün En İyi Ar-Ge Merkezi’ seçilen 100 milyon liralık bir yatırım olan Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi’nin açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Programda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının önemine dikkat çekti. Bakan Işık, “Artık ülkemiz ve şirketlerimiz için Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri mecburi bir istikamet haline gelmiştir. Yerli, yenilikçi ve yeşil üretim yapmalıyız. Hangi şirket olursa olsun bu yatırımları yapmazsa gelecekte yeri yoktur” diye konuştu.


 

GENİŞ KATILIM
Programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Osman Sarı, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut,Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kığılı, Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı Avni Kığılı, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Şahin Talus,  ve çok sayıda misafir katıldı.25 PATENT BAŞVURUSU

Hayat Kimya Ar-Ge Direktörü Fikret Koç yaptığı konuşmada, “Rekabette öncü olabilmenin en büyük kriterinin inovasyon olduğunun bilincindeyiz. Yaklaşık 5 bin 500 metrekarelik bir alanda 150 kişilik bir ekibin yer aldığı binamızda akademik bir çalışma ortamı oluşturduk. Su artırma sistemi ve yeşil çatı gibi sistemlerimizle çevreci yenilikler yapıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ciddi Ar-Ge çalışmalarıyla iki yıl içinde 25 patent başvurusu yaptık. Önümüzdeki yıl da 20 adet patent başvurusu yapmayı planlıyoruz. Temizlik sektöründe öncü bir şirket olmak için var gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

GLOBAL YENİLİK ÜSSÜ
Türkiye’den doğan markalarını globalleştirme vizyonuyla tüketim ürünleri sektöründe hızla büyümeye devam eden Hayat Kimya’nın İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı, “Hem ana merkezimiz Türkiye, hem de bulunduğumuz diğer coğrafyalardaki farklı tüketici ihtiyaçlarına odaklanarak, hammaddeden ambalaja yeni ürün ve verimlilik arttıran süreçler geliştiriyoruz. Ar-Ge Merkezimiz, bu anlamda Türkiye’nin hızlı tüketim ürünleri sektöründeki ilk ve en büyük yatırımı olarak Türkiye’den dünyaya yenilik ihraç eden bir ‘global yenilik üssü’ niteliğindedir” dedi.BEZLER YIKANIR KAYNATILIRDI
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Çalışmadan, alın teri dökmeden bir şey başarmamız mümkün değil. Önceden Türk malları kalitesiz diye almıyorduk. Biz dokuz kardeşiz. Ben en büyüğüm. Hiçbir şey olmayanı Büyükşehir Belediye başkanı oldu. Allah ona uzun ömür versin. Ama o dönem annem bezleri soğukta yıkardı. Sabun da yok. Sonra bezleri kaynatırdı. Tüm bu işlemlerden sonra bez yeniden kullanırdı. Şimdi artık firmalarımızı hepimiz görüyoruz. Araştırıyorlar ve geliştiriyorlar. Artık Türk mallarının da değeri arttı. Araştırma yapmadan çalışmadan bu işler yürümüyor” ifadelerini kullandı.


SADECE EKONOMİK DEĞİL
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Kentimize ve kendimize güvenimizi arttıran bir merkezin açılışındayız. Çağımız bilgi çağıdır. Bilginin ticari ürüne dönüşmesi ve bir vizyon içinde bu çalışmaların sürdürülmesi şirketlerimiz ve kurumlarımız bazında olmazsa olmazımızdır. Bilgi temelli Ar-Ge faaliyetlerini önemsemek ve bu doğrultuda geleceği kurgulamak zorundayız. Bu yatırım sadece bir ekonomik yatırım değildir. Bilgiye bağlı inovatif bir yatırımdır. Biz bu yatırımları Türkiye’nin geleceği ve ülkenin başarısı olarak görüyoruz. Sadece şirket ölçüsünde bir yatırım değildir bu Ar-Ge merkezi. En güzel çalışmaların buradan çıkacağına inanıyorum” dedi.


DAHA HIZLI OLMALIYIZ
Son olarak kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Artık hayırlı işler deyince çocuk evlendirmek, cami yapmak okul yapmak akla gelmiyor. Türkiye’nin en hayırlı işlerinden biri Ar-Ge merkezi yapmak ve bu çalışmaları yapmaktır. Ürünlerini yenilikçi bir anlayışla geliştirmeyen firmalar ve ülkeler yarışta geride kalıyor. Biz de bir şeyler yapıyoruz anlayışı ülkemiz için yeterli değildir. Dünyadan çok daha hızlı ilerleyeme ihtiyacımız var. Anadolu insanın tabiriyle el oğlunun teknolojiye harcadığı zamanı biz birbirimizi parçalamaya ayırdık” şeklinde konuştu.


ERBAKAN ÖRNEĞİ
Bakan Işık, “Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan ‘Türkiye her alanda sanayileşmeli’ dediği zaman Türkiye’nin milli geliri 560 dolardı. Aynı dönem Güney Kore’nin milli geliri 80 dolardı. Fakat 2012 rakamlarına bakalım. Güney Kore’nin milli geliri 17 bin dolara gelmiş. Bizim 3 bin 300 dolar. Merhum Erbakan bunları söylerken onun takkesiyle uğraştılar. Diniyle uğraştılar. Aynısını merhum Turgut Özal’a da yaptılar. Fakat artık bu oyunlara kanmayacağız. Artık üretebileceğimizin en iyisini üreteceğiz. Daha fazla yerli üretime kaymak durumundayız. Elbette bazı ürünleri ilk etapta üretemeyeceğiz. Ölçek ve ülke bazında yerli olarak ne üretebilirsek üretmeliyiz. Yenilikçi bir anlayışla çalışmalıyız. Yerli, yenilikçi ve yeşil üretim yapmalıyız.” dedi.


 

GELECEKTE YERLERİ YOK
Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının  önemine dikkat çeken Bakan Işık, “Ar-Ge ve inovasyon Türkiye’nin mecburi istikametidir. Hangi firma olursa olsun Ar-Ge ve inovasyon yatırımları yapmıyorsa gelecekte yeri yoktur. Henüz zaman geçmemişken firmalarımızın Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Artık firmalarımızın bütçelerinin en az yüzde 5’ini bu çalışmalara ayırması gerekiyor. İnanın ki bu yatırım yapılırsa gelecekten korkmanıza gerek yok. Türkiye’de Ar-Ge’de milat 2008’dir. Ar-Ge kanunun çıktıktan sonra ülkemiz hızlı bir çıkış yaptı. Biz hükümet olarak Ar-Ge çalışmalarına gereken tüm desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.


SANAYİ ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ
Üniversite sanayi işbirliğinde Almanya örneğini veren Bakan Işık, “Bugün Almanya’yı Almanya yapan üniversite ve sanayi işbirliğidir. Bizim sanayicilerimiz belli bir döneme kadar üniversitenin kapısına gitmeye korkuyordu. Ama bugün Almanya’ya baktığınızda 2008 yılında Avrupa’nın krizini sırtında taşıdı. Ülkemizde sanayici ve üniversite birbirine uzaktı. Ülkemiz kendi yerinde patinaj yapıyordu. Artık bu anlatış da kırıldı. Bilgiyi ekonomik ve sosyal faydaya dönüştüremiyorsanız yaptığınız işin bir ehemmiyeti yoktur. Bu konuda da tarihi bir adım attık. Önceden hocalarımız 100 liralık bir iş yaptığında elinde kesintiler yüzünden 30-40 lira kalıyordu. Biz tüm o kesintileri kaldırdık. Bir tek döner sermaye kesintisi var. Onu da yüzde 15 ile sınırladık. Yani hocaya artık 85 lira kalıyor. Daha ne yapalım. Sanayiciler olarak da sizler de üniversiteyle çalışın” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından Bakan Işık ve protokol üyeleri Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi’ni gezdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız